REKLAMA

Po wymianie rozrusznika słychać dziwne dźwięki podczas odpalania

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 21 lutego 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jeśli po wymianie rozrusznika pojawiły się dziwne dźwięki podczas odpalania, nie trzeba od razu panikować. Zdarza się, że jest to usterka, ale nie jest to reguła. Wiele zależy od zastosowanych do naprawy części. Podobny problem mieliśmy w przypadku naszego redakcyjnego Peugeota, na którym przeprowadzany szereg napraw.

Wymiana rozrusznika to proces dość łatwy, bowiem element ten jest w zasadzie montowany za pomocą 3 śrub. Problematyczny bywa dostęp do niego, bowiem jego demontaż mogą uniemożliwiać inne elementy osprzętu silnika (np. układ dolotowy). Żeby sobie z tym poradzić, warto wejść pod samochód, czyli skorzystać z kanału, albo podnośnika. Potem należy dopasować rozrusznik po modelu auta i ilości zębów w rozruszniku i go przykręcić. I tyle. Zdarza się jednak, że po wymianie rozrusznika auto nadal nie odpala, albo co jeszcze częstsze pojawiają się dziwne dźwięki. W naszym przypadku mieliśmy do czynienia z tą druga sytuacją.

Dziwny dźwięk po wymianie rozrusznika

W przypadku naszego starego rozrusznika, problemem okazał się elektromagnes. Postanowiliśmy jednak tym razem zamiast regeneracji rozrusznika, kupić nowy zamiennik. Zdecydowaliśmy się na rozrusznik firmy AS z uwagi na jego niską cenę i dostępność. W zasadzie poza nim, mogliśmy wybrać tylko oryginalny z ASO za prawie 1000 zł. Okazało się jednak, że nie był już dostępny w Polsce, a czas oczekiwania na nowy z Francji to ponad 3 tygodnie. Wybór nowego rozrusznika był zatem oczywisty.

Nasz redakcyjny Peugeot 406 to kopalnia wiedzy i … awarii. Na szczęście nowy rozrusznik nie pochłonął fortuny, ale pytanie ile wytrzyma.

Po tym, gdy nasz mechanik zamontował nowy rozrusznik, okazało się, że w trakcie odpalania, wydaje on zupełnie inny dźwięk niż poprzedni znacznie niższy, bardziej basowy. Poza tym, trudno było mieć do niego większe uwagi, bowiem silnik zauważalnie szybciej odpalał dzięki niemu. Ale faktycznie dźwięk rozrusznika podczas uruchamiania silnika był trudny do zaakceptowania przez dłuższy czas. Natomiast zdarza się, że dźwięk rozrusznika może świadczyć o problemach z nim.

Po wymianie rozrusznik wydaje dziwne dźwięki

Zdarza się, że po wymianie rozrusznika wydaje on dziwne dźwięki. Jeśli silnik nie kręci, ale słychać pracujący rozrusznik, to najprawdopodobniej jest on uszkodzony (nawet nowe potrafią być niesprawne). I wtedy należy reklamować sprzęt. Ale zanim zostanie złożona reklamacja, warto jeszcze sprawdzić stan naładowania akumulatora. Zdarza się, że napięcie akumulatora jest za niskie, aby rozrusznik mógł wysunąć bendiks. Wtedy wystarczy doładować akumulator i problem powinien zniknąć. Tym bardziej, że takie regularne doładowywanie zwiększa trwałość akumulatora. Można też odpalić auto z kabli korzystając z pomocy innego pojazdu, aby sprawdzić czy wina faktycznie leży po stronie akumulatora i to bez jego wyciągania lub ładowania.

Zobacz: Zmatowiałe reflektory – polerowanie czy wymiana na nowe?

Nasi mechanicy, którzy stanowią kopalnie wiedzy przestrzegają jeszcze przed tym, że luźne klemy akumulatora, także mogą doprowadzić do tego, rozrusznik nie będzie w stanie wysunąć bendiksa, a tym bardziej odpalić silnika. Problem ten jest marginalizowany, a jak się okazuje występuje powszechnie. Nieuczciwi mechanicy potrafią nawet zarabiać na tym. Jeśli dostrzegą, że powodem źle działającego rozrusznika są niedokręcone klemy, to potrafią wmówić klientowi, że winny był rozrusznik, dlatego go wymieli lub dali do regeneracji. A w rzeczywistości po prostu przykręcili solidnie klemy. Nie jest też czymś zaskakującym, gdy nowy rozrusznik piszczy lub wydaje wysokie dźwięki podczas opalania. W takim przypadku, nawet jeśli z początku działa właściwie, to po pewnym czasie zazwyczaj ulega awarii. Nie warto zatem czekać, tylko reklamować naprawę lub sam rozrusznik, jeśli jego wymiany dokonywaliśmy na własną rękę.

Zobacz: Opel bezpłatnie poprawi osiągi w używanych autach z lat 2014-2018!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
pawel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pawel
Gość
pawel

Ja słyszę dziwny dźwięk przy odpaleniu. Jakby coś obcieralo. Ale tylko w trakcie jak silnik kręci. Może to być rozrusznik?

Aktualności