REKLAMA

Zaostrzone kary dla kierowców jeszcze w 2016 roku?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 18 lipca 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Będą nowe kary dla kierowców? Ministerstwo Sprawiedliwości ma zamiar zaostrzyć kary za wykroczenia drogowe i jeszcze dotkliwiej uderzyć w piratów drogowych. Pojawi się m.in. nowe przestępstwo tj. ucieczka przed pościgiem policyjnym, a osoby lekceważące zakaz prowadzenia pojazdów będą mogły trafić za kratki nawet na 5 lat. Co jeszcze ma się zmienić w prawie karnym?

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zamierza wprowadzić zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Minister chce przede wszystkim wyeliminować szereg patologii, z którymi nie radzi sobie dzisiaj system karny.

Surowa kara za ucieczkę przed policją!

Obecnie sporym problemem na drogach są kierowcy, którzy nie zatrzymują się do kontroli drogowej, zmuszając policjantów do rozpoczęcia pościgu. W myśl nowych przepisów, osoba kierująca pojazd, która zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Jednocześnie kara ta będzie automatycznie łączyć się z obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od roku do nawet 15 lat!

Dziś nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzająca ogromne zagrożenie na drodze traktowana jest jak wykroczenie karane zaledwie grzywną lub pozbawieniem wolności do 30 dni.

Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że podjęcie pościgu przez policjantów wiąże się z ogromnym ryzykiem. Zdesperowani kierowcy tracą zdrowy rozsądek za kierownicą i nie respektują właściwie żadnych norm ani tym bardziej przepisów związanych z prowadzeniem auta. W rezultacie doprowadzają często do śmiertelnych wypadków, w których giną zupełnie niewinne osoby.

Jeśli nie zatrzymasz się do kontroli i będziesz uciekał, pamiętaj, że będziesz za to skazany i będziesz siedział. To jest bardzo niebezpieczne przestępstwo. Pirat drogowy, który ucieka ulicami miast stwarza ogromne niebezpieczeństwo.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza także zaostrzyć kary dla kierowców prowadzących pojazd po pijanemu lub pod wpływem narkotyków. Jeśli spowodują oni wypadek ze skutkiem śmiertelnym albo doprowadzą nim do ciężkich obrażeń u osób trzecich, to trafią do więzienia na co najmniej 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Obecnie pijany kierowca może otrzymać wyrok minimum 9 miesięcy pozbawienia wolności, a kary do 1 roku więzienia można zawiesić.

Zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat za jazdę bez prawa jazdy

Kary wrosną także dla recydywistów. Jeśli kierowca prowadzi auto, mimo że decyzją administracyjną pozbawiono go prawa jazdy to zostanie nałożony na niego obowiązkowy zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat. Obecnie takim osobom grozi kara do 2 lat więzienia, ale w praktyce takie kary są bardzo rzadko wymierzane. Co więcej, osoba która złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, będzie mogła trafić do więzienia nawet na 5 lat, a nie jak obecnie na trzy.

Wydłużony termin przedawnienia wykroczenia

Co istotne wydłużony ma zostać także  termin przedawnienia wykroczenia. Według aktualnych regulacji następuje ono po roku od czynu, zaś gdy wszczęto postępowanie – po upływie 2 lat od czynu. Według planów, jeśli postępowanie będzie wszczęte, przedawnienie to nastąpi po 3 latach.

Zobacz: Prawo jazdy od notariusza – sposób na zatrzymanie prawa jazdy?

Przy orzekaniu winy przez sądy, będą one obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych karach nałożonych na oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym i ewentualnych zatrzymaniach prawa jazdy w przeszłości. Zmiany przepisów mają objąć kodeks karny, postępowania karnego i wykroczeń.

Zobacz: Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po nowelizacji z dnia 18 maja 2015 roku

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Gabi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gabi
Gość
Gabi

Wiekszosc przepisów na tak. Ale i tak sa pewne bledy w tych karach moim zdaniem.

Aktualności