REKLAMA

Nowy kurs dokształcający na prawo jazdy – cześć praktyczna i jej zakres

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 27 maja 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Praktyczne szkolenie z techniki jazdy w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym będzie obowiązkowe dla wszystkich osób starających się o prawo jazdy od 4 czerwca 2018 roku. Zakres szkolenie oraz program obejmuje szereg manewrów, wśród nich jazdę autem bez systemu ESP i ABS! Czas trwania szkolenia i jego cena każą przypuszczać, że służyć ma ono tylko uświadomić modemu kierowcy jak wiele pracy musi jeszcze włożyć, aby nauczyć się panować nad autem i właściwie reagować na niebezpieczeństwo.

W związku pewnymi perturbacjami i zmianami w przepisach, rozporządzenie z dnia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym  nie weszło w życie 4 stycznia 2016 roku jak zakładał ustawodawca. W rezultacie idea wprowadzenia dodatkowego kursu dokształcającego dla nowych kierowców przeciągnęła się w czasie. O tym dlaczego tak się stało pisaliśmy w poniższym materiale:

Zobacz: Kurs dokształcający na prawo jazdy dla nowych kierowców

Nowo wybrany rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił kontynuować pomysł poprzedników i poprawił zapisy prawa tak, aby kurs dokształcający dla nowych kierowców wszedł w życie. Przygotował projekt rozporządzenia, którego zapisy mają zacząć obowiązywać już od 4 czerwca 2018 roku. Co do założeń programowych i opłat za kurs, nic nie zostało zmienione. Pokażemy Wam zatem, kogo dotyczyć będzie praktyczne szkolenie na prawo jazdy w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym oraz jakie manewry i elementy ma ono uwzględniać.

Szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym a prawo jazdy

Zajęcia dokształcające dla przyszłych kierowców będą obejmowały cześć teoretyczną (kurs) i praktyczną (szkolenie). Pierwsza ma kosztować 100 zł, druga 200 zł. Zarówno kurs jak i szkolenie mają być ukończone przez kierowcę pomiędzy 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy kategorii B.

 

Szkolenie praktyczne, na którym skupiamy się w tym materiale, trwać ma tylko 1 godzinę i być prowadzone przez ośrodek doskonalenia techniki jazdy stopnia podstawowego lub stopnia wyższego. Celem kursu i szkolenia jest uświadomienie osobie szkolonej (nowemu kierowcy) jej ograniczonych umiejętności kierowania pojazdem, obniżenie u niej skłonności do podejmowania ryzyka na drodze oraz wskazanie skutków szybkiej i brawurowej jazdy pojazdem.

Zobacz: Dwuletni okres próbny dla młodych kierowców – ograniczenia od 2017 roku

Program praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym to preludium tego, co oferują prywatne szkoły doskonalenia techniki jazdy. Zakres szkolenia obejmuje:

1)     jazdę w zakręcie z prędkością:

  1. a) 50-60 km/h pojazdem z włączonym systemem stabilizującego tor jazdy pojazdu, zwanym dalej „ESP”,
  2. b) 50-60 km/h pojazdem z włączonym ESP,
  3. c) 30 km/h pojazdem z wyłączonym ESP;

2)     hamowanie awaryjne na wprost:

  1. a) pojazdem z wyłączonym systemem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania, zwanym dalej „ABS”, podczas jazdy z prędkością:

–     50 km/h,

–     40 km/h,

  1. b) pojazdem z włączonym ABS podczas jazdy z prędkością:

–     50 km/h,

–     40 km/h;

3)     hamowanie awaryjne w zakręcie podczas jazdy z prędkością:

  1. a) 60 km/h pojazdem z włączonym ABS,
  2. b) 50 km/h pojazdem z wyłączonym ABS,
  3. c) 40 km/h pojazdem z włączonym ABS.

Celem powyższych zadań jest m.in. zwrócenie uwagi  świeżo upieczonym kierowcom na istnienie granicy efektywnego działania ESP, pokazanie nieproporcjonalnego wzrostu długości drogi hamownia w stosunku do niewielkiego przyrostu prędkości (z 40 km/h do 50 km/h) oraz zademonstrowanie zmiany zachowania auta w trakcie hamowania na zakręcie. Całe szkolenie praktyczne ma trwać 60 minut.

Zobacz: Kurs dokształcający teoria – okres próbny

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JaszczurGoldigerLukas Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Goldiger
Gość
Goldiger

Ten nowy kurs na prawo jazdy który ma poprawić technikę jazdy to taka trochę lipa. Bo jest za krótki.

Jaszczur
Gość
Jaszczur

Jeszcze napisz że za tani.

Lukas
Gość
Lukas

I to jest ten nowy kurs z techniki jazdy na prawo jazdy? Dziwne te manewry

Aktualności