REKLAMA

Honda stworzyła „maskę antywirusową” na filtr kabinowy auta

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 3 stycznia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kurumask to maska przeciwwirusowa do auta, która mocowana jest na filtr kabinowy. Jej specjalna konstrukcja na bazie kolców ma niszczyć nawet 99,8% wirusów w kilkanaście minut. Skuteczność została potwierdzona w badaniach, a teraz filtr trafi do poszczególnych modeli Hondy, najpierw do nowego N-BOX.

Panika wywołana na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zachęca producentów aut i części  samochodowych do opracowywania produktów, będących odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów. Ciekawym pomysłem wykazała się Honda, która stworzyła wyjątkową rzecz. Specjalna maska przeciwwirusowa ma wyjątkowo skutecznie niszczyć wirusy, a do tego wyróżnia ją sposób działania. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, nie jest to bowiem klasyczny filtr kabinowy, ale rodzaj maski, którą zakłada się na niego.

Maska antywirusowa do auta

Honda tworząc Kurumask poszła zupełnie inną drogą niż konkurencja. Maskę zakłada się na filtr kabinowy auta (jak zaleca Honda powinien on być czysty). Kropelki wirusa unoszące się we wnętrzu pojazdu są następnie wychwytywane przez układ recyrkulacji powietrza wewnątrz pojazdu, a złapany wirus jest uszkadzany przez specjalny kształt powierzchni maski, która usiana jest mikrokolcami. Co więcej, rozwiązanie Hondy wykorzystuje fosforan cynku do chemicznej konwersji, która jest stosowana np. do zapobiegania rdzewieniu karoserii pojazdów. Mimo tego producent zapewnia, że Kurumask to produkt przyjazny dla środowiska, na dodatek ograniczający ryzyko rozwoju odpornych wirusów, ponieważ nie używa chemikaliów. Zostanie opracowany w centrum produkcyjnym głównej siedziby firmy Honda Giken Kogyo Co., Ltd. i zostanie wypuszczony jako oryginalne akcesorium Hondy przez Honda Access Co., Ltd.

Zobacz: Gdzie jest filtr kabinowy w aucie? Jak go wymienić?

Badania nad skutecznością rozwiązania, Honda zleciła zewnętrznemu laboratorium Kitasato Environmental Science Center. W badaniu wykorzystano wirusy Escherichia coli. Wykazano, że w trybie recyrkulacji powietrza (zamknięty obieg) filtr był stanie zniszczyć 99,8% wirusów w ciągu 15 minut.

Badania przeprowadzono także na 4 innych typach wirusów umieszczonych na ciałach stałych w kabinie, w przypadku których zaobserwowano redukcję ich liczby o ponad 99,9% po 24 godzinach. Laboratorium zauważa jednak, że z uwagi na ogromną liczbę wirusów, nie można jednoznacznie ocenić, czy maska jest w stanie zadziałać równie skutecznie w każdym przypadku.

Zobacz: Jakie filtry wymienić w samochodzie?

Na ten moment maskę antywirusową Honda wdrożyła w najnowszym modelu N-BOX oferowanym na rynku japońskim. W przyszłości Kurumask trafi do innym, nowych samochodów Hondy jako wyposażenie akcesoryjne. Przedstawiciele marki mówią także o możliwości przygotowania oferty dla starszych modeli.

Honda N-BOX

W Kraju Kwitnącej Wiśni, cena detaliczna maski antywirusowej Kurumask to obecnie 7040 jenów. W przeliczeniu na polskie złotówki jest to 254 zł. Doliczając filtr kabinowy zbliżymy się do kwoty 500 zł.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności