REKLAMA

Renault bierze się za wodór! Przerobiło na niego silnik spalinowy!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 21 lutego 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Renault chce wprowadzić silnik spalinowy zasilany wodorem? Tak, a to wszystko w ramach strategi zrównoważanego rozwoju Renaulution, która w ostatnim czasie została najprawdopodobniej mocno zmodyfikowana.

W Renault idą duże zmiany w polityce rozwoju. W styczniu 2021 roku szef grupy Luca de Meo ogłosił repozycjonowanie marki i stworzenie czysto elektrycznego portfolio aut w Europie już od 2030 r. w ramach strategii Renaulution. De Meo ograniczył jednak też zamiar kontynuowania budowy samochodów spalinowych w przypadku niewystarczającej infrastruktury ładowania. Ale co ciekawe Francuzi planują jeszcze coś innego. Coś, co nie będzie się wcale kłócić ze strategią pełnej elektryfikacji gamy modelowej – silnik zasilane wodorem. Sęk w tym, że nie będą to silniki elektryczne zasilane energią z ogniw wodorowych.

Zmiana strategii Renaulution?

Zapowiedź nowego samochodu koncepcyjnego Renault wskazuje na pierwsze odejście od czysto elektrycznej strategii. W ramach prezentacji danych finansowych za 2021 r. Renault zaprezentowało pewną zapowiedź badania, które ma zostać zaprezentowane 20 maja 2022 roku. W załączonym tekście Francuzi mówią o „silniku wodorowym”. Z naszych przecieków wynika, że nie ma mowy silniku zasilanym ogniwami wodorowymi. Prototyp ma konwencjonalny silnik spalinowy napędzany wodorem. Z resztą Renault wcale już nie mówi o elektromobilności, ale skupia się na temacie zrównoważonego rozwoju.

Renault przedstawiło koncept, który ma być napędzany wodorem. W maju zaprezentuje szczegóły na jego temat.

Renault przedstawiło koncept, który ma być napędzany wodorem. W maju zaprezentuje szczegóły na jego temat.

I to miałoby sens. W końcu wodór można również wytwarzać w sposób zrównoważony i tym samym przyczynić się do redukcji CO2. Do tej pory w kwestii wodoru Renault polegało wyłącznie na napędach z ogniwami paliwowymi, które są przeznaczone dla przemysłu i pojazdów użytkowych. Przedstawienie nowego, koncepcyjnego pojazdu Renault, napędzanego wodorem, w połączeniu z zapowiedzią zaprezentowania w maju tego roku wyników swoich ostatnich badań nad nową technologią, wzbudziło nie lada sensację. Ale przecież pomysł wyposażenia silników spalinowych zasilaniem wodorem nie jest nowy. W przeszłości pracowało nad tym BMW, a ostatnio gotowy motor na wodór pokazała i testuje na torze Toyota. Pytanie tylko czy produkcja wodoru będzie na tyle tania, aby w najbliższych latach miała ona sens?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności