REKLAMA

Sportowa limuzyna Toyoty – rywal AMG i Audi RS

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 15 lipca 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Japońska limuzyna sportowa od Toyoty – brzmi jak żart? Niekoniecznie. Nowa Toyota Crown ma doczekać się wersji mogącej rywalizować z Mercedesami AMG czy BMW z serii M. Czy zapowiedzi Toyoty dotyczącego tego modelu nie są jednak nieco na wyrost?

Toyota zamierza wprowadzić na rynek nową, 15-stą już wersję modelu Crown czyli obecnie jedynego swojego sedana wyposażonego w tylny napęd (poza modelem Mark X oferowanym na rynku japońskim). A jak wiadomo powszechnie, ten szlachetny rodzaj napędu, daje solidne podwaliny do stworzenia naprawdę mocnego samochodu. Jak pokazują zdjęcia szpiegowskie wykonane na Nurburgringu, Toyota faktycznie zamierza wykorzystać ten potencjał i stworzyć najprawdopodobniej rywala dla … Mercedesów z serii AMG, BMW M czy Audi RS. Tylko czy te szumne zapowiedzi Toyoty nie są jednak przesadzone? W końcu dziś rywali niemieckiej trójcy upatruje się w Lexusach z serii F.

Nowa Toyota Crown jest testowana obecnie na torze Nurburgring. 

Oprócz napędu, mocną stroną nowej Toyoty Crown ma być jej platforma TNGA, będąca modyfikacją tej z Lexusa LC i LS. Nieco mniejsza jej wersja (GA-C) stanowi obecnie bazę dla takich aut jak Prius, Prius Plug-in Hybrid i Toyota C-HR i wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem sztywności ((Prius ma konstrukcję o 60% sztywniejszą od poprzedniego modelu). Jest to parametr niezwykle istotny nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale i jakości prowadzenia samochodu na torze.

Toyota Crown – silnik biturbo

W założeniach Toyota Crown ma być najbardziej prestiżowym sedanem japońskiego producenta (poza oczywiście Lexusami). Auto ma jednak doczekać się też sportowej wersji GR, która osiągami ma dorównywać nawet autom BMW z  serii M czy Mercedesom AMG. Aby temu sprostać, Crown zostanie przekazany specjalistom z GAZOO Racing, którzy zmodyfikują jego podwozie oraz nadwozie. Pod maskę trafi widlasty, sześciocylindrowy silnik wyposażony w podwójne turbodoładowanie. Samochód pojawi się na rynku w 2019 roku.

Toyota Crown i jej pierwsza wizualizacja stworzona na bazie zdjęć z Nurburgring!

Toyota Crown jest produkowana od 1955 roku. Jest to pełnowymiarowa luksusowa limuzyna dostępna w Japonii i na niektórych azjatyckich rynkach. Nowy model zbudowany na platformie TNGA zastąpi 14. generację, dostępną w sprzedaży od 2012 roku. Samochód jest produkowany w fabryce Motomachi, tej samej, w której powstawał supersamochód Lexus LFA, a obecnie są produkowane wodorowa Toyota Mirai i Lexus LC.

Zobacz: Toyota Corolla i jej najlepsze wersje sportowe!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności