REKLAMA

Honda Civic Type-R FL5 znowu bije rekord toru Nurburgring!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Honda · Dodane: 20 kwietnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Honda Civic Type-R FL5 to ponownie najszybsze, przednionapędowe auto seryjne na torze Nurburgring. Na przeprojektowanym torze auto uzyskało czas 7 minut i 44,881 sekundy. Próbę wykonano specjalną wersją S, która ma kilka istotnych różnic względem podstawowego modelu. Jakie dokładnie?

Honda Civic Type R 2023 to samochód, który zadebiutował na rynku na początku tego roku i od tego czasu zdobywa uznanie na całym świecie. Najnowszym osiągnięciem tej maszyny jest pobicie rekordu dla samochodów seryjnych napędzanych na przednie koła (FWD) i ustanowienie najszybszego czasu przejazdu po trudnej, 20,8 km Północnej Pętli toru Nürburgring.

Honda Civic Type-R odzyskuje rekord toru Nurburgring

24 marca 2023 roku zespół rozwojowy Hondy Civic Type R osiągnął na torze Nurburgring czas jednego okrążenia 7 minut i 44,881 sekundy. Choć pozornie czas wydaje minimalnie gorszy od tego, jaki uzyskał poprzedni model Type-R (7 minut i 43,80 sekundy) to trzeba pamiętać, że w 2019 roku obiekt został przebudowany, a długość toru nieco wydłużona. Dlatego czas ustanowiony przez Hondę to obecnie rekordowy wśród samochodów przednionapędowych na tym obiekcie. Trzeba jednak pamiętać, że mowa jest o dość specyficznej odmianie Hondy Civic Type-R.

Do osiągnięcia tego wyniku wykorzystano Type-R w wersji S, która jest lżejsza, bardziej agresywna i skoncentrowana na osiągach. Type-R S jest dostępny tylko w kolorze Championship White i został specjalnie przygotowany przez inżynierów Hondy do osiągnięcia najlepszych osiągów. W ramach programu podnoszenia wydajności, zrezygnowano z systemu nawigacji i klimatyzacji, co pozwoliło na zmniejszenie masy pojazdu. Model ten będzie dostępny tylko na specjalne zamówienie, na europejskich rynkach z kierownicą po lewej stronie. Do tego kluczowe był też opony Michelin Pilot Sport Cup 2 Connect, które można zamówić bezpośrednio od firmy Michelin. Nie każdy Type-R będzie zatem równie szybki.

Honda Civic Type-R FL5

Honda Civic Type-R z roku modelowego 2023, oznaczona symbolem FL5, jest napędzana przez mocny, czterocylindrowy silnik K20C1 o pojemności 2,0 litra, wyposażony w turbodoładowanie. W najnowszej wersji silnik generuje imponującą moc maksymalną 329 KM oraz moment obrotowy wynoszący 420 Nm. Jednostka ta współpracuje z udoskonaloną sześciobiegową manualną skrzynią biegów, co pozwala na osiągnięcie przyspieszenia od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,4 sekundy. Prędkość maksymalna Civic Type R wynosi 275 km/h.

Zobacz: Volkswagen Golf R 20 Years bije rekord Nurburgring serii R

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności