REKLAMA

Parkometry – czy trzeba wpisywać numer rejestracyjny samochodu?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 17 kwietnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

W wielu miastach w Polsce pojawiły się parkometry, w których trzeba podać numer rejestracyjny pojazdu. Wśród wielu kierowców budzi to poważne wątpliwości natury prawnej. Czy kierowca ma obowiązek podawania numeru rejestracyjnego kupując bilet w parkometrze? Czy urządzenia te działają legalnie?

Do niedawna największym problemem kierowców związanym z parkometrami były wysokie opłaty za korzystanie z miejsc parkingowych. W ostatnich latach część samorządów w Polsce zdecydowała się wymienić klasyczne parkometry na modele zczytujące numery rejestracyjne każdego pojazdu. Spowodowało to oburzenie części kierowców, gdyż ich zdaniem godzi to w ich prawo do prywatności zagwarantowane w Konstytucji. Wskazany problem stał się podstawą do rozważań Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zawartych w wyroku o sygn. VII SA/Wa 1069/16.

Czy w parkometrze trzeba wpisywać numer rejestracyjny samochodu?

Jeden z warszawskich kierowców, parkując swój samochód w strefach płatnego parkowania zamiast numeru rejestracyjnego swojego samochodu wpisywał przypadkowy ciąg liter i cyfr. Taki bilet kładł za szybą swojego samochodu. Należy podkreślić, że bilet parkingowy zawsze był obowiązujący – nie posiadał jedynie poprawnie wpisanego numeru rejestracyjnego. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie podczas kontroli zaparkowanych samochodów, ukarał kierowcę opłatą dodatkową w wysokości 50 zł – za brak prawidłowego dowodu zapłaty opłaty parkingowej.

Z powyższą argumentacją nie zgodził się kierowca, który zaskarżył regulamin oraz uchwałę nr XXXVI/1077/2008 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 26 czerwca 2008 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat oraz regulamin funkcjonowania strefy płatnego parkowania niestrzeżonego, stanowiącego załącznik do uchwały.

Zobacz: Opłaty za parkowanie w soboty pobierane są nielegalnie?

Zaskarżone przepisy przewidują bowiem, że pobieranie oraz wnoszenie opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego – w przypadku zakupu biletu w parkomacie wyposażonym w klawiaturę – wiąże się z obowiązkiem podania numeru rejestracyjnego parkującego pojazdu. Za podstawę zaskarżenia kierowca wskazał zbyt dużą i niezgodną z Konstytucją i prawem do prywatności inwigilację kierowców. Podając numer rejestracyjny samochodu – samorząd uzyskuje dane o jego lokalizacji w określonym miejscu i przez określony czas. Kierowca podnosił, że obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego podczas korzystania z parkometrów narusza ustawę o ochronie danych osobowych oraz prawo do prywatności zagwarantowane w Konstytucji.

Parkometry kontra Wojewódzki Sąd Administracyjny

Po przeanalizowaniu sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił fragment uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy, który nakazywał kierowcom podawać numery rejestracyjne aut, jeśli płacą w parkometrach wyposażonych w klawiaturę. Sąd stwierdził, że Miasto nie wykazało prawnej podstawy przetwarzania danych osobowych oraz, że numery rejestracyjne stanowią dane osobowe i w związku z tym ich przetwarzanie musi mieć przesłanki ustawowe. Tymczasem Miasto nie udowodniło, że wpisywanie w parkometrze numeru rejestracyjnego pojazdu jest konieczne lub niezbędne do pobierania opłat w strefie parkowania.

Należy pamiętać, że opisany wyrok nie jest jeszcze prawomocny, a z zapewnień warszawskiego ratusza wynika, że będzie składana skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. O dalszych losach sprawy będziemy Państwa informować.

Zobacz: Czy na chodniku można zaparkować samochodem dostawczym?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Driver Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Driver
Gość
Driver

a jak powyzsze sie ma do e-kontroli opłat za parkowanie?

Aktualności