REKLAMA

Policjant z grupy SPEED jest Mistrzem Polski w wyścigach samochodowych!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Policja · Dodane: 30 października 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Policjant grupy SPEED mistrzem kierownicy? Przemek Kaźmierczak, kierowca nieoznakowanego BMW z grupy SPEED, to Mistrz Polski w wyścigach samochodowych. Jazda z dużymi prędkościami za kierownicą radiowozu to dla niego chleb powszedni, ale jak sam powtarza kierowcom, których zatrzymuje „ścigaj się legalnie z policją na torze, nie na drodze”. Poznajcie Przemka, wyjątkowego policjanta poznańskiej drogówki.

Na co dzień asp. szt. Przemek Kaźmierczak służy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, jako kierowca w grupie SPEED. W wolnym czasie oddaje się swojej pasji, czyli wyścigom samochodowym. I robi to na najwyższym poziomie! W tym roku został Mistrzem Polski w wyścigach samochodowych, startując w klasie 2 Dywizji Narodowej za kierownicą Suzuki Swift GTi, jako kierowca teamu wyścigowego Devil-Cars Racing Team. Od ponad 17 lat służy w Policji. Nie da się ukryć, że jego obecność w grupie SPEED to połączenie wprost idealne. Właściwy człowiek, na właściwym miejscu. A do tego ma barwną przeszłość w motorsporcie i spełnia się też jako instruktor jazdy sportowymi autami i trener sportu samochodowego!

Kierowca wyścigowy w policyjnym radiowozie BMW

Aspirant sztabowy Przemysław Kaźmierczak rozpoczął pracę w Policji w 2003 roku. Przez 17 lat pełnił służbę w różnych komórkach i wydziałach m.in. jako dzielnicowy w Posterunku Policji w Kaźmierzu, a następnie jako funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego w tymże Posterunku. Gdy został przeniesiony do Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, przez 3 miesiące pełnił obowiązki kierownika ogniwa patrolowo-interwencyjnego, a od 2013 roku został policjantem Wydziału Ruchu Drogowego tejże jednostki. W listopadzie 2014 roku w związku z tworzonymi w każdym województwie grupami do walki z agresywnymi zachowaniami na drogach (dzisiejsza grupa SPEED), Przemek rozpoczął służbę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, gdzie dzisiaj wykorzystuje swoje umiejętności za kierownicą nieoznakowanych radiowozów BMW,  wyposażonych w videorejestratory.

Trudno powiedzieć, gdzie Przemek czuje się lepiej – na torze,  czy w policyjnym radiowozie. Trzeba jednak przyznać, że reprymenda od takiego człowieka, na pewno działa zdecydowanie bardziej przekonująco.

Podczas swojej pracy Przemek zawsze powtarza kierowcom, którzy mają „za ciężką nogę”, że od ścigania jest tor, a nie ulica. Od kilku lat Kaźmierczak prowadzi akcję „Przenieś agresję z ulicy na tor, przestań być zabójcą, stań się zawodnikiem!” i zachęca kierowców do regularnego odwiedzania torów wyścigowych w myśl hasła „ścigaj się legalnie z Policją na torze, nie na drodze”. W jego przypadku brzmi to jak wyzwanie! Jak mówi świeżo upieczony Mistrz Polski w wyścigach samochodowych:

W swojej ponad 17-letniej służbie w policji widziałem setki zdarzeń drogowych i wiele ludzkich tragedii, których można było uniknąć. Wiele z nich to efekt ludzkiego błędu i nieświadomości na temat tego, jak wzrasta ryzyko wypadku wraz z nieodpowiednim zachowaniem na drodze.

Aspirant sztabowy Przemysław Kaźmierczak wie co mówi, bo jazda z dużymi prędkościami to dla niego codzienność. I to nie tylko ta policyjna. Jego dokonania w motorsporcie oraz kursy i szkolenia z doskonalenia techniki jazdy jakich udziela, uczą kierowców pokory wobec własnych umiejętności i jednocześnie zachęcają do samodoskonalenia.

Kariera wyścigowa poznańskiego Policjanta

Kaźmierczak jest trenerem i instruktorem sportu samochodowego, członkiem i zawodnikiem Automobilklubu Wielkopolskiego, posiada też licencje wyścigowe klasy B i C organizacji FIA. Od 2015 roku sprawdza się jako instruktor Akademii Sportowej Jazdy Porsche w Carrera Cars Team oraz Tor Poznań Track Day. Ale jego żywiołem są wyścigi. Sukcesy sportowe przyszły wraz z rokiem 2012, kiedy to za kierownicą Fiata Seicento gr. N, 3-krotnie zdobył Pole Position i 7-krotnie stawał na podium, kończąc sezon na II miejscu w Wyścigowym Pucharze Polski w klasie 1N. W 2013 roku powtórnie został wicemistrzem w klasie 1N za kierownicą Seicento, jednocześnie ustanawiając w trakcie wyścigu 23 czerwca nieoficjalny rekord Toru Poznań w klasie 1N!Drugie miejsce w generalce „prześladowało” Przemka jeszcze w sezonie 2014 i 2015 (w tej samej klasie).

waZobacz: Jechał prawie 250 km/h na drodze S11! Zamiast mandatu sąd i wyrok!

W końcu nadszedł 2020 rok, w którym za kierownicą Suzuki Swift GTi Przemek 3-krotnie wygrał eliminacje, 2 razy zajął trzecie i 2 razy czwarte miejsce, dzięki czemu na koniec sezonu mógł cieszyć się tytułem Mistrza Polski w klasie 2 dywizji narodowej! Co ważne, zrobił to wbrew przeciwnościom losu. Bo choć sezon rozpoczął on doskonale, zwyciężając w dwóch pierwszych eliminacjach, to w trakcie 3. wyścigu rozleciało się sprzęgło w jego Suzuki, przez co nie mógł zmieniać biegów! Ukończył jednak wyścig na 4-tym miejscu, jadąc cały czas na 4-tym biegu!

Przemek Kaźmierczak – Mistrz Polski w wyścigach samochodowych i policjant poznańskiej grupy SPEED!

Na dodatek w trakcie 6. eliminacji uszkodzeniu uległa uszczelka pod głowicą w jego Suzuki, przez co Przemek musiał walczyć z czasem, aby zdążyć odbudować silnik do ostatniego weekendu wyścigowego. Na szczęście wszystko się udało, a on mógł cieszyć tytułem najszybszego kierowcy w klasie! Niesamowity upór. Niesamowity człowiek!

Niebawem przedstawimy Wam kolejną, barwną postać polskiego motorsportu! Szerokości!

Zobacz: Bolid F1 na autostradzie w Czechach?! Policja szuka kierowcy!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KarolLisu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol
Gość
Karol

Fantastyczny przykład dla innych. Hasło: ścigaj się z Policją na torze; proponuję dosłownie wprowadzić w czyn. Możliwość autentycznego pościgania się własnym autem przeciwko radiowozom na pewno przyciągnęłaby duże grono chętnych. Konkurencji można zorganizować wiele. O tym jaką to daje możliwość edukacji kierowców, nie mówiąc o pozytywnym wpływie na wizerunek policji mówić chyba nie muszę.

Lisu
Gość
Lisu

Więcej takich ludzi w policji. Świetnie się to czyta. A Przemek super kierowca.

Aktualności