REKLAMA

Nowa Toyota Supra z silnikiem BMW!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Toyota · Dodane: 19 lipca 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowa Toyota Supra będzie hybrydą wyposażoną w silnik BMW. Te druzgocące dla fanów tego modelu informacje podał jeden z zachodnich portali samochodowych. Jak to możliwe że japońska ikona samochodów sportowych będzie w połowie niemiecka?

Toyota Supra to jedna z ikon japońskiej motoryzacji. Razem z Hondą NSX, Nissanem GT-R34  i Mitsubishi 3000GT brylowały na przełomie wieku zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi i osiągami godnymi najlepszych europejskich samochodów. Ostatnia generacja Supry (JZA80) zniknęła z rynku w 2002 roku. Wyposażona w 3,0-litrowy, podwójnie doładowany silnik benzynowy 2JZ-GTE osiągała moc 325 KM i zdolna była rozpędzić się do 285 km/h. Prawdziwą popularność zyskała jednak dopiero po premierze filmu „Szybcy i Wściekli”, dzięki któremu przeżyła swoją drugą młodość.

Toyota Supra MkV z napędem hybrydowym

Nowa, piąta generacja Toyoty Supry ma niewiele wspólnego z poprzednikami. Tak naprawdę poza nazwą to trudno doszukać się w niej jakichkolwiek innych podobieństw. Zarówno wygląd auta, jak i technika są zupełnie inne. Fani modelu będą jednak zapewne rozczarowani czymś innym. Pod maską Toyoty nie znajdą już pancernego silnika, cenionego za niesłychaną trwałość i podatność na zwiększanie mocy. Tym razem sercem auta będzie….niemiecki silnik! Co więcej , auto będzie spokrewnione z nowym BMW Z5, które zadebiutuje w niedalekiej przyszłości.

Toyota Supra MkV

Toyota Supra MkV

Według informacji Autocaru nowa Toyota Supra powstaje we współpracy z BMW. Oba koncerny opracowują wspólną platformę, w której znajdą się rozwiązania technologiczne obu producentów. Pod maskę Supry i następcy Z4, który prawdopodobnie otrzyma nazwę Z5, trafi turbodoładowany, 6-cylindrowy silnik rzędowy od BMW.

Zobacz: Toyota GT86 – nowe zdjęcia i fakty

Uzupełnieniem jednostki benzynowej będzie potężny hybrydowy napęd 4×4 stworzony przez Toyotę na bazie doświadczeń zdobytych przy tworzeniu bolidu TS040 Hybrid. Triumfator mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych FIA to hybryda wyposażona w superkondensatory ładujące się w kilka sekund! Hybrydowy bolid dysponował mocą 500 KM z silnika benzynowego i dodatkowymi 500 KM generowanych przez silniki elektryczne. Jaką moc będzie mieć nowa Toyota Supra? Tego nie wiemy jeszcze.

Kooperacja obu firm wyglądać będzie następująco. Toyota udostępni swoją wyczynową technologię hybrydową niemieckiemu producentowi, natomiast BMW wniesie do wspólnego projektu swoje doświadczenie we wzmacnianiu podwozia włóknem węglowym.

Toyota Supra MkV

Toyota Supra MkV będzie oparta na prototypie FT-1

Kiedy Toyota Supra V generacji trafi do sprzedaży? Najprawdopodobniej w 2018 roku, gdyż wtedy przypada 40-lecie tego modelu. W 1978 roku zadebiutowała bowiem pierwsza Supra bazująca technicznie na Toyocie Celice.

Zobacz: Innowacyjny napęd i nadwozie Hondy NSX II !

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności