REKLAMA

Lexus wprowadzi na rynek nowy silnik V8 twin-turbo?!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 18 maja 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowy silnik V8 Lexusa na horyzoncie? Wiele na to wskazuje. Nowy, widlasty motor pojawił się we wniosku patentowym Toyoty, co rozbudziło dyskusję i oczekiwania. Tym bardziej, że w kuluarach już dawno mówi się o tym, że Lexus zamierza wprowadzić na rynek 3 sportowe samochodowy.

Silniki Lexusa to jednostki cenione w branży motoryzacyjnej. Aksamitny dźwięk, niesamowita kultura pracy i dobre osiągi w połączeniu z bezawaryjnością to ich mocne atuty. Choć dni silników spalinowych wydają się być policzone (albo ktoś chce, żebyśmy tak myśleli), to Japończycy podkreślają, że mimo mody na zelektryfikowane napędy i systemy automatyzujące jazdę, dalej zamierzają produkować samochody dla wymagających entuzjastów motoryzacji. Nowy patent zarejestrowany przez macierzysty koncern Toyota może potwierdzać, że pod maskami Lexusów w przyszłości będą pracować zupełnie nowe V-ósemki.

Nowy patent Toyoty

O nowej V–ósemce z dwiema turbosprężarkami w ofercie Lexusa mówi się już od kilku lat. W 2019 roku marka nawet oficjalnie potwierdziła, że pracuje nad taką jednostką. Sportowa ekipa Toyota Gazoo Racing miała przetestować ją pod maską Lexusa LC w czasie 24-godzinnego wyścigu na torze Nurburgring. Ostatecznie jednak pandemia pokrzyżowała plany inżynierów sportowego zespołu.

Zobacz: Najmocniejsze i najlepsze silniki Lexusa – od V6 po V10!

Dyskusja na nowo rozgorzała po tym, jak we wrześniu 2020 roku złożony został wniosek patentowy Toyoty, który niespodziewanie odkrył użytkownik forum GR86.org. Na dołączonych do niego szkicach zaprezentowany jest 8-cylindrowy silnik w układzie widlastym z dwiema turbosprężarkami umieszczonymi między rzędami cylindrów. Jak zauważają analitycy motoryzacyjni, sam patent dotyczy przepływu oleju i innych płynów eksploatacyjnych przez silnik, a więc nie dotyczy konkretnej jednostki. Trudno traktować go jako bezpośrednie potwierdzenie prac nad nowym motorem. W dokumentach wspomniano jednak o układach z jedną i dwiema turbosprężarkami, a umieszczenie silnika V8 twin-turbo na rysunkach może nie być przypadkiem.

Sportowe Lexusy na horyzoncie!

Jakiś czas temu informowaliśmy Was, że do mediów wyciekły informacje jakoby Lexus budował 3 sportowe samochody z serii F. Jeśli Japończycy faktycznie zdecydują się na wprowadzenie do produkcji nowego silnika V8 z podwójnym doładowaniem, jednostka najpewniej trafi właśnie pod ich maski. Jak podaje japoński portal Best Car Web, jeszcze w tym roku Lexus ma pokazać trzy nowe sportowe auta. Mowa o modelach LC F i LS F, a więc ekstremalnych wersjach flagowych coupé i limuzyny, a także o sedanie IS F.

Zobacz: W marcu Lexus pobił rekord sprzedaży samochodów!

Zdaniem mediów z Kraju Kwitnącej Wiśni Lexusy LC F i LS F mają dysponować silnikami twin turbo o mocach aż 670 KM. To samo źródło sugeruje, że nowy sedan IS F otrzyma wolnossącą jednostkę V8 5.0 znaną obecnie z Lexusa LC 500 czy modelu RC F. Od czasu pojawienia się tych pogłosek Lexus zdążył już jednak zaprezentować model IS właśnie z tym samym motorem, lecz oznaczony jako IS 500. Niektórzy analitycy odczytują to jako znak, że marka rezerwuje symbol IS F dla jeszcze mocniejszego auta. A sukces, jaki Toyota odniosła ze swoim sportowym GR Yarisem, może być dla Lexusa dodatkową motywacją, by wprowadzić na rynek kilka emocjonujących nowości.

Zobacz: Lexus szykuje 3 sportowe auta! Mogą zadebiutować jeszcze w tym roku!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności