REKLAMA

Jakie drogi powstaną w Polsce w 2023 roku?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 21 marca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jakie drogi mają być oddane do użytku w Polsce w 2023 roku? Łącznie ma powstać 260 km nowych dróg, w tym dokończone prace m.in. na trasach A18, A1 czy kolejne odcinki S7.

W roku 2022 udało się zakończyć budowę łącznie 322 kilometrów najważniejszych dróg w Polsce, czyli autostrad i dróg ekspresowych. W momencie końca roku, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, powinno już istnieć aż 8 tysięcy kilometrów takich dróg, jednak faktycznie mieliśmy dostęp do nieco mniej, bo około 4,9 tysiąca kilometrów. Oznacza to, że udało się zrealizować jedynie 61% planu, a na koniec roku pozostało jeszcze ponad 1300 kilometrów dróg w budowie.

Nowe drogi w Polsce w 2023 roku

Prace na kolejny rok zostały wstrzymane do czasu przyjęcia przez rząd nowego programu budowy dróg. W grudniu udało się to jednak osiągnąć, a plan zakłada budowę 2,5 tysiąca kilometrów dróg do 2033 roku, na co zarezerwowano aż 295 miliardów złotych. Część tej kwoty, około 105 miliardów, zostanie przeznaczona na kontynuację już istniejących inwestycji.

W planach na 2023 rok znajduje się budowa 260 kilometrów nowych dróg. W tym roku zakończą się prace nad wszystkimi fragmentami autostrady A18, co oznacza, że cała droga będzie już w pełni przejezdna. Autostrada A1, która już obecnie łączy Morze Bałtyckie z południem Polski, na długości sporego fragmentu, w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, będzie miała zakończone prace wykończeniowe, co pozwoli na jazdę zgodnie z przepisami i osiąganie prędkości 140 kilometrów na godzinę.

Zobacz: Chiny testują drogi magnetyczne dla aut osobowych

Kolejny fragment drogi szybkiego ruchu S7 z kierunku Warszawy na południe, czyli Lesznowola-Tarczyn, będzie miał około 15 kilometrów długości. To pozwoli kierowcom jechać płynnie z Warszawy aż do Miechowa, omijając Kielce i Radom. W tym roku planowane jest również oddanie do użytku fragmentów Via Baltica S61, które już powstały, ale wciąż nie są dostępne dla kierowców. Warto również wspomnieć o sporym fragmencie obwodnicy Łomży, który zostanie oddany do użytku w tym roku, a także o 50 kilometrach nowych dróg w okolicach Ełku. Ponadto, Łódź będzie pierwszym dużym miastem w Polsce, które zamknie swój ring, czyli obwodnicę, a w tym roku zostanie domknięty ostatni 16-kilometrowy odcinek. To tylko niektóre z planowanych działań w dziedzinie budowy dróg w Polsce

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności