W Polsce szybko rośnie liczba aut elektrycznych i punktów ładowania

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 22 marca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ile samochodów elektrycznych jest w Polsce? Dane dotyczące zarejestrowanych aut mówią o ponad 30 tysiącach. W 2023 roku ma jednak nastąpić gwałtowny wzrost sprzedaży samochodów EV.

Dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Maciej Mazur poinformował, że liczba rejestracji nowych samochodów w pełni elektrycznych (BEV) w Polsce może wynieść nawet 20-24 tys. sztuk w 2023 r., co powinno stanowić 5-6 proc. wszystkich rejestracji nowych samochodów. Jeśli szacunki się potwierdzą, znajdziemy się w miejscu, w którym Europa była trzy lata temu. Auta elektryczne coraz częściej można zobaczyć na polskich ulicach.” – informuje ISBnews, powołując się na wypowiedź Macieja Mazura z PSPA.

Szybki wzrost liczby elektrycznych aut w Polsce

Mazur zwrócił uwagę na fakt, że liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach rośnie z każdym rokiem i buduje świadomość wśród kierowców. W 2022 roku po polskich drogach jeździło już ponad 34 tysiące samochodów w pełni elektrycznych, co stanowiło wzrost o 57% w porównaniu z rokiem poprzednim. Mazur podkreślił, że kryzys nie jest w stanie zatrzymać rozwoju elektromobilności.

Mazur wyraził nadzieję, że liczba rejestracji samochodów elektrycznych w 2023 roku przekroczy 20 tysięcy sztuk, a nawet osiągnie poziom 20-24 tysięcy rejestracji, co stanowiłoby 5-6% wszystkich nowych samochodów w Polsce. „Przy dalszym spadku rejestracji ogółem może to stanowić 5-6% wszystkich nowych samochodów w Polsce. To by oznaczało, że znajdziemy się w miejscu, w którym Europa Zachodnia była trzy lata temu” – dodał Mazur.

Mazur przewiduje również wzrost liczby punktów ładowania samochodów elektrycznych. Według niego, liczba ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych może wzrosnąć o 2,8-4 tys. sztuk w 2023 r. Mazur podkreśla, że wiele czynników stymulujących rozwój tego sektora nałoży się na siebie, co może przyczynić się do jeszcze wyższego wzrostu w obszarze infrastruktury ładowania niż w zakresie liczby rejestracji samochodów elektrycznych.

Zobacz: Markety muszą wybudować ładowarki dla aut elektrycznych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności