REKLAMA

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne i dla kogo są przeznaczone?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 9 stycznia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Spotkałeś auto, którego tablice rejestracyjne miały zielone tło? To był samochód elektryczny! Od 2020 roku zielone tablice dzielą się bowiem na profesjonalne (zielone napisy na białym tle) oraz te przeznaczone dla pojazdów elektrycznych i wodorowych (zielone tło, czarne napisy). Po co kolejny typ tablic? Ile kosztują zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych?

Nowy rok przyniósł szereg nowości dla kierowców. Nie dość, że wzrosły kary za brak ubezpieczenia OC czy za nieprzejestrowanie auta w ciągu 30 dni, to kolejnym zmianom poddano tablice rejestracyjne. Mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków, mogli już zapewne zobaczyć pierwsze samochody z zielonymi tablicami. I nie były to profesjonalne tablice, bowiem te mają zielone numery, a nie tło.

Zielone tablice dla aut elektrycznych i wodorowych

Nowe tablice rejestracyjne, które mają zielone tło i czarne numery, od 1 stycznia 2020 roku mogą posiadać samochody elektryczne oraz wodorowe. Widać je wyraźnie już z daleka, bo taki zamysł mieli ich twórcy. Mają one dawać jasny sygnał, że poruszające się po drodze auto jest elektrykiem lub ma napęd wodorowy. Ma to nie tylko promować świadomość wśród innych kierowców (eco-propaganda), ale przede wszystkim być wyraźnym sygnałem dla służb porządkowych (np. dla Policji), aby nie zatrzymywać takiego pojazdu, jeśli porusza się buspasem (bo ma do tego prawo). Ma to przyspieszyć kontrole drogowe i pomóc skuteczniej wyłapywać tych kierowców, którzy niezgodnie z prawem korzystają z buspasów czy innych przywilejów aut elektrycznych czy wodorowych.

Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych maja zielone tło, a nie zielone numery (jak ma to miejsce w przypadku tablic profesjonalnych).

Co ciekawe, tablice z zielonym tłem różnią się minimalnie od siebie w zależności od tego, czy są to tablice do auta elektrycznego, czy do zasilanego wodorem. Te przeznaczone dla elektryków mają czerwony kolor obwódki wokół naklejki legalizacyjnej, a te dla aut wodorowych żółty. Tablice można uzyskać w wydziale komunikacji i to nie tylko w przypadku rejestracji nowo zakupionego auta. Także właściciele już zarejestrowanych samochodów elektrycznych i wodorowych mogą zgłosić się po odbiór zielonych „blach”. Koszt nowych zielonych tablic rejestracyjnych to 93 zł. Tablice przeznaczone są nie tylko do aut, ale także dla innych pojazdów, jak motocykle i motorowery z napędem elektrycznym i wodorowym.

Zobacz: Zielone tablice profesjonalne – ile kosztują i dla kogo?

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
derekPius Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
derek
Gość
derek

jaka górna graniczna wartosć rejestrowanych aut elektrycznych będzie oznaczała że przywilej jazdy buspasami aut elektrycznych nie będzie przywilejem – czy ustawodawca znów będzie musiał zasiąść w ławach sejmowych i trwonić kasę podatnika przez podjecie decyzji wysokoopłacanych urzędasów? liczba aut eketrycznych rejestrowanych w miastach rośnie, buspasy przestają być być pasami więc po co te przepisy skoro i tak na światłach jest korek aut elektrycznych, autobusów/busów

Pius
Gość
Pius

Wodorowego auta to chyba nie zobaczy sie

Aktualności