REKLAMA

Volkswagen Tiguan 2.0 TDI – ile kosztuje wymiana filtrów i oleju?

Autor: DailyDriver · Zdjęcia: Daily Driver.pl · Dodane: 3 października 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Na coroczny przegląd trafił do nas Volkswagen Tiguan z silnikiem 2.0 TDI 140 KM. Niezbędna była wymiana filtrów (w tym paliwa) i oleju silnikowego. Żeby ograniczyć koszty, właściciel auta zakupił filtry i olej we własnym zakresie. Wbrew pozorom nie jest to jednak opcja najtańsza. Dlaczego?

Coroczny przegląd samochodu to podstawa prawidłowej jego eksploatacji. Świeży olej ma lepsze właściwości smarujące i mniejszą skłonność do zapłonu par olejowych generujących nagar, zwłaszcza w głowicy. Przy wymianie oleju zawsze należy wymienić też filtr oleju, który akumuluje w sobie zanieczyszczenia (w tym opiłki metalu). Pozostawienie starego spowodowałoby, że wszystkie te nieczystości zabrudziłyby nowy olej. Przy okazji tych czynności należy też wymienić filtr powietrza, który równie szybko przechwytuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Ale to niejedyne filtry, jakie warto wymienić przy okazji corocznego przeglądu auta.

Wymiana filtrów i oleju w Volkswagenie Tiguan 2.0 TDI

Właściciel prezentowanego Volkswagena Tiguana od razu zakupił pełen komplet filtrów. Po pierwsze zakup zestawu obniża cenę jednostkową każdego z nich, a po drugie korzystnie wpływa na stan auta i komfort jego używania. W silnikach Diesla filtr paliwa jest bardzo istotny, zwłaszcza w tych wyposażonych w wysokociśnieniowy wtrysk paliwa typu common rail i nowoczesne wtryskiwacze. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia docierające do listwy wtryskowej po prostu niszczą układ i skracają jego żywotność.

Filtr paliwa po 1 roku eksploatacji pokazuje, jak dużo zanieczyszczeń przechwytuje z układu. 

Wystarczy wyjąć taki filtr paliwa z auta by zobaczyć, jak wiele nieczystości zebrał przez 1 rok eksploatacji. Nie jest on najtańszy, do Tiguana kosztuje przeciętnie od 50 do 100 zł, ale warto rozważyć jego wymianę jeśli nie co rok, to najpóźniej co dwa lata lub co 20 tys. km. Tym bardziej jeśli zależy nam na dłuższej eksploatacji samochodu. Koszt zakupu jednego wtryskiwacza paliwa to min. 800 zł, a jest ich łącznie cztery, a do tego w układzie jest bardzo droga pompa wysokiego ciśnienia, której cena to ok. 2800 zł. To wszystko sprawia, że profilaktyka jest wyjątkowo ważna w takich silnikach.

Ile kosztuje wymiana filtrów paliwa w 2.0 TDI 140 KM?

Koszt wymiany filtrów paliwa w Volkswagenie Tiguanie 2.0 TDI 140 KM jest uzależniony od wybranego producenta części. Cenę podnosi też zakup indywidualny każdego filtra, dlatego najlepiej zdecydować się na dedykowany zestaw. W jego skład wchodzi też najczęściej filtr kabinowy, który akumuluje w sobie roztocza, pyłki, ale też grzyby i wilgoć. To on odpowiada m.in. za parujące szyby, bowiem gdy nie jest drożny, wilgoć zbiera się we wnętrzu pojazdu.

Zestaw filtrów do Volkswagena Tiguana 2.0 TDI obejmuje filtr oleju, paliwa, powietrza oraz filtr kabinowy. Kupując komplet jego cena jest niższa. 

Zestaw filtrów do takiego auta jak Volkswagen Tiguan kosztuje na wolnym rynku od 120 do 250 zł. Co ciekawe, zakład mechaniczny może takie części zakupić w niższej cenie z racji dużych zniżek do jakich jest uprawniony, dlatego warto sprawdzić u mechanika, ile u niego kosztowałyby części. Do tego trzeba doliczyć koszt oleju, w tym przypadku potrzeba ponad 4 litry. Koszt oleju kształtuje się w przedziale od 100 do 300 zł w zależności od producenta. Z kolei robocizna naszego mechanika to 200 zł i obejmuje wymianę wszystkich filtrów oraz oleju w silniku.

Zobacz: Jakie filtry wymienić w samochodzie?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności