REKLAMA

Lamborghini Revuelto czyli hybryda V12 typu plug-in HPEV

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Lamborghini · Dodane: 30 marca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Hybryda HPEV czyli High Performance Electric Vehicle to skrót, jakim określany jest nowy model Lamborghini Revuelto. To pierwsze auto hybrydowe z silnikiem V12 jaka włoska marka wypuściła na rynek.

Z okazji 60. rocznicy powstania marki Automobili Lamborghini, firma zaprezentowała nowy model samochodu sportowego. Nazwany Revuelto, jest to pierwszy hybrydowy supersportowy samochód marki wyposażony w silnik V12 typu plug-in HPEV, który definiuje nowy standard osiągów, sportowego charakteru i przyjemności z jazdy. Dzięki innowacyjnej architekturze, w tym wydajnej aerodynamice i zaawansowanej koncepcji ramy wykonanej z włókna węglowego, samochód stanowi kolejny etap ewolucji sportowych pojazdów.

Lamborghini Revuelto ma zaawansowany monocoque

Nowy model Lamborghini o nazwie Revuelto został zbudowany na bazie podwozia inspirowanego aeronautyką, zwane „monofuselage”. Jest to innowacyjna technologia składająca się z nadwozia typu monocoque wykonanego z multitechnologicznego włókna węglowego oraz przedniej konstrukcji z kutych kompozytów i specjalnego materiału wykonanego z krótkich włókien węglowych nasączonych żywicą. Ta technologia została opatentowana i wykorzystana już przez Lamborghini w 2008 roku.

Zobacz: Uszkodzona maglownica Audi – objawy, wymiana i regeneracja

Revuelto jest również pierwszym supersportowym samochodem wyposażonym w konstrukcję przednią wykonaną w 100% z włókna węglowego, co pozwoliło na zmniejszenie jego wagi o 10% w porównaniu do Aventadora, a przednia rama jest o 20% lżejsza niż jej aluminiowy poprzednik. Ponadto, sztywność skrętna została poprawiona do wartości 40 000 Nm/°, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z Aventadorem. Szerokie zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów w połączeniu z potężną mocą silnika przyczyniło się do osiągnięcia najlepszego stosunku masy do mocy w historii marki Lamborghini – 1,75 kg/PS.

Lamborghini Revuelto to hybryda HPEV

Revuelto wyróżnia się jako hybrydowy supersamochód z wolnossącym silnikiem V12 o pojemności 6,5 litra, który generuje moc 825 KM przy 9250 obr./min. W połączeniu z trzema silnikami elektrycznymi – jednym zintegrowanym z dwusprzęgłową, ośmiobiegową skrzynią biegów umieszczoną za silnikiem (150 KM) oraz dwoma przednimi jednostkami elektrycznymi – układ napędowy osiąga moc 1015 KM. Akumulator litowo-jonowy o pojemności 3,8 kWh znajdujący się w tunelu transmisyjnym zasila silniki elektryczne, zwiększając moc przy niskich prędkościach i umożliwiając jazdę w trybie zeroemisyjnym, co redukuje całkowitą emisję CO2 o 30% w porównaniu z Aventadorem Ultimae.

Revuelto jest wyposażony w 13 trybów jazdy, w tym trzy nowe tryby dedykowane hybrydowemu napędowi – Recharge, Hybrid i Performance. Akumulator można ładować w zaledwie 30 minut za pośrednictwem zwykłego gniazdka lub prądu stałego o mocy do 7 kW, a także za pomocą hamowania rekuperacyjnego lub bezpośrednio z silnika V12 w sześć minut. Nowoczesna technika przekłada się na świetne osiagi. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu zaledwie 2,5 sekundy, a od 0 do 200 km/h mniej niż 7 sekund. Prędkość maksymalna wynosi aż 350 km/h. Te rewelacyjne wartości uzyskano dzięki wprowadzeniu elektrycznego wektorowania momentu obrotowego oraz napędu na cztery koła, który jest również dostępny w trybie w pełni elektrycznym.

Nowy kierunek Lamborghini

Dyrektor techniczny Lamborghini, Rouven Mohr, podkreśla, że Revuelto jest samochodem o najwyższych osiągach, który zapewnia nie tylko wyjątkowe emocje z jazdy, ale także najbardziej emocjonującą i naturalną jazdę w każdym środowisku. Dlatego model ten robi znaczący krok naprzód w zakresie reaktywności i responsywności.

Zobacz: Alfa Romeo Giulia przeszła facelifting! Pierwszy jej test za nami!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności