Nowy Ford Ranger z mocnym silnikiem Diesla 3.0 V6! Czyli jednak da się?!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Ford · Dodane: 24 listopada 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowy Ford Ranger otrzyma nie tylko dwulitrowe silniki wysokoprężne, ale także diesla 3.0 V6 Turbo. Tym samym Ranger zyska motor, który zapewni mu dobre osiągi także wtedy, gdy będzie mocno załadowanym ładunkiem. Do tego auto zyska większy rozstaw osi, zupełnie nowe multimedia i bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Dosłownie kilka tygodni temu testowaliśmy dla Was topowego Forda Rangera w wersji Raptor, a już znamy pierwsze szczegóły na temat nowej generacji tego modelu. Auto będzie nowocześniejsze, jeszcze lepiej przemyślane i przede wszystkim wyposażone w nowe silniki. A tak naprawdę w jeden nowy i dwa odświeżone. Tym samym oferta napędowa powinna zadowolić szerszą grupę klientów. Tym bardziej, że nowy Ranger otrzyma też dwa rodzaje napędu na cztery koła.

Ford Ranger 3.0 V6 diesel o mocy ponad 250 KM?

Najważniejszą nowością wydaje się być turbodiesel 3.0 V6, który zastąpi oferowaną w przeszłości, pięciocylindrową jednostkę 3.2 Turbo. Na ten moment Ford nie zdradził szczegółów na temat nowego motoru, ale ma tak naprawdę dwa wyjścia. Najprawdopodobniej Ford Ranger otrzyma silnik 3.0 V6 Power Stroke, który przez chwilę był źródłem napędu dla większego Forda F-150. Oferuje on moc 253 KM oraz moment obrotowy aż 597 Nm. Większy silnik, z większą liczbą cylindrów (zwłaszcza w odniesieniu do czterocylindrowych diesli) zapewni lepsze osiągi oraz lepiej sprawdzi się przy dużym obciążeniu ładunkiem.

Jest jeszcze druga alternatywa, mniej prawdopodobna. Być może Ford Ranger otrzyma silnik 3.0 V6 TDI z koncernu VAG. Trzeba bowiem pamiętać, że Ford Ranger stanowić będzie podstawę dla nowego Volkswagena Amaroka. Ten pojawi się pod koniec 2022 roku. Z resztą właśnie na potrzeby zmieszczenia pod maską silnika V6, Ford Ranger otrzymał aż o 50 mm większy rozstaw osi. Niemiecki motor miałby bardzo zbliżone parametry, bowiem dotychczas oferowany Amarok 3.0 V6 TDI dostępny był w wariantach mocy od 163 KM do 258 KM. Oprócz silnika trzylitrowego, w gamie dostępne będą diesle 2.0 EcoBlue o mocy prawdopodobnie 140 lub 170 KM (pojedyncze turbo) lub albo 2.0 EcoBlue Bi-Turbo o mocy 213 KM. Kwestie mocy nie są znane, ale można się spodziewać albo żadnych, albo minimalnych zmian w ich parametrach względem obecnie oferowanych wariantów.

Ford Ranger dostępny będzie z manualną skrzynią, albo 10 biegowym automatem.

Oprócz modyfikacji palety silnikowej, nowy Ford Ranger otrzyma też 2 rodzaje napędu na wszystkie koła. Klienci będą mieli do wyboru układ z elektronicznym załączaniem obu osi w trakcie jazdy lub nowy, zaawansowany system stałego napędu na cztery koła z trybem „ustaw i zapomnij”, zaprojektowany z myślą o zapewnieniu wysokiej sprawności w wymagających tego sytuacjach. Wszelkie akcje wyciągania samochodu w ciężkim terenie ułatwiać mają z kolei podwójne haki widoczne w przednim zderzaku.

Nowe wnętrze, nowe multimedia

W kabinie pojawi się zupełnie nowy system multimedialny, oparty na Sync 4. Sercem komunikacji w Rangerze będzie duży, 10,1-calowy lub 12-calowy ekran dotykowy na konsoli środkowej. Do tego fabrycznie montowany modem FordPass Connect, umożliwiający komunikację ze światem w podróży po połączeniu z aplikacją FordPass. Wyświetlacz systemu będzie współpracować z systemem kamer 360 stopni , który ułatwi parkowanie w ciasnych miejskich przestrzeniach lub pomoże pokonywać trudny teren podczas jazd przeprawowych.

 Jednym naciśnięciem przycisku kierowca będzie mógł też przejść do ekranu dla wszystkich trybów terenowych i szosowych, gdzie może monitorować układ napędowy, kąt skrętu kół, kąty nachylenia i przechyłu pojazdu oraz inne parametry i ustawienia.  Ponadto, klienci będą mogli z poziomu ekranu dotykowego lub aplikacji FordPass sterować nowym systemem strefowego oświetlenia zewnętrznego Rangera, aby skutecznie oświetlać biwak czy miejsce pracy.

Zobacz: Test Ford Ranger Raptor

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności