REKLAMA

Jakimi autami jeżdżą Polacy? Mamy ciekawy ranking!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 6 października 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jakie auta dominują w Polsce? Jakie kupują Polacy? Oto ranking najczęściej ubezpieczanych samochodów, który rzuca ciekawy, choć mało pozytywny obraz na sytuację polskiej motoryzacji.

Całkiem ciekawe zestawienie przygotowała dla nas jedna z porównywarek ubezpieczeń samochodowych. Jej przedstawiciele sprawdzili dla jakich samochodów Polacy najczęściej wykonywali w niej kalkulacje kosztów polis komunikacyjnych. Skupiono się na III kwartale 2021 roku i przygotowano zestawienie najczęściej ubezpieczanych aut. Co prawda trzeba brać poprawkę na to, że z tej porównywarki nie korzystają wszyscy kierowcy, a do tego skupia ona raczej głównie tych, którzy mocno liczą się z każdą wydaną złotówką (co zawęża nieco grupę docelową), ale wnioski wydają się być całkiem spójne z tym co widać na polskich drogach.

Autami jakich marek jeżdżą Polacy?

Jakimi autami jeżdżą Polacy? Według kalkulacji, raczej starymi. Niestety, Warszawa czy Wrocław, przepełnione drogimi samochodami, nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu finansów Polaków. Na polskich drogach od lat królują Volkswageny, Ople, Fordy i Audi. Na TOP liście najczęściej ubezpieczanych przez kobiety marek samochodów znalazły się (w kolejności od najpopularniejszych):

  1. Volkswagen,
  2. Opel,
  3. Ford,
  4. Renault,
  5. Toyota.

Zauważono przy tym, że mężczyźni zgłaszali do ubezpieczenia najwięcej Volkswagenów, Audi, Opli, Fordów i BMW. Wnioski z analizy są też takie, że samochody marki BMW są ubezpieczane głównie przez młodych kierowców (18-25 lat). W III kwartale br. 10,8% osób z tej grupy wiekowej szukało OC na taki samochód. W rankingu popularności nieznacznie wyprzedziło je tylko Audi (11,9%) i Volkswagen (11,1%). Na dalszych pozycjach znalazł się Opel (9,4%) i Ford (6,5%).

Jakie auta wybierają Polacy w poszczególnych częściach Polski?

Interesująco przedstawia się też mapa Polski prezentująca obszary największej popularności danego modelu samochodu. Najczęściej ubezpieczano kilkunastoletnie modele samochodów o pojemności silnika do 2-litrów pojemności skokowej. Jest to oczywiście zwiazane z dużo tańszą akcyzą, którą trzeba opłacić od każdego importowanego samochodu.

Po podziale modeli samochodów według największej popularności w poszczególnych województwach okazało się, że w zachodniej Polsce króluje Volkswagen Golf, natomiast w centralnej zdecydowana większość kierowców zgłasza do ubezpieczenia Opla Astrę. Ciekawostką jest Audi A4, reprezentant klasy wyższej, który króluje w województwie Lubelskim.

Jaki jest wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia?

Według przekazanych nam danych, kierowcy najczęściej szukali polisy dla samochodów wieku od 11 do 20 lat (58%). Dwukrotnie mniej użytkowników porównywarki posiadała pojazdy wyprodukowane w ostatniej dekadzie.

Najstarsze ubezpieczane modele (wyprodukowane przed 1991 r.) to przede wszystkim: Volkswagen Golf, Mercedes Benz 124 i Audi 80, natomiast najmłodsze: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia i Toyota Corolla.

Jakie samochody są najpopularniejsze w Polsce?

Wśród 5 modeli samochodów, dla których przygotowywane były wyliczenia polis komunikacyjnych, wszystkie pochodzą z Niemiec. Niestety, to co jeszcze je łączy to poważny wiek. Są to modele z przełomu XX i XXI wieku, a więc naprawdę stare.

Na czele najczęściej ubezpieczanych modeli znalazł się Opel Astra III, Volkswagen Golf IV, Audi A4 B6, BMW serii 3 E46 oraz Volkswagen Passat B5. Są to świetne auta z tamtych lat i jednocześnie dowód na ich naprawdę solidna konstrukcję. Skoro do tej pory są tak liczne i nadal użytkowane, to jest to najlepsza ich reklama.

Polacy preferują większą pojemność silnika

Nie da się przy tym ukryć, że powyższe modele aut dostępne są ze sporymi jak na dzisiejsze czasy silnikami. I na pewno dlatego, nadal w Polsce we wszelkich rankingach będą dominować większe jednostki napędowe. Za parę lat sytuacja zapewne zacznie się zmieniać, bo bardziej przystępne cenowo zaczną być auta z tzw. downsizingowymi silnikami.

Pojemność silnika w ubezpieczanych samochodach
do 1,0 l 4,3%
1,1 l do 1,5 l 24,4%
1,6 l do 1,9 l 34,6%
2,0 l do 2,5 l 29,5%
2,6 l do 3,0 l 4,3%
3,1 l lub więcej 2,8%

Na ten moment Polscy kierowcy ubezpieczają najczęściej samochody z silnikami o pojemności 1,6 l do 1,9 l oraz 2,0 l do 2,5 l (odpowiednio: 34,6% i 29,5% kalkulacji użytkowników porównywarki). Najmniej osób wybiera natomiast auta z największym silnikiem powyżej 3 l (2,8%).

Zobacz: Najczęściej kradzione auta w Polsce w 2020 roku? Toyoty!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności