REKLAMA

Bcomp i Sabelt opracowali kubełkowe fotele do Cupry Born VZ

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Cupra · Dodane: 4 czerwca 2024
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Sportowe fotele w modelu Cupra Born VZ mają być ekologiczne, a przy tym zapewniać odpowiednie trzymanie w zakrętach. Za ich stworzenie odpowiadają renomowane marki Sabelt i Bcomp. Już czekamy na możliwość sprawdzenia potencjału tych siedzeń w testowym Bornie.

Cupra od pewnego czasu pracowała nad wprowadzeniem nowych, zrównoważonych materiałów do produkcji swoich pojazdów. Jednym z nich było włókno lniane, które od dawna było w centrum zainteresowań hiszpańskiej marki. Projekt zintegrowania tego surowca z fotelami samochodowymi został zaprezentowany podczas wydarzenia Unstoppable Impulse w modelu Terramar, a teraz został on pomyślnie wdrożony do modelu Cupra Born VZ.

Sportowe fotele Cupra Performance z ekologicznych materiałów

Na początku 2024 roku pierwszy w pełni elektryczny model barcelońskiej marki doczekał się nowej, mocniejszej wersji VZ. Cupra Born VZ wyposażona jest w silnik o mocy 326 KM, który generuje 545 Nm momentu obrotowego. Co ciekawe, auto wyposażone jest w tylko tylny napęd, ale mimo tego będzie rozpędzać się 0-100 km/h w 5,7 s.

Sportowe fotele Cupra Performance w modelu Born VZ wykonane są m.in. z włókna lnianego zamiast węglowego. 

Ciekawostką są też fotele sportowe Cupra Performance. Do ich stworzenia Cupra zaprosiła firmy Bcomp i Sabelt. Celem nadrzędnym i trudnym do wykonania było bowiem zintegrowanie włókna lnianego i opracowania innowacyjnej powłoki strukturalnej. To z kolei umożliwiło wyposażenie modelu Born VZ w siedziska stworzone z materiału przyjaznego dla środowiska. Tym samym barcelońska marka zmniejsza zużycie tworzyw sztucznych przy produkcji swoich samochodów, zachowując jednocześnie taki sam poziom bezpieczeństwa, jaki daje włókno węglowe.

Warto zauważyć, że fotel nie jest jednorodnie wykonany. Oparcie zrobione z włókna lnianego, natomiast podstawa wykonana jest z tkaniny SEAQUAL YARN stworzonej z odpadów z tworzyw sztucznych wydobytych z morza. Czy faktycznie nowe fotele będą tak przełomowe jak zapewnia producent? Okaże się, gdy wejdą na rynek.

Zobacz: Toyota tworzy kinetyczne fotele! To może być prawdziwy przełom

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności