REKLAMA

Zakup auta za gotówkę niemożliwy? Nowe przepisy podatkowe

Autor: Newseria.pl · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 9 marca 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Brak możliwości kupna auta za gotówkę? Niestety tak. Nowe przepisy mają sprawić, że większe transakcje sprzedażowe nie będą mogły być realizowane gotówką. Dotyczy to także zakupu samochodu. Jakie jest limit transakcji gotówką?

W styczniu 2022 r. było o blisko 30% mniej dostępnych ofert samochodów używanych niż w analogicznym okresie w 2020 r. – wynika z danych autobaza.pl. Brak ofert pojazdów na rynku wtórnym może okazać się niejedynym problemem kupujących. Rośnie także cena samochodów „z drugiej ręki”, która coraz częściej przekracza 20 tys. złotych za egzemplarz. Co więcej, nowe przepisy związane z limitami płatności gotówką mogą utrudnić kupno samochodu, a także rodzić spory na linii przedsiębiorca-kupujący. W związku z wieloma trudnościami nabycia wymarzonego samochodu, warto zadbać o jego dokładne sprawdzenie, tym bardziej że na rynku coraz łatwiej o pojazd z “nieciekawą historią”.

Problemy z płatnością gotówką za auto

Z danych autobaza.pl wynika, że w 2021 r. zanotowano przyrost liczby samochodów o blisko 10%, za które trzeba zapłacić od 25 do 50 tys. złotych. Co więcej, liczba aut z przedziału cenowego 50-100 tys. zł wzrosła o 22%, a pojazdów droższych niż 100 tys. zł przybyło o ponad jedną trzecią.

Zobacz: Dilerzy chcą stopniowego wprowadzania zakazu wjazdu starych aut do miast!

Wzrost cen w tych przedziałach sprawia, że po wprowadzeniu nowych przepisów może być ciężej kupić samochód za gotówkę lub nawet w ten sposób opłacić część transakcji. Od 2023 r. ma zostać wprowadzony limit płatności gotówkowych do 20 tys. złotych pomiędzy przedsiębiorcami, a konsumentami indywidualnymi – powyżej tej kwoty niezbędne będzie uregulowanie rachunku za pomocą przelewu bankowego.

Nowe przepisy miały wejść już w tym roku, jednak nastąpiła zmiana i dopiero od 2023 r. gotówką nie zapłacimy za samochód wart ponad 20 tys. złotych. Wprowadzone modyfikacje mogą utrudnić zakup pojazdu każdemu z nas, jednak widzimy także komplikacje dla przedsiębiorców. Za pobranie części zapłaty w gotówce, przy cenie przekraczającej 20 tys. złotych, zapłacą oni podwójny podatekTo może powodować komplikacje w transakcji pomiędzy np. komisem samochodowym a konsumentem

– wyjaśnia Piotr Korab, ekspert autobaza.pl. W Polsce większość samochodów na rynku wtórnym kupowanych jest za gotówkę i według prognoz, w 2022 r. liczba ta zwiększy się z 65% do 79% w porównaniu z 2021 r. – wynika z badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego przez Volkswagen Financial Services. Jednocześnie w tym przypadku spadło zainteresowanie tradycyjnym kredytem (z 18% do 12%).

Zobacz: Wyższy podatek dochodowy na samochód służbowy już od 2022 roku!

10
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
AdminDaily DriverAndrzejDariaAda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ada
Gość
Ada

Czy wiadomo jak osoba prywatna osoba prywatna?

Andrzej
Gość
Andrzej

Jak rozumiem to tylko jest ograniczenie firma-osoba prywatna, i firma-firma.
A osoba prywatna- osoba prywatna ? Tu też jest limit ?

tadello
Gość
tadello

w całym internecie nie umiem właśnie znaleźć informacji na ten temat. absolutnbie nigdzie niema słowa o handlu między dwoma prywatnymi osobami. I teraz nie wiem, czy w umowie zakupu samochodu wpisywać 24k, czy lepiej 20k…

Aktualności