REKLAMA

Strażak nie będzie mógł kierować motocyklem mając 18 lat

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 23 września 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Strażacy nie będą mogli uzyskać prawa jazdy kat. A na motocykl w wieku 18 lat. Komisja Europejska zarzuciła polskim władzom, że dyrektywa unijna dotycząca prawa jazdy została wdrożona w Polsce w sposób niewłaściwy i musi zostać zmieniona. Pytanie brzmi tylko, czy przepis ten ma w ogóle sens i czy nie jest po prostu nadgorliwością ze strony Unii Europejskiej?

Polski rząd przyjął we wtorek 22 września 2015 roku zmiany w projekcie przedłożonym przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju, dotyczącym dostosowania polskich przepisów nabywania prawa jazdy do wymogów UE. W rezultacie odebrano strażakom możliwość zdobycia prawa jazdy kat. A w wieku 18 lat wykreślając z ustawy o kierujących pojazdami przepis mówiący, że:

Dla funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej minimalny wiek do kierowania wynosi:

1) 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A;

2) 19 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C;

3) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii D.

Zobacz: Co można prowadzić mając prawo jazdy kat. B?

Przepis dotyczący strażaków został przez ustawodawcę potraktowany jako wyjątek od reguły określonej w dyrektywie w sprawie praw jazdy. Pozwalał on bowiem na wcześniejsze uzyskanie prawa jazdy osobom, które wykonują czynności w ramach obrony cywilnej. Komisja Europejska uznała jednak takie podejście za błędne wdrożenie dyrektywy.

Co ciekawe uprzywilejowani w nabywaniu uprawnień prawa jazdy kat. B pozostali funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej. Ci nadal będą mogli prowadzić motocykl w wieku 18 lat (kat. A). Strażacy natomiast będą mogli prowadzić motocykl dopiero w wieku 24 lat (lub 20 lat jeśli posiadali przez co najmniej przez 2 lata prawo jazdy kategorii A2).

Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?

Zmiany w przepisach wdrożono także w zakresie innych kategorii prawa jazdy dla służb mundurowych. Prawo jazdy kategorii C będą mogli uzyskać funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu, którzy ukończyli 19 lat. Natomiast otrzymanie prawa jazdy kategorii D przez funkcjonariuszy wyżej wymienionych formacji będzie wymagało ukończenia przez nich wieku 21 lat.  Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Zmiany narzucone przez Komisję Europejską polskim władzom, karzą zastanowić się nad ich zasadnością. Czy faktycznie strażacy są gorsi od policjantów i nie mogą być traktowani aspekcie uprawnień do kierowania pojadami prawa tak samo? Czy strażacy nie bronią ludności cywilnej? Kto zatem pomaga obywatelom w czasie klęsk żywiołowych czy katastrof chemicznych? Czy bezpieczeństwo na drogach faktycznie się poprawi jeśli odbierze się prawo do kierowania motocyklem osobom, które wybierają zawód mający na celu nieść pomoc innym? Naszym zdaniem, jako redakcji DailyDriver.pl, działania Komisji Europejskiej nie wniosą nic dobrego do funkcjonowania Naszego Kraju, a co gorsza, wprowadzą tylko kolejne utrudnienia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności