REKLAMA

Fiat Abarth 595 skończył we wrześniu 60 lat!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 3 października 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Sześćdziesiąt lat temu, we wrześniu 1963 roku Carlo Abarth zaprezentował światu Fiata-Abartha 595. Oparty na Fiacie 500 D , modelu, który od 1961 roku cieszył się coraz większym powodzeniem, nowy Fiat-Abarth 595 wziął swoją nazwę od pojemności skokowej, która została zwiększona dzięki przeprojektowaniu cylindrów i tłoków oraz zastosowaniu całkowicie nowych materiałów.

Z zewnątrz Abarth 595 różnił się od Fiata 500 D przyciągającą wzrok perforowaną przednią osłoną chłodnicy typu 850TC, umieszczonym z tyłu i na masce błyszczącym napisem „Fiat Abarth 595” oraz wyrażającym dumę, widniejącym z prawej strony napisem „World Champion”, który nawiązywał do rekordów ustanowionych przez dzieła stworzone przez Officine z Corso Marche. Wyścigowy charakter modelu został dodatkowo podkreślony przez ponadwymiarową aluminiową miskę olejową, która wystawała spod tylnego pasa, a przede wszystkim sportowy tłumik z podwójnym wylotem typu „Record Monza”. W rezultacie powstał mały, lecz wyjątkowo agresywny, a wręcz hałaśliwy samochód, który miał o 30% więcej mocy w porównaniu do jego oryginalnej wersji, moc 27 KM przy 5000 obr / min i osiągał maksymalną prędkość 120 km/h.

Fiat Abarth 595

W zasadzie, Abarth wykorzystał odnoszący sukcesy samochód miejski 500D i uczynił z niego udany samochód o wysokich osiągach. Podobnie uczyniła marka Abarth w ostatnich miesiącach, tworząc Nowego Abartha 500e, który powstał na bazie udanego modelu Fiat Nowa 500e – najlepiej sprzedającego się elektrycznego samochodu miejskiego w Europie.

Miesiąc później, 31 października 1963 roku, po raz pierwszy zaprezentowano publiczności model 595 podczas Salonu Motoryzacyjnego w Turynie. Carlo Abarth, wielki ekspert w dziedzinie biznesu i motoryzacji, postanowił wyróżnić się na tle konkurencji, oferując odwiedzającym turyńskie targi kupon na jazdę testową nowym modelem. Inicjatywa okazała się ogromnym sukcesem, a Carlo Abarth ogłosił, że wkrótce zostanie wyprodukowanych 1000 pierwszych samochodów Fiat-Abarth 595 z homologacją wyścigową.

Fiat Abarth 695

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie w marcu 1964 roku, Carlo Abarth zaprezentował model Fiat-Abarth 695 będący naturalną ewolucją 595, zgodnie z koncepcją technicznego „upgrade’u”, która wkrótce stała się jednym z najważniejszych filarów tradycji marki Abarth. Później, dzięki fenomenalnym zestawom tuningowym można było przenieść najważniejsze ulepszenia Abartha również do samochodów Fiata z seryjnej produkcji, zmieniając je zarówno pod względem mechanicznym, jak i estetycznym.

Zobacz: Test Abarth 595 Monster Energy Yamaha

Dziś Abarth 595 nadal przyciąga wzrok swoim agresywnym stylem i świetnymi osiągami. Fani modelu są jednak rozczarowani faktem, że na rynku pojawił się elektryczny następca czyli Abartha 500e. Póki co w ofercie są jeszcze modele Abarth 595 o mocy 165 KM oraz jeszcze szybszy Abarth 695 napędzany silnikiem 1.4 Turbo o mocy 180 KM. Oprócz osiągów, świetnego zawieszenia i agresywnej stylizacji, oba zapewniają też świetne brzmienie za sprawą wyjątkowo dopracowanych wydechów z serii Record Monza. Ciekawe jak lukę po nich wypełni w przyszłości elektryczny Abarth 500e.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności