REKLAMA

Cena za kurs prawa jazdy będzie ustalana przez urząd?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 10 września 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Minimalna cena za kurs nauki jazdy ma być określana urzędowo. Ma to poprawić jakość kształcenia polskich kierowców, a tym samym wpłynąć pozytywnie na poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Jak ustalona ma być minimalna cena za kurs prawa jazdy?

Jakość szkolenia polskich kierowców nie jest na pewno tak dobra jak moglibyśmy tego oczekiwać. Zarówno zakres zajęć praktycznych, jak i sposób ich przeprowadzania nie jest wystarczający. Kierowcy nie uczą się właściwej techniki jazdy, nie potrafią radzić sobie z pojawieniem się choćby delikatnej podsterowności czy nadsterowności auta, a na dodatek nie radzą sobie nawet z zajęciem właściwej pozycji za kierownicą. Co jeszcze bardziej zadziwiające, techniki zmiany biegów w aucie jakie przekazują im instruktorzy w trakcie nauki po prostu wołają o pomstę do nieba. W rezultacie młodzi kierowcy już na starcie uczą się złych nawyków za „kółkiem”.

Zobacz: Prawo jazdy od notariusza – sposób na zatrzymanie prawa jazdy?

To jednak nie koniec problemów z polskimi szkołami nauki jazdy. Kursanci na potęgę skarżą się, że instruktorzy marnują ich czas nauki jazdy na załatwianie swoim prywatnych spraw. Robienie zakupów, odwiedzanie znajomych czy załatwianie spraw w urzędowych przez instruktorów w trakcie zajęć praktycznych kursantów są na porządku dziennym. Osobiście pamiętam jak woziłem swojego instruktora do jego ulubionego baru z grochówką pod Warszawą lub transportowałem L-ką jego nowe meble do salonu. Na dodatek wiele szkół praktykuje zwyczaj wożenia w jednym aucie kilku kursantów co jest czynem kategorycznie zabronionym z uwagi na ich bezpieczeństwo!

manewry tor nauka jazdy deszcz

Co jest przyczyną tych niepokojących zjawisk? Zdaniem fachowców to sztucznie zaniżone ceny kursów prowadzą do takich patologii. Przeciętna cena kursu na prawo jazdy wynosi około 1200-1400 zł, ale nie brakuje też i takich szkół,  ktore kosztują 700-800 zł. Aby stać się konkurencyjnymi, właściciele szkół oszczędzają zarówno na kursantach jak i warunkach ich kształcenia. Z tego powodu pojawił się nowy pomysł.

Zobacz: Prawo jazdy – jaka wada wzroku jest dopuszczalna?

Przedstawiciele szkół nauki jazdy zaproponowali aby w sposób ustawowy określić minimalną cenę za kurs prawa jazdy. Niezależnie od szkoły koszt kształcenia byłby taki sam i wynosił co najmniej 1300 zł. Skąd taka cena? Wyliczyła ją Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która uwzględniła w swoich wyliczeniach m.in. koszt utrzymania kadry nauczycielskiej, zakupu i eksploatacji samochodu, wynajmu sali wykładowej,  utrzymania biura lub księgowego. Pomysł zaciekawił także Ministerstwo Infrastruktury, które póki co chce przyjrzeć się bliżej założeniem projektu. Czy wprowadzenie ceny minimalnej za kurs nauki jazdy ma sens? Czy w płynie na poprawę jakości kształcenia polskich kierowców? Zobaczymy!

Zobacz: Od jakiego wieku można zrobić prawo jazdy?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności