REKLAMA

Lexus RC F w kolejnej, krótkiej serii Ultimate Edition

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 21 listopada 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowa, limitowana wersja Ultimate Edition debiutuje w gamie Lexusa RC F, podkreślając tym samym sportowy charakter tego modelu. Bazuje ona na odmianie Track Edition, która jest najbliższa wyścigowym samochodom klasy GT3. Co ciekawe, może być to najciekawsza jak dotąd wersja z uwagi na niską masę.

Lexus RC F z racji swojego silnik 5.0 V8 powoli żegna się z obecnym światem, który nie jest przychylny samochodom spalinowym. Elektryfikacja napędów sprawia, że duże jednostki napędowe są dziś rzadkością, a jeśli się już pojawiają to raczej w krótkich seriach. I tak jest właśnie z najnowszą, limitowaną odmianą Lexusa RC F określaną przydomkiem Ultimate Edition. Nie jest wykluczone, że to jedna z ostatnich szans, aby nabyć to kultowe auto, tym bardziej, że Ultimate Edition zapowiada się naprawdę ciekawie.

Lexus RC F Ultimate Edition – czym różni się od Track Edition?

Ultimate Edition to najlżejsza wersja w całej gamie Lexusa RC F bo zastosowano w niej włókno węglowe do wykonania dachu, maski oraz przedniego i tylnego zderzaka. Auto zostało również poddane poprawkom w zakresie właściwości aerodynamicznych i charakterystyki pracy zawieszenia. Pod maską japońskiego coupe pracuje 5-litrowy silnik V8, który rozpędza je od 0 do 100 km/h w 4,3 sekundy, osiągając prędkość maksymalną 270 km/h. Co ciekawe, inżunierowie podkreślają, że udało się też poprawić brzmienie silnika poprzez badziej precyzyjne wyważenie tłoków i korbowodów.

Zobacz: Minimalna głębokość bieżnika opony zimowej to 1,6 mm? Nie!

Lexus RC F Ultimate Edition, w odróżnieniu od odmiany Track Edition, posiada aktywny, a nie stały spoiler. Został on wykonany ze sztywnego, lekkiego tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP). Wysuwa się automatycznie po osiągnięciu prędkości 80 km/h, zapewniając większy docisk i lepsze prowadzenie przy wyższych prędkościach. Chowa się on automatycznie, gdy auto osiąga prędkość poniżej 40 km/h, zachowując jednocześnie elegancką linię pojazdu.

Dla rynku europejskiego planuje się wyprodukowanie jedynie 30 egzemplarzy Lexusa RC F Ultimate Edition, z Polską jako jednym z nielicznych krajów, w których będzie dostępny. Samochód z limitowanej serii będzie wyróżniał się unikalnym lakierem Titanium Carbide Grey, niedostępnym w żadnej innej wersji tego modelu. Wnętrze pojazdu ozdobione będzie tabliczką z numerem seryjnym umieszczoną na podłokietniku w drzwiach od strony kierowcy, a na lusterkach bocznych zamontowane zostanie oświetlenie przestrzeni wokół pojazdu z charakterystycznym symbolem „F” marki Lexus. Pierwsze egzemplarze Lexusa RC F Ultimate Edition trafią do klientów wiosną 2024 roku.

Zobacz: Toyota i Lexus znowu zagrożone pożarem! Prawie 15 tys. aut wzywanych na serwis

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności