REKLAMA

ITS radzi jak przygotować się do wyjazdu na święta

Autor: ITS · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 20 grudnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

O czym pamiętać przygotowując się na wyjazd autem na święta? Co sprawdzić w samochodzie? Jak ustawić klimatyzację? O co zadbać i na jakie rzeczy zwrócić uwagę? Wbrew pozorom, nie tylko stan techniczny auta jest ważny. Specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego zwrócili uwagę na najważniejsze kwestie.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Szczególny okres dla wszystkich, także dla kierowców. Do szybko zapadającego zmroku i trudniejszych warunków jazdy dochodzi wiele czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy sprawić, że podróżowanie w tym czasie będzie komfortowe i bezpieczniejsze.

Wyjazd autem na święta Bożego Narodzenia – jak to wszystko ogarnąć na spokojnie?

  1. Przebywanie wśród tłumów jest jednym z istotnych czynników stresogennych. Może wzbudzać w nas irytację i poczucie zagrożenia. Zagrożenie zaś zwiększa tendencję do bardziej agresywnych i nieoczekiwanych zachowań, także na drodze – z badań ITS wynika, że ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach.
  2. Stres ograniczymy także, gdy w świąteczną podróż wyruszymy z wyprzedzeniem, planując ją tak, by uniknąć wzmożonego ruchu na drogach. A jeśli nawet wyjedziemy za późno, to nie próbujmy nadrabiać czasu prędkością. Lepiej się spóźnić, niż nie dojechać wcale!
  3. Do wyjazdu przygotowany musi być zarówno kierowca, jak i auto. Przed podróżą trzeba zadbać o stan techniczny samochodu. Należy sprawdzić: prawidłowe ciśnienie w ogumieniu i dostosować je do obciążenia samochodu, skontrolować stan zużycia bieżnika, poziom płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy oraz przede wszystkim zimowego płynu do spryskiwaczy)

Zobacz: Minimalna głębokość bieżnika opony zimowej to 1,6 mm? Nie!

  1. Lusterka i lampy powinny być dobrze ustawione (z uwzględnieniem obciążenia samochodu), sprawne i czyste. Ważne jest również sprawdzenie działania wszystkich świateł oraz kierunkowskazów w samochodzie – badania ITS wskazują, że 98 proc. polskich kierowców skarży się, że są regularnie oślepiani na drogach.
  2. Bagaż oraz luźne przedmioty powinny być zabezpieczone na czas podróży – niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy!
  3. Po zmroku pamiętajmy o większej ostrożności podczas manewrów: skrętu, omijania i przede wszystkim wyprzedzania. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze – ponad 23 proc. wypadków drogowych w ubiegłym roku spowodowanych było niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu.
  4. Kierowca powinien być wypoczęty przed podróżą, a w trakcie jazdy powinien robić kilkunastominutowe przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli nie odczuwa zmęczenia.
  5. Zamiast napojów energetycznych w podróż lepiej zabrać wodę i tabliczkę gorzkiej czekolady. Taka energia jest zdecydowania korzystniejsza dla organizmu – umiarkowana konsumpcja ciemnej czekolady poprawia funkcjonowanie mózgu i wpływa na skupienie.
  6. Temperatura w pojeździe ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy – jej optymalna wartość w samochodzie to 20-22°C – zbyt niska nie jest komfortowa, zaś za wysoka obniża koncentrację.
  7. Skupienie uwagi kierowcy na drodze to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznej jazdy – nic i nikt nie powinno rozpraszać kierującego pojazdem – kierowcy muszą często podjąć od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr mając na to mniej niż pół sekundy.

Zawsze bezpiecznych podróży życzy Instytut Transportu Samochodowego!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności