REKLAMA

Przeciętny polski facet – czego oczekuje od auta? Co decyduje o jego wyborze?

Autor: Materiały prasowe · Zdjęcia: · Dodane: 20 sierpnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Na co zwracają uwagę Polacy kupując samochód? Czego oczekują polscy mężczyźni od auta? Ciekawe wyniki sondażu przedstawił nam Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, który sprawdził preferencje polskich kierowców (mężczyzn) na temat wyboru auta. Okazuje się, że nawet dziś prędkość i osiągi to cecha najistotniejsza dla ponad 1/4 badanych. 

Badanie zrealizowane przez instytut SW Research wykonane na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów pokazało, że ponad jedna trzecia (3%) mężczyzn posiadających prawo jazdy kategorii B posiada również prawo jazdy kategorii A, uprawniające na przykład do jazdy kierowania motocyklem. Dla co czwartego badanego najważniejsza w jeździe jest szybkość. Panowie cenią też posiadanie własnego pojazdu. Dotychczas co trzeci z nich miał styczność z wynajmem krótkoterminowym. Wyniki sondażu pozwalają też ocenić gdzie i jak często jeżdżą Polscy mężczyźni.

Jaki jest przeciętny polski facet za kierownicą?

Badanie pokazało również, że 93% mężczyzn posiadających prawo jazdy kategorii B posiada także własny samochód. 66% korzysta z niego każdego dnia, 24% wybiera się na przejażdżki przynajmniej raz w tygodniu, 5% wsiada za kierownicę tylko przy specjalnych okazjach, u 3% z nich sytuacja jest zmienna, a 2%. tylko w weekendy. A w jakim celu mężczyźni korzystają z samochodu? Zgodnie z deklaracjami z badania Panowie najczęściej jeżdżą…na zakupy (65%). Na drugim miejscu znalazł się dojazd do pracy (64%), oraz wyjazd za miasto (63%). Z kolei 57% mężczyzn wskazało, że korzysta z auta podczas weekendowych i wakacyjnych wyjazdów, a 26% używa samochodu wożąc dzieci do szkoły czy przedszkola.

Wyniki badania pokazują także jakie są według mężczyzn trzy najważniejsze cechy użytkowania auta. Aż 59% mężczyzn wskazało bezpieczeństwo, 57% komfort podróżowania, a 48% badanych niskie koszty użytkowania. Kolejnymi ważnymi czynnikami korzystania z samochodu okazały się także niezależność, która jest ważna dla 46% mężczyzn, ¼ badanych wskazała szybkość, 16% wygląd samochodu, a 10% pełną wiedzę techniczną na temat pojazdu.

Wynajem krótkoterminowy – czy zastąpi Polakowi własne auto?

Najwięcej mężczyzn miało już do czynienia z wynajmem krótkoterminowym (71%), a 22% badanych korzystało z tego typu usługi tylko raz, kierując się…ciekawością. Jedynie 7% respondentów twierdzi, że wynajem krótkoterminowy stał się dla nich alternatywą dla własnego pojazdu, z którego korzystają dość często. W jakich sytuacjach mężczyźni jeżdżą wynajętymi pojazdami? 44% badanych miało styczność z wynajmem krótkoterminowym w momencie, gdy ich własny pojazd był zepsuty. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest sprawne i sprawdzone auto zastępcze, które zastąpi uszkodzony pojazd. Kolejną sytuacją, w której potrzebowali niezawodnego pojazdu była podróż krajowa (38%), lub zagraniczna (36%). Co piąty mężczyzna skorzystał z wynajmowanego pojazdu w związku ze specjalną okazją taką jak np. ślub, a 22% badanych miała styczność z wynajmem krótkoterminowym podczas podróży służbowej.

Wśród naszych klientów są zarówno osoby, które nie miały wcześniej styczności z wynajmem krótkoterminowym z wypożyczalni i chcą wynająć auto premium na specjalną okazję, jak i takie, które regularnie korzystają z naszych pojazdów na przykład w celach biznesowych. Dzięki ograniczeniu formalności do minimum oraz szybkiej realizacji usług auto jest gotowe do jazdy już po chwili od złożenia rezerwacji. Dlatego nasze pojazdy świetnie sprawdzą się również w sytuacjach awaryjnych, na przykład, gdy potrzebujemy samochodu zastępczego. Auta z firm oferujących wynajem krótkoterminowy, czyli wypożyczalni, mają zabezpieczone wszystkie kwestie techniczne, są zdezynfekowane, w pełni sprawne i nowoczesne. Legitymują się również bardzo młodym wiekiem – nieprzekraczającym zazwyczaj 2 lat, a bardzo często są fabrycznie nowe.

– mówi Paweł Piórkowski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Hertz (Motorent Sp. z o.o.). –

Wynajem auta – główne powody i przyczyny

36 proc. badanych panów rozważało wynajem pojazdu jeszcze w te wakacje. Jakie powody skłoniłyby mężczyzn do wynajmu? Przede wszystkim chodzi o wygodę. Odpowiedziało tak aż 59% badanych. Inną ważną cechą wynajmu jest niezależność (44%). Ankietowani wskazywali również na zabezpieczenie wszystkich kwestii technicznych (42%), pełne ubezpieczenie i gwarancję kosztów (39%) oraz sprawdzony i niezawodny samochód (36%). Respondenci podkreślali również kwestie związane z bezpieczeństwem (28%), oraz obawy związane z korzystaniem z masowych środków transportu (24%).

Co jest ważne dla polskiego kierowcy w wynajmie auta?

Panowie wynajmujący auta chcą przede wszystkim prostych formalności (39%) i jasnych zasad wynajmu (38%). Z kolei 34% respondentów docenia szybkość realizacji usługi wynajmu krótkoterminowego. Dla wynajmujących ważne są też takie kryteria jak atrakcyjna cena (31%), niezawodność samochodu, w tym pewność, że jest regularnie serwisowany (29%) oraz pełen pakiet usług dodatkowych (28%).

Zobacz: Nowa Mokka-e! Sprawdzamy co potrafi elektryczny SUV Opla!

Mężczyźni podchodzą do tematu bardzo rozsądnie, zwracając uwagę na przejrzystość zasad wynajmu i wygodę. Jednak nie zapominają o cenach i dodatkowych usługach takich jak assistance, które przy wynajmie krótkoterminowym jest standardem. Co ciekawe, respondenci, którzy jeszcze nigdy nie mieli styczności z wynajmem, obawiają się wysokich cen (29%). Jak zauważa Maciej Tórz, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Rentis SA.

Powody wynajmu bywają różne, jednak bez względu na to, jaki jest cel, renomowane wypożyczalnie dają gwarancję wysokiej jakości swoich usług. Wszystkie pojazdy, które wydajemy naszym klientom, są regularnie serwisowane w ASO, a w przypadku potrzeby wymiany któregoś z elementów pojazdu, zawsze używamy oryginalnych części. Tylko takim sposobem możemy świadczyć usługi wysokiej jakości. Wiele osób myśli, że wynajem samochodów z wypożyczalni to luksus, na który nie mogą sobie pozwolić, co jest zupełnie nieuzasadnioną faktami obawą. Pamiętajmy jednak, że ceny są zależne od długości wynajmu oraz modelu, na który klienci się zdecydują. Jest cały wachlarz możliwości – od ekonomicznych opcji na każdą kieszeń po luksusowe auta na specjalne okazje. Specjalne kalkulatory cen są dostępne na stronach poszczególnych firm oferujących usługę wynajmu krótkoterminowego.

Badanie PZWLP pokazało, że mężczyźni są bardzo rozważni w swoich wyborach. Zwracają uwagę nie tylko na formalności i ceny, ale również na możliwości, jakie daje im auto czy wynajem krótkoterminowy. Często decydują się na wypożyczenie pojazdu na wyjazd czy okazję specjalną. Nic dziwnego – w tego typu sytuacjach zwykle pozostawia się przypadkowi małe pole do popisu – stawiając na sprawdzone i pewne rozwiązania.

Zobacz: Wynajem aut jako pomysł na biznes – UOKiK ostrzega!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności