REKLAMA

Mazda MX-5 i Fiat 124 mają wadliwy automat! Mamy potwierdzenie!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 8 sierpnia 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Problem jaki ma automatyczna skrzynia biegów Aisin B400 w autach Mazda MX-5 i Fiat/Abarth 124 Spider jest poważny. Jego przyczyna jest błaha, ale usterka może spowodować utratę panowania nad autem, a w konsekwencji doprowadzić do wypadku. O mankamencie tym pisaliśmy już wcześniej w kontekście Mazdy MX-5, a teraz mamy potwierdzenie z dwóch niezależnych źródeł, że problem dotyczy też jej bliźniaka czyli Fiata 124 Spider. O co dokładnie chodzi, tłumaczymy w artykule.

Zarówno Mazda MX-5, jak i Fiat 124 Spider to dwa fantastyczne roadstery stworzone w ramach kooperacji obu producentów. Zdecydowanie bardziej do charakteru tych aut pasują ręczne skrzynie biegów, ale część nabywców wybierała przekładnie automatyczne. Pech chciał, że pomimo zupełnie innych silników, napędzających oba samochody, w każdym z nich pracuje ten sam, problematyczny automat Aisin B400. Jak się okazuje, akcja serwisowa Mazdy MX-5 dotycząca wadliwego jej automatu, kilka tygodni później została rozszerzona o włoskie auta. Dzięki naszemu czytelnikowi Radkowi, który przesłał Nam instrukcję i wytyczne kampanii serwisowej, wiemy już dokładnie, na czym polega problem, czego on dotyczy i jak go rozwiązać. Mamy też potwierdzenie, od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że problem faktycznie występuje i został on zgłoszony też przez Fiata w ostatnich dniach. Tyle, że w  informacja ta pojawiła się bardzo późno i w dość zawężonej wersji…

Mazda MX-5 i Fiat 124 Spider – niespodziewana redukcja biegu!

Problem z automatyczną skrzynią biegów na początku dotyczył wyłącznie Mazdy MX-5 ND. Nieco lakoniczna informacja przekazana przez Mazdę tłuamczyła, że w modelu MX-5 ND może dochodzić do nieoczekiwanej redukcji biegu, powodującej gwałtowne szarpnięcie kół napędowych. O tym jak „potężna” może być to redukcja, nie było jednak słowa.

Zobacz: Test Mazda MX-5 ND 2.0 SKYACTIVE-G

A problem jest naprawdę poważny! Jak wynika z instrukcji serwisowej Fiata 124, wyposażonego w tę samą skrzynię biegów Aisin B400, w wyjątkowych warunkach podczas jazdy może nastąpić włączenie pierwszego biegu, gdy dźwignia zmiany biegu znajduje się w położenie „D”. Czyli teoretycznie, jadąc nawet z wysoką prędkością, automat może nagle zredukować do „jedynki”! Czym to grozi, raczej nie musimy tłumaczyć.

Mazda MX-5, podobnie jak Fiat 124 Spider, ma problem z automatyczną skrzynią biegów Aisin. Można go jednak łatwo rozwiązać. 

Początkowo nasza redakcja przypuszczała, że problem dotyczy wyłącznie Mazdy MX-5, gdyż mimo tych samych skrzyń biegów, silniki Mazdy i Fiata są zupełnie inne. Pomijając konstrukcję, mają przede wszystkim inną charakterystykę pracy (motor Fiata jest turbodoładowany, Mazdy wolnossący), a przez to wymagają innego sterownika skrzyni biegów. Okazuje się jednak, że znaczna część jego algorytmu jest tożsama, a oprogramowanie TCM zawiera poważny błąd. Naprawa polega zatem na wgraniu nowego programu. Nie jest potrzebna żadna modyfikacja mechaniczna automatu. Naszą redakcję zaskoczyło jednak coś jeszcze w całej tej sprawie.

Brak szybkiej informacji o problemie z automatem Aisin

Jak wynika z informacji serwisowej naszego czytelnika, o problemie serwisy Fiata dowiedziały się już w kwietniu 2019 roku. Natomiast Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał komunikat w sprawie problemów z tą skrzynią 2 sierpnia. Co więcej, w informacji UOKiK jest mowa wyłącznie o samochodach Abarth 124 Spider (12 egzemplarzy), a nie Fiat 124 Spider.

Mazda poinformowała o problemie szybciej, ale informacja w UOKiK została przekazana konsumentom dopiero na sam koniec maja. Naszym zdaniem działania te powinny być realizowane znacznie szybciej, bo usterka miała wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Zobacz: Ponad 50 tysięcy Toyot w Polsce może się zapalić! Akcja serwisowa!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
mediak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mediak
Gość
mediak

ooo kolega ma te mazde 🙂 podrzucam linka do was !

Aktualności