REKLAMA

Jan Paweł II miał benzynowe BMW e34 w bardzo rzadkiej wersji!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 6 stycznia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Mało osób zdaje sobie sprawę, że papież Jan Paweł II posiadał BMW. Był to model BMW 525ix, czyli rzadka wersja z napędem na wszystkie koła. Samochód ten Karol Wojtyła wykorzystywał do swojej posługi, a dziś jest pamiątką po jego pontyfikacie. Auto można oglądać w muzeum na Jasnej Górze w Częstochowie.

Pontyfikat Karola Wojtyły jako papieża Jana Pawła II był wyjątkowy z wielu powodów. Został on zapamiętamy m.in. dlatego, że jako papież aktywnie podróżował po świecie, głosząc ewangelię. Jego poprzednicy czynili to ze Stolicy Piotrowej. Nic zatem dziwnego, że papież znany z zamiłowania do podróży, wybrał na jedno ze swoich aut BMW. W latach 90-tych była to bowiem marka, stanowiąca wzór w swojej klasie pod kątem prowadzenia. Co ciekawe, papież Jan Paweł II nie dysponował jakimś topowym modelem, emanującym przepychem i splendorem. Ale jego wersja jest naprawdę ciekawa i bardzo rzadka.

Jan Paweł drugi i jego BMW serii 5 (e34)

Zaprezentowany we wrześniu tego roku po raz na Jasnej Górze w Częstochowie samochód papieża, to czarne BMW 525ix z typoszeregu e34. Jest to jedne z pięciu aut Jana Pawła II, które jego następca Benedykt XVI podarował krakowskiemu Centrum Jana Pawła II w 2006 roku. Wśród nich są dwa BMW, terenowa Toyota, Lancia i Chrysler. Dopiero w 2021 roku czarne BMW zostało udostępnione dla odwiedzających Jasną Górę, mimo że ten egzemplarz trafił do Polski już w 2010 roku.

BMW 525ix e34, z którego korzystał Jan Paweł II pokonało zaledwie 55 tys. km. Dla 2,5-litrowego silnika z serii M50 to wręcz fabrycznie nowy przebieg. 

Papieskie BMW 525ix to specyficzna wersja. Odmiana to została wyposażona w napęd na cztery koła, o czym świadczy litera „x” w nazwie. W tamtych czasach była to bardzo rzadka konfiguracja. Dziś czteronapędowe wersje BMW z systemem xDrive są popularniejsze niż tylnonapędowe. BMW 525ix, którym podróżował papież, ma pod maską rzędowy, sześciocylindrowy silnik benzynowy o mocy 192 KM. I mimo, że model ten dostępny był zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną, to papieskie auto miało świetnego manuala. Samochód został wyprodukowany w 1992 roku, ale w ciągu 10 lat eksploatacji pokonał zaledwie 55 tysięcy kilometrów. Jan Paweł II wykorzystywał go między innymi do wizytowania rzymskich parafii, które podlegały mu jako biskupowi Rzymu.

Zobacz: BMW M3 jako policyjny radiowóz? Testy już trwają na drogach ekspresowych!

Do dziś pojazd posiada watykańskie numery rejestracyjne SCV00906. Mimo że BMW należało do papieża, to nie było bogato wyposażone. Na liście wyposażenia nie znajdziemy wielu dodatków. Papież kazał jednak wyposażyć swój samochód w dodatkowe oświetlenie na tylnej kanapie, aby mógł pracować podczas długich podróży. Od innych aut z tej serii samochód różni się jeszcze zainstalowaną radiostacją z częstotliwością włoskiej policji.

Samochód, który przyjechał z krakowskiego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, jest darem metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza dla jasnogórskiego sanktuarium. Co ciekawe, auto nadal prowadzi się bardzo dobrze, co podkreślił podinspektor Sadowski, który w styczniu 2010 roku przyprowadził z Krakowa na Jasną Górę papieskie BMW. Obok siedział przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Samochód w asyście policyjnego radiowozu wjechał najpierw na klasztorny dziedziniec, po czym został zaparkowany przed wejściem do Kaplicy Cudownego Obrazu.

Zobacz: Uwaga na tureckie BMW 520i! Silnik 1.6 L i cena prawie jak za BMW M5!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności