REKLAMA

Jak działa system oczyszczania powietrza w kabinie Intelli-Air?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Opel · Dodane: 8 maja 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Intelli-Air to system oczyszczania powietrza, który otrzymał na wyposażenie Opel Astra. Układ pozwala na kontrolę jakości powietrza docierającego do kabiny oraz izoluje pyłki utrudniające prowadzenie auta alergikom.

Coraz więcej samochodów klasy średniej i wyższej ma na wyposażeniu systemy oczyszczania powietrza w kabinie. Nas bardzo pozytywnie zaskoczył pod tym względem układ pracujący w Range Roverze, ale samo auto kosztuje setki tysięcy złotych, więc jest propozycją dla najbogatszych. Opel, zgodnie ze swoją polityką promowania rozwiązań z klasy wyższej w autach popularnych, wprowadził do nowej Astry podobny układ, mający poprawić jakość powietrza w kabinie. System Intelli-Air to rozwiązanie jakie w tej klasie aut nie spotyka się często.

Jak działa system Intelli-Air?

Nowy Opel Astra L, będący autem zbudowanym w kooperacji z PSA, został wyposażony nowoczesny system kontroli jakości powietrza Intelli-Air. Rozwiązanie to łączyć ma w sobie skuteczne filtry powietrza i cząstek stałych, wraz z systemem monitorowania jakości powietrza. Intelli-Air stale monitoruje parametry powietrza w kabinie, a gdy jego jakość spada, automatycznie inicjuje wymianę powietrza. System ten kontroluje jakość powietrza poprzez położenie otworu recyrkulacyjnego. Gdy jakość powietrza na zewnątrz jest zła, czujnik jakości powietrza (AQS) włącza tryb zamknięty, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do środka pojazdu. Natomiast, gdy czujnik wykryje, że powietrze w kabinie jest zanieczyszczone, na przykład dymem papierosowym lub kurzem z odzieży, zawór otwiera się, aby przewietrzyć wnętrze pojazdu.

Opel Astra otrzymał system oczyszczania powietrza Intelli-Air, który docenić mają przede wszystkim alergicy.

Pasażerowie auta wyposażonego w system Intelli-Air mają także możliwość sprawdzenia jakości powietrza na dużym, kolorowym ekranie dotykowym. Informacje o jakości powietrza są wyświetlane w postaci ikon w kształcie samochodu, które zmieniają kolor w zależności od jakości powietrza we wnętrzu. Skala tych wskazań jest oparta na międzynarodowym indeksie jakości powietrza AQI (Air Quality Index). Jakość powietrza w przedziale pasażerskim jest monitorowana przez czujnik PM 2,5, który wykrywa drobiny zanieczyszczeń o wielkości do 2,5 mikrometra.

Filtry kabinowe z węglem aktywowanym

Intelli-Air to system, który ma zapewniać wysoką jakość powietrza w nowej Astrze, w oparciu o działanie uzupełniające oryginalnych filtrów kabinowych Opla. W Astrze od kilku lat używane są filtry dwuwarstwowe z węglem aktywowanym, które mają zatrzymywać nie tylko cząstki stałe, ale także gazy, w tym ozon i nieprzyjemne zapachy. Przede wszystkim jednak eliminują prawie 100% pyłków.

Materiał, z którego wykony jest filtr ma właściwości hydrofobowe, dzięki czemu ma nie zamarzać w zimie i nie staje się siedliskiem bakterii w wyższej temperaturze. Mimo wysokiej skuteczności filtrowania zapewniona jest też dobra przepuszczalność powietrza. Takie filtry należy wymieniać co 12 miesięcy, aby system oczyszczania powietrza działał najsprawniej. Co ciekawe, system zarządzania filtrem informuje kierowcę o konieczności wymiany tego elementu.

Zobacz: Gdzie jest filtr kabinowy w aucie? Jak go wymienić?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności