REKLAMA

Volkswagen Golf R 20 Years bije rekord Nurburgring serii R

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Volkswagen · Dodane: 27 sierpnia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jubileuszowy VW Golf R 20 Years pobił rekord toru Nurburgring wśród wszystkich dotychczasowych modeli z serii R. Samochód poprawił dotychczasowy czas okrążenia standardowej R-ki o 4 sekundy, miejscami osiągając na torze prędkość ponad 260 km/h! Oto co skrywa specjalna wersja R-ki.

Z okazji 20-lecia serii R, Volkswagen przygotował jubileuszową wersję Golfa R o nazwie 20 Years. Auto został wzmocnione i wystrojone pod tor Nurburgring. Większa moc, lepsze osiągi i nowe tryby jazdy dopasowane do toru w połączeniu ze zmienioną charakterystyką pracy zawieszenia i doświadczonym kierowcą rozwojowym, zaowocowały poprawą czasu okrążenia. Jubileuszowy model pokonuje „Zielone Piekło” o 4 sekundy szybciej niż standardowy model Golfa 8 R.

Volkswagen Golf R 20 Years

Volkswagen Golf R 20 Years to wzmocniona wersja R. Auto ma silnik 2.0 TSI o mocy podniesionej z 320 do 333 KM, przy zachowaniu momentu obrotowego na poziomie 420 Nm. Większa moc zapewnia lepsze osiągi, bo Golf R 20 Years Edition przyspiesza 0-100 km/h w 4,6 sekundy, a jego prędkość maksymalna jest ograniczona do 270 km/h (wersja jubileuszowa w standardzie ma pakiet Performance przesuwający ogranicznik prędkości z 250 do 270 km/h). Auto ma bardziej agresywną mapę silnika i dwa nowe tryby jazdy „Special” i „Drift” (zmodyfikowany dla tej odmiany). Tryb „Special” zapewnia pojazdowi konfigurację, która spełnia unikalne wymagania najbardziej wymagającego toru wyścigowego na świecie jakim jest Nurburgring.

Zobacz: Sportowa Toyota GR Corolla dostała silnik o mocy ponad 300 KM!

Zmiany objęły też mapę skrzyni. Zmodyfikowana charakterystyka 7-biegowej przekładni DSG umożliwia zmianę biegów z bardziej intensywnym sprzężeniem zwrotnym. Zoptymalizowano też dźwięk układu wydechowego w zakresie niskich prędkości obrotowych motoru, nadając jeszcze bardziej „gardłowe” brzmienie silnika we wnętrzu.

Rekord toru Nurburgring

Próby na torze podjął się kierowca wyścigowy samochodów turystycznych i jednocześnie kierowca rozwojowy Volkswagena R, Benjamin Leuchter. To on był również aktywnie zaangażowany w realizację pakietu R-Performance dla Golfa R 20 Years Edition. Mierzenie czasu odbyło się z lotnego startu przed trybuną T13. Start i meta do pomiaru znajdują się na początku i końcu trybuny – 200 metrów pomiędzy nimi nie było liczonych. Jak zauważa kierowca Volkswagena, wersja specjalna osiągała bardzo wysokie prędkości na torze:

Na szczycie „Schwedenkreuz” Golf R  20 Years osiągnął prędkość prawie 240 km/h , z kolei na „Döttinger Höhe”  zmierzono mu aż 265 km/h!

Nowy rekordowy czas 7:47,31 minut oznacza poprawę dotychczasowego o cztery sekundy. Koncern nie podaje jednak, czy auto poruszała się na takich samych oponach jak standardowy model Golfa R. Kto jest zainteresowany modelem 20 Years powinien szybko ruszyć do salonu. Volkswagen Golf R 20 Years będzie sprzedawany tylko do 2023 roku, zatem jego produkcja będzie limitowana (czasowo).

Zobacz: BMW zbuduje z McLarenem sportowe auto na miarę BMW M1?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności