REKLAMA

Seat kończy 70 lat! Oto mało znane fakty i ciekawostki na jego temat

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Seat · Dodane: 20 lutego 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

SEAT to hiszpański producent samochodów, który od ponad 70 lat dostarcza swoje produkty na ponad 70 rynków na całym świecie. W ciągu bogatej historii firmy miały miejsce ciekawe fakt, współprace i przełomowe wydarzenia.

SEAT, hiszpańska marka samochodów, rozpoczęła produkcję swojego pierwszego modelu, 1400 A, w listopadzie 1953 roku. Od tamtej pory firma stworzyła ponad 50 modeli i zatrudnia ponad 15 000 specjalistów, sprzedając swoje samochody na ponad 70 rynkach na świecie. W ciągu swojej bogatej historii marka osiągnęła wiele sukcesów, takich jak stworzenie wyjątkowego egzemplarza SEAT-a Pandy dla Jana Pawła II w 1982 roku, a także zaprojektowanie pierwszego samochodu elektrycznego na XXV Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku. Oto największe ciekawostki o marce SEAT i jej samochodach.

Pierwszy samochód marki SEAT

W listopadzie 1953 roku z fabryki SEAT-a wyjechał pierwszy samochód – model 1400 A z silnikiem o mocy 44 KM, osiągający prędkość 120 km/h. Dzienna produkcja wynosiła wówczas 5 samochodów, a firma zatrudniała 925 osób. SEAT stworzył ponad 50 modeli i obecnie jako część Grupy Volkswagen zatrudnia ponad 15 000 specjalistów i sprzedaje swoje samochody na ponad 70 rynkach na świecie. Bogata historia marki zawiera wiele faktów i ciekawostek, które przyczyniły się do jej sukcesu i zdefiniowały jej rolę i wizerunek w świecie motoryzacyjnym.

SEAT może pochwalić się znanymi klientami, w tym obecnym królem Hiszpanii, Filipem VI. Kiedy monarcha skończył 18 lat, otrzymał od swojego ojca, króla Jana Karola, samochód marki SEAT – Ibizę, którą później przekazał do kolekcji aut historycznych. W latach 80. specjalny egzemplarz SEAT-a Pandy został stworzony na specjalne zamówienie związanego z pielgrzymką Jana Pawła II do Hiszpanii. Inżynierowie marki dopasowali samochód do potrzeb Ojca Świętego, ponieważ watykański papamobile był za szeroki, by pomieścić się w bramach stadionów Camp Nou i Santiago Bernabeu.

Pierwszy elektryczny Seat

W 1992 roku SEAT zaprezentował swój pierwszy samochód elektryczny, Seat Toledo Electric, który został wybrany na oficjalny pojazd XXV Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Pojazd był wyposażony w 16 akumulatorów kwasowo-ołowiowych, co zwiększyło jego masę o ponad pół tony, ale umożliwiło przejechanie ponad 65 km bezemisyjnego zasięgu.

Firma użyczyła organizatorom 2000 samochodów do transportu sportowców, dziennikarzy i obsługi, a hiszpańscy medaliści otrzymali luksusowe auta z konwencjonalnym napędem Toledo Podium, wyposażone m.in. w telefon stacjonarny i faks.

SEAT a jednak Fiat 600

Warto wiedzieć, że SEAT przez wiele lat był związany z włoskim Fiatem, co nie jest powszechnie znane. Na początku swojej działalności hiszpańska marka produkowała samochody na podstawie włoskich licencji, a największy sukces odniósł dzięki modelowi 600, który trafił na rynek w 1957 roku i był odpowiednikiem Fiata 600.

Seat 600 to bliźniacza konstrukcja w stosunku do Fiata 500.

Ten samochód, bardzo zbliżony konstrukcyjnie do znanego nam Fiata 126P, zapoczątkował erę masowej motoryzacji wśród Hiszpanów.W 1969 roku SEAT wyprodukował swój milionowy samochód, model SEAT 124. Aby uczcić tę okazję, firma postanowiła wylosować pracownika, któremu podaruje auto. Niestety, los przypisał pojazd pracownikowi, który nie posiadał prawa jazdy. Firma postanowiła odkupić samochód, a jubileuszowy egzemplarz dołączył do kolekcji aut historycznych.

Nazewnictwo samochodów Seata

Marka SEAT przeprowadziła otwarty plebiscyt wśród swoich fanów, aby wybrać nazwę dla jednego ze swoich modeli. Propozycję SEAT Tarraco, nawiązującą do miasta Tarragona, wyłoniono w wyniku wstępnej selekcji i fazy głosowania, w której wzięło udział 52 tysiące osób. Od 1982 roku modele SEAT-a są nazywane na cześć hiszpańskich miast i regionów, wcześniej natomiast pojazdy oznaczano pojemnością silnika.

Zobacz: Cupra będzie sprzedawać tylko elektryki, a Seat modele spalinowe!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności