REKLAMA

Opona Kleber Krisalp HP3 – jaką ma grubość bieżnika?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 16 listopada 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kleber Krisalp HP3 to opony zimowe, które będziemy w tym roku testować. W tym materiale sprawdzamy grubość bieżnika, bo jest to element, jaki biorą pod uwagę nabywcy tej klasy opon. Czemu? Bo mają to być rozsądne opony zimowe zarówno biorąc pod uwagę cenę, ich parametry oraz trwałość.

Opona Kleber Krisalp HP3, jaka trafiła do nas na testy, to opona zimowa o poprawionej charakterystyce pracy względem poprzedniego modelu. Podwyższone o jedną klasę oznaczenie przyczepności na mokrej drodze z C do B, skrócona droga hamowania o prawie 1 m na oblodzonej nawierzchni, o 2,2 m na mokrej i poprawiona odporność na aquaplaning o 15% na prostej i o 13% na zakrętach w porównaniu z oponą poprzedniej generacji Krisalp HP2. Dane te pochodzą z wewnętrznych testów przeprowadzonych przez Grupę Michelin w grudniu 2014 roku w Centrum Badań i Rozwoju Michelin w Ladoux.

Kleber Krisalp HP3 – grubość bieżnika

Nas interesuje w tym materiale coś innego – grubość bieżnika opony Kleber Krisalp HP3. To od niego zależy skuteczność jazdy w kopnym śniegu czy okres eksploatacji opony. Oczywiście nie są to jedyne elementy jakie mają wpływ na oba te parametry, bo o nich decyduje też kształt bieżnika czy jakość komponentów użytych do stworzenia mieszanki. Ale będziemy mogli ocenić dzięki tym pomiarom jak szybko zużywa się nam opona i jak spadają przez to jej właściwości.

W najgłębszych rowkach, opona Kleber Krisalp HP3 ma bieżnik przekraczający 8,2 mm.

Pomiary wykonaliśmy w najgłębszych, zlokalizowanych na środku bieżnikach rowkach. Kleber Krisalp HP3 miał przeciętnie bieżnik o głębokości 8,26 mm. To niezły wynik, choć nie rewelacyjny. Nie brakuje na rynku zimowek, których grubość bieżnika sięga nawet 10 mm. Niestety, zdarza się często i tak, że opony o tak głębokich bieżnikach mają na tyle miękką mieszankę, że ulega ona bardzo szybkiemu ścieraniu.

Zobacz: Czy bieżnik o głębokości 5 mm to dużo czy mało?

Opony Kleber, które należą do grupy Michelin, uważane są za trwałe i dobrze znoszące próbę czasu. To zweryfikujemy w kolejnych miesiącach eksploatacji. Ogumienie w rozmiarze 195/65 R15 będzie testowane na samochodzie Chevrolet Aveo 1.2 86 KM. Model ten celowo wybraliśmy, aby ograniczyć wpływ zbyt dużego momentu obrotowego na tempo zużywania się bieżnika. Daj znać w komentarzu jaką widzisz dla nich alternatywę oraz jak sprawują Ci się takie opony, jeśli takowe już posiadasz.

Zobacz: Minimalna głębokość bieżnika opony zimowej to 1,6 mm? Nie!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności