REKLAMA

Nissan rozwija system autonomicznej jazdy w Wielkiej Brytanii

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Nissan · Dodane: 4 października 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Najnowszy projekt badawczy prowadzony w Wielkiej Brytanii, o nazwie evolvAD, ma na celu eksplorację technologii autonomicznej jazdy. Inicjatywa ta jest wspierana przez Nissana i finansowana przez rząd brytyjski, a teraz oficjalnie rozpoczyna swoje działania.

Projekt evolvAD koncentruje się na zwiększeniu potencjału wprowadzenia systemów autonomicznej jazdy w Wielkiej Brytanii oraz zapewnieniu technicznego wsparcia dla przygotowania infrastruktury do masowego wdrożenia tych nowoczesnych rozwiązań. Projekt będzie obejmował intensywne testowanie połączonych i autonomicznych pojazdów (tzw. Connected and Autonomous Vehicles, CAV) na różnych rodzajach dróg, włączając w to zarówno miejskie obszary zamieszkania, jak i tereny wiejskie.

Autonomiczne auta w miasta i na wsiach

Oba rodzaje dróg stanowią unikalne wyzwania dla technologii autonomicznej jazdy. W obszarach miejskich często spotyka się wąskie uliczki z jednym pasem ruchu, parkowane pojazdy i niskie prędkości. Poza miastem warunki są podobne, choć tam kierowcy mogą rozwijać większe prędkości, zwłaszcza na krętych drogach o minimalnym oznakowaniu poziomym.

Zobacz: Nissan rozwija i niebawem wprowadzi lidar do swoich aut

Omawiany projekt jest realizowany przez konsorcjum pięciu partnerów, na czele z Nissanem jako liderem technicznym, a jego finansowanie pochodzi zarówno ze środków rządowych, jak i od partnerów konsorcjum. Państwowy Fundusz Inteligentnej Mobilności (Intelligent Mobility Fund) o wartości 100 milionów funtów jest zarządzany przez Centrum Skomunikowanych i Autonomicznych Pojazdów (Centre for Connected and Autonomous Vehicles – CCAV), a rozdział środków nadzoruje brytyjska agencja ds. innowacji – Innovate UK.

Plany dotyczące evolvAD

W ciągu najbliższych 21 miesięcy evolvAD wykorzysta zbiorową wiedzę i umiejętności pięciu partnerów, w tym Nissana, Connected Places Catapult, Humanising Autonomy, SBD Automotive i TRL, aby przygotować techniczne podstawy do masowego wdrożenia autonomicznej jazdy w Wielkiej Brytanii. Badania obejmują kilka kluczowych obszarów, które mają pomóc w przyspieszeniu rozwoju tej technologii w kraju. Nissan, we współpracy z TRL, będzie testować zaawansowane technologie autonomicznej jazdy w obszarach miejskich.

Zobacz: Autonomiczne auta niebawem na polskich drogach

Pojazdy autonomiczne biorące udział w projekcie evolvAD będą korzystać z infrastruktury zamontowanej w obszarach miejskich, takiej jak systemy monitoringu wizyjnego. To pozwoli na zbieranie informacji, które pomogą lepiej zrozumieć sytuację na drogach. To badanie pomoże również ocenić, jak technologia komunikacji pojazdów z infrastrukturą (V2I – Vehicle to Infrastructure) może poprawić ruch pojazdów autonomicznych na drogach. Projekt przyczyni się także do rozwoju nowych technologii V2I, które wspierają wprowadzenie autonomicznych pojazdów. Ponadto Nissan będzie testować swoje technologie na bardziej skomplikowanych drogach poza miastem, włączając w to główne trasy (odpowiednik polskich dróg krajowych) oraz drogi łączące wsie i miasta.

Projekt evolAD

Projekt evolvAD został oficjalnie uruchomiony w lipcu 2023 roku. Na początku będą przeprowadzane symulacje oraz testy na zamkniętych torach, a po kilku miesiącach pojazdy autonomiczne będą testowane na publicznych drogach. W ramach projektu evolvAD Nissan będzie rozwijać swoje technologie i zdolności autonomicznej jazdy, przeprowadzać testy w różnych środowiskach oraz korzystać z doświadczeń zdobytych w poprzednich projektach badawczych, takich jak HumanDrive i ServCity. Technologia autonomicznej jazdy stanowi kluczową część długofalowej wizji Nissan Ambition 2030, która zakłada tworzenie bardziej ekologicznych, bezpieczniejszych i dostępnych rozwiązań mobilności.

Zobacz: Nissan wycofa z Europy samochody spalinowe – to już pewne

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności