REKLAMA

Audi kończy produkcję silników spalinowych i swoich dwóch aut

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Audi · Dodane: 22 marca 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Audi chce definitywnie wycofać silniki spalinowe z rynku i zastąpić je elektrycznymi. Do tego rezygnuje z Audi A1  i Q2 na rzecz nowych, większych modeli. Z kolei nowe Audi A3 będzie już autem elektrycznym korzystającym z platformy i architektury Trinity. Co ciekawe, pewne rynki na świecie mają nadal być zaopatrywane w … spalinowe Audi!

Niemiecki koncern ma ambitne plany elektryfikacji swojej gamy modelowej. Już niebawem ma rozpocząć się sukcesywne wygaszanie produkcji modeli spalinowych i zastępowanie ich odmianami elektrycznymi. Co więcej, Audi najprawdopodobniej będzie rezygnować z najniższych segmentów aut na rzecz tych wyższych. Oczywiście powodem jest m.in. niższa opłacalność produkcji.

Audi wycofuje silniki spalinowe i najmniejsze modele aut

Podczas konferencji Fundacji Neutralności Klimatycznej 22 czerwca 2021 r. w Berlinie, szef Audi Markus Duesmann zapowiedział, że za cztery lata ruszy produkcja ostatniego, całkowicie na nowo opracowanego silnika spalinowego Audi. Rok później, czyli w 2026 roku koncern zacznie wprowadzać na światowy rynek wyłącznie modele napędzane energią elektryczną. Według przedstawicieli marki, produkcja silników spalinowych będzie stopniowo wycofywana w Audi do 2033 roku. Najpóźniej do 2050 roku Audi powinno mieć bilans neutralny dla klimatu.

Zobacz: Odpalanie auta na pych – jak to zrobić poprawnie?

Choć silniki spalinowe mają odejść do lamusa, to legenda tego 5-cylindrowego silnika Audi będzie trwać wiecznie. Motor 2.5 TFSI to jeden z najlepszych w tej klasie silników na świecie.

Co więcej, wyraźniej widać, że Audi zaczyna odpuszczać auta z segmentów poniżej klasy kompaktowej. Tym samym pozostawia miejsce do zagospodarowania dla konkurencji. W lutym 2022 toku Duesmann potwierdził w Handelsblatt to, co było do przewidzenia od jakiegoś czasu – zarówno Audi A1, jak i Audi Q2 nie będą miały następców. Powód? Pieniądze. Skoro auta nie sprzedają się tak jak zakładano, a na popularności zyskują SUV-y, to Audi zamierza skupić się na wyższych segmentach aut. Wiele wskazuje też, że oprócz nich, Audi wprowadzi więcej model z serii z nieparzystymi oznaczeniami typów, w tym czterodrzwiowych coupé A5 i A7, które na dodatek będą napędzane motorami spalinowymi. Z kolei nowe Audi A3 ma być już modelem elektrycznym.

Audi stworzy nowe silniki spalinowe, bo jest na nie popyt

Trzeba jednak pamiętać, że plany marki Audi niekoniecznie sprawdzą się na całym świecie. Przedstawiciele marki są świadomi tego, że ostatecznie to klienci i aspekty prawne zadecydują o dokładnej dacie zakończenia produkcji silników spalinowych w Audi. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku Chin analizy sugerują, że w tym kraju popyt na modele spalinowe utrzyma się nawet po 2033 roku. Z tego powodu Niemcy zamierzają produkować auta z jednostkami spalinowymi na lokalnym rynku (Audi i VW mają ogromne fabryki aut w Chinach).

Zobacz: Zakaz reklamowania samochodów, które zanieczyszczają środowisko!

Przedstawiciele marki podkreślają fakt, że mimo stopniowego odchodzenia od silników spalinowych, wkładają dużo pracy w ich unowocześnianie. Jak mówi Duesmann „ostatni silnik spalinowy Audi będzie najlepszym, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy” i trudno nie wierzyć w te zapewnienia. Tym bardziej, że istnieje spore ryzyko, że „ambitne plany” Unii Europejskiej dotyczące elektryfikacji transportu zostaną mocno przesuną się w czasie. Dlatego Audi nie może zarzucić rozwoju silników spalinowych, aby nie zostać na lodzie. W związku z tym do 2025 roku niemiecki koncern wprowadzi kolejną, nową już generację modeli aut z silnikami spalinowymi, które będą jeszcze wydajniejsze i oferują jeszcze lepsze osiągi. Będą to zarówno jednostki benzynowe, jak i Diesla, spełniające nadchodzącą już normę emisji spalin Euro 7. Audi zdaje sobie bowiem sprawę, że także BMW nie tylko nie odpuszcza silników spalinowych, ale wręcz stworzy kolejne jednostki i to o dużej liczbie cylindrów i pojemności skokowej.

Zobacz: BMW wprowadzi nowe silniki benzynowe i diesla, w tym R6 oraz V8!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności