REKLAMA

Darowizna samochodu. Jak ją zrobić krok po kroku?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Ford · Dodane: 24 listopada 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak napisać umowę darowizny krok po kroku? Ile kosztuje dokonanie darowizny? Jakie są korzyści z zawarcia umowy darowizny?

Co to jest darowizna?

Niezbędne do dokonania darowizny samochodu jest sporządzenie umowy darowizny. Umowa darowizny regulowana jest przez kodeks cywilny. Zgodnie z art. 888 KC przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zobacz: Zastaw rejestrowy na samochodzie – co to takiego?

Umowę darowizny samochodu należy sporządzić w formie pisemnej. Umowa taka staje się ważna z chwilą spełnienia się przyrzeczonego w umowie świadczenia, czyli od momentu przeniesienia prawa własności na obdarowanego. Pomimo zawartej w kodeksie cywilnym formie aktu notarialnego dotyczącego darowizny, do przeniesienia własności wystarczająca jest zwykła forma pisemna oraz koniecznie przeniesienie własności – wydanie samochodu, dokumentów i kluczyków.

Umowa darowizny – obowiązkowe elementy umowy

Prawidłowo sporządzona umowa darowizny samochodu musi zawierać następujące elementy:

 1. Miejsce zawarcia umowy oraz datę,
 2. Dokładne oznaczenie stron umowy – imiona, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego, organ wydający dowód osobisty,
 3. Dokładne oznaczenie przedmiotu darowizny (samochodu) – marka samochodu, rok produkcji, numer silnika oraz jego pojemność, nr nadwozia, nr rejestracyjny,
 4. Oświadczenie darczyńcy o przysługującym mu prawie własności samochodu oraz braku zobowiązań dotyczących przedmiotu darowizny wobec osób trzecich,
 5. Dokładne określenie wartości darowizny,
 6. Termin przekazania przedmiotu darowizny,
 7. Oświadczenie darczyńcy o liczbie przekazanych darowizn oraz stopniu pokrewieństwa,
 8. Określenie, która ze stron ma opłacić koszty umowy,
 9. Podpisy stron umowy – koniecznie własnoręczne.

Zobacz: Zatrzymane prawo jazdy za niepłacone alimenty

Po więcej informacji na temat samej umowy darowizny zajrzyj do tekstu – Umowa darowizny samochodu – bezpłatny wzór wraz z omówieniem

Podatek od darowizny

Pomimo, że darowizna samochodu polega na bezpłatnym przeniesieniu własności pojazdu, w umowie darowizny nie może zabraknąć określenia wartości samochodu. O obowiązku tym powinien pamiętać obdarowany, gdyż to na nim ciążą obowiązki podatkowe dotyczące darowizny. W przypadku podatku od spadków i darowizn ustawodawca przewidział dosyć liczną grupę osób zwolnionych z obowiązku uiszczenia podatku.

Z podatku zwolnione są te darowizny, które odbywają się pomiędzy osobami zaliczającymi się do I grupy podatkowej. Do pierwszej grupy podatkowej należą małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha, teściowie.

Zobacz: Kradzież auta a autocasco – kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z AC?

Osoby, które przekazują sobie darowiznę w ramach I grupy podatkowej są zwolnione z płacenia podatku, bez względu na to, jakiej wartości darowiznę otrzymały. Jedynym warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie tego faktu fiskusowi w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Urzędu Skarbowego nie trzeba informować o darowiźnie tylko jeśli jej wartość nie przekracza kwoty 9637 zł.

Rejestracja nowego właściciela samochodu

Rejestracja samochodu zostaje dokonana na wniosek obdarowanego. Oznacza to, że nowy właściciel musi udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i tam dokonać wszelkich formalności. W celu rejestracji obdarowany powinien złożyć w urzędzie wniosek oraz przedstawić następujące dokumenty:

 1. dowód własności samochodu (umowa darowizny),
 2. karta pojazdu, jeżeli samochód ją posiada,
 3. dowód zawarcia ubezpieczenia OC samochodu,
 4. zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane,
 5. dowód rejestracyjny.

Według polskiego prawa na przerejestrowanie samochodu jest 30 dni od daty nabycia własności pojazdu. W przypadku darowizny będzie to 30 dni od dnia przeniesienia własności samochodu.

Zobacz: Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie AC?

Wszystkie opłaty można dokonać w urzędzie. Jeżeli posiadamy kartę pojazdu, koszt rejestracji wyniesie 180,50 zł. W przypadku jej braku koszt ten zwiększy się o 75,50 zł. Dodatkowe opłaty mogą wynikać z chęci zarejestrowania m.in. pojazdu zabytkowego i otrzymania żółtych tablic.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
adamus Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adamus
Gość
adamus

Dzięki.wszystko poszło bezproblemu

Aktualności