REKLAMA

Koniec Inspekcji Transportu Drogowego – powstanie super drogówka!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 27 października 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Likwidacja ITD czyli Inspekcji Transportu Drogowego ma wejść w życie już w 2017 roku. Kto przejmie kompetencje ITD i tzw. krodkodyli? Czy fotoradary ITD będą działały od 2017 roku? Jakie założenia dotyczące tego projektu przedstawiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych?

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa spraw wewnętrznych gotowy jest już projekt likwidacji Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Zgodnie z zapowiedziami nowe przepisy mają wejść w życie już w 2017 roku. Kompetencje popularnych krokodyli przejmie policja.

Super drogówka –  role i zadania

Do zadań nowej służby ma należeć obsługa sieci ponad 400 fotoradarów oraz wszystkie odcinkowe pomiary prędkości. Projekt likwidacji Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) jest już gotowy – informuje Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych. Po dokonanej likwidacji obsługą fotoradarów będą się zajmowały te same osoby co dotychczas. Różnica będzie polegała na tym, że staną się one funkcjonariuszami służb mundurowych, a zatem zyskają większe uprawnienia. Będą mogli też liczyć na policyjne przywileje.

fotoradar radar kontrola prędkości

W ocenie autorów nowego rozwiązania, to właśnie policja jest lepiej przystosowana do kontrolowania kierowców. Oznacza to, że policja przejmie w sumie 400 fotoradarów, 29 mobilnych urządzeń rejestrujących, tj. fotoradarów zainstalowanych w pojazdach, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości i 20 do rejestrowania przejazdu na czerwonym świetle.

Zobacz: Mandat za zdjęcie z fotoradaru straży miejskiej po 1 stycznia 2016 roku

Zgodnie z odpowiedzią na interpelację poselską – projekt ustawy oczekuje na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Główne obowiązki związane z realizacją działań z zakresu kontroli ruchu drogowego i transportu drogowego zostaną przekazane policji. Powyższe wiąże się m.in. z przejęciem wyposażenia i infrastruktury związanej z kontrolą prędkości pojazdów oraz kontrolą transportu drogowego.

Zobacz: Czy ITD może przeprowadzać kontrolę drogową kierowcy osobówki?

Po zapowiedziach ministerstwa pojawiają się głosy krytyczne, dotyczące w szczególności przemianowania inspektorów ITD na funkcjonariuszy policji.

Będziemy śledzić planowane zmiany i informować o wszystkim naszych Czytelników.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności