REKLAMA

Tesla, Kia i Audi – marki, które mają najbardziej awaryjne auta elektryczne

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 23 listopada 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jakie auta elektryczne omijać z daleka? Które są najbardziej awaryjne i problematyczne? Amerykański raport konsumenckiej organizacji Consumer Reports wyraźnie ostrzega przez samochodami marek Tesla, Kia i Audi. Do tego zwraca uwagę, że pojazdy elektryczne są wciąż mocno niedopracowane, a klienci są niejako beta-testerami, którzy na własnej skórze sprawdzają ich niedoskonałości.

Consumer Reports (CR) jest to organizacja ochrony konsumentów w USA, która regularnie sprawdza samochody i pyta właścicieli o ich doświadczenia z konkretnymi pojazdami. Stworzona w ten sposób baza danych jest uporządkowana  i naprawdę potężna: co roku rzecznicy konsumentów otrzymują dane na temat ponad 300 000 nowych i używanych samochodów. Na podstawie zebranych danych tworzony jest ranking, który wydaje rekomendacje do zakupu danych modeli samochodów oraz ostrzeżenia przed nich nabyciem. Zasięg badania jest tak duży, iż stanowi wyraźny punkt odniesienia dla Amerykanów podczas podejmowania decyzji podczas zakupów.

Tesla i poważne problemy z jakością aut

Wyjątkowo krytycznie autorzy raportu CR wypowiadają się na temat samochodów Tesla. Podobnie jak w ubiegłym roku, amerykański producent samochodów elektrycznych plasuje się na przedostatnim miejscu (jedynie marka premium Forda czyli Lincoln wypada gorzej). Kalifornijczycy są szczególnie zaniepokojeni swoim najmłodszym autem, Modelem Y.

Problemy z nadwoziem są tutaj kluczowe: raporty konsumentów wielokrotnie zgłaszają uszkodzenia lakieru oraz niewłaściwie zamontowane drzwi i klapy bagażnika. Niewiele lepiej jest też znacznie droższymi modelami elektrycznymi Tesli czyli z Modelem S i X. Oprócz wadliwych karoserii są też problemy z elektroniką i klimatyzacją. Najlepiej oceniony wśród Tesli został Model 3.

Elektryczne Audi i Kia też z poważnymi awariami

Jak pokazuje życie, to nie pierwszy raz, kiedy Tesla, a w szczególności Model Y, został skrytykowany przez Consumer Reports. Wiosną 2020 roku organizacja wycofała rekomendację zakupu tego elektrycznego SUV-a. Ale wśród pojazdów elektrycznych nie był to wyjątek. Razem z Teslą skrytykowano także elektryczne Audi E-Tron i Kię Niro EV. Właściciele tych aut uskarżali się na szczególnie dużą liczbę usterek, a przez to problematyczną ich eksploatację.

Właściciele Audi E-Tron częściej niż przeciętnie narzekali na awarie napędu elektrycznego i nieokreślone problemy z wbudowaną elektroniką. To ostatnie jest z resztą zmorą wielu innych modeli Audi, także ze spalinowymi silnikami. Z kolei w modelu Kia Niro EV często ma miejsce uszkodzenie łożyska w silniku elektrycznym. A to już istotny i kosztowy problem. Ale jak pokazuje raport CR, wyjątkowo krytycznie właściciele wypowiadają się jednak o Tesli. A problemy jakościowe ciągną się za tą marką w zasadzie od początku powstania. Natomiast autorzy raportu podkreślają szczególny przypadek, jaki trafił niedawno do raportu. Otóż  jeden z właścicieli odkrył brud i włosy w lakierze swojego Modelu Y. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem dobrze skomunikowana społeczność użytkowników Tesli zgłasza znacznie poważniejsze niedociągnięcia.

Jakie auta elektryczne są polecane?

Autorzy raportu zauważają przy tym, że klient, który chce nabyć samochód elektryczny, powinien postawić na model o ugruntowanej pozycji. A to oznacza samochód, który jest już dłuższy czas na rynku, a więc często pozbawiony już wielu wad. Pozytywnie kliencie wypowiadają się o Nissanie Leaf czy Chevrolecie Bolt. W obu przypadkach ich konstrukcje są na tyle dopracowane, że potencjalna lista kłopotów jest wyraźnie ograniczona. Autorzy raportu zalecają przy tym, by unikać nowości i dopiero co wprowadzanych na rynek modeli elektrycznych.

Zobacz: Test Kia e-Soul – elektryczny hot hatch?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności