REKLAMA

Ceny paliw będą spadać! Stanieje zarówno benzyna jak i diesel!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 15 lutego 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Niższe ceny benzyny oraz oleju napędowego to trwały trend. W najbliższym czasie obniżka cen paliw jest pewna. Dlaczego? Gdzie leży przyczyna tego zjawiska? Wszystko przez Stany Zjednoczone, które wyraźnie zwiększyły wydobycie ropy naftowej. Jak długo mogą potrwać obniżki cen paliw?

Pozytywne, by nie powiedzieć doskonałe, wieści dotarły do naszej redakcji. Zarówno ceny benzyny, jak oleju napędowego w najbliższych dniach będą coraz niższe. Porównując je do detalicznych wartości z początku lutego, korzyść na rzecz kierowców może wynieść nawet 20 gr za litr! A to wszytko przez to, że na europejskim rynku hurtowym ceny paliw spadły do najniższych poziomów od niemal pół roku. Jeśli polscy dystrybutorzy paliw nie zaczną kombinować za bardzo to obniżka, i to wyraźna, zagości też na polskich stacjach. Ale jakie są jej przyczyny?

Wzrost wydobycia ropy naftowej w USA

Zdaniem analityków rynku paliw, w krótkim terminie na rynku ropy rządzi sentyment oraz spekulanci. W średnim oraz długim terminie pierwsze skrzypce grają jednak solidne fundamenty. Do głosu zaczynają z powrotem dochodzić te ostatnie. Silny wzrost produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych oraz wyraźny wzrost podaży w kolejnych kwartałach to główne przesłanki przemawiające za spodziewaną, długoterminową obniżką cen paliw. Wydobycie ropy naftowej w USA przekroczyło w lutym 10,2 mln baryłek i było najwyższe w historii. Stany już niedługo staną się największym producentem tego surowca na świecie, dzięki łupkowej rewolucji. Teraz Rosja i Arabia Saudyjska wydobywają niecałe 11 mln baryłek dziennie, ale według szacunków Amerykańskiej Agencji Energetycznej (EIA) USA przekroczą 11 mln wydobycia w czwartym kwartale 2018 roku.W swoim lutowym raporcie EIA podniosła oczekiwane wydobycie ropy w USA na bieżący rok aż o 300 tys. baryłek w ujęciu dziennym. Podobne wnioski ze swoich raportów wyciągają OPEC i IEA (Międzynarodowa Agencja Energetyczna).

Ile będzie kosztować benzyna i diesel w najbliższym czasie?

Na rynku ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) stanowiącym wyznacznik hurtowych cen paliw w Europie, cena benzyny bezołowiowej Pb95 spadła w nieco ponad tydzień o 16 groszy i osiągnęła wartość 1,58 zł/litr. To pułap niespotykany od sierpnia 2017 roku. Natomiast w analogicznym okresie diesel staniał o 17 groszy i także jest notowany na poziomie 1,58 zł/litr.

Biorąc pod uwagę zależności pomiędzy rynkiem hurtowym i detalicznym, możemy zatem oczekiwać spadku cen diesla oraz benzyny bezołowiowej o ok. 20 gr w porównaniu do średnich poziomów z początku miesiąca. Olej napędowy może więc obniżyć się do ok. 4,40 zł/litr, a za benzynę PB95 zapłacimy w granicach 4,50 zł/litr. Jeśli zatem nie musicie, to wstrzymajcie się z tankowaniem swojego daily drivera o kilka dni.

Ile zaoszczędzicie na tankowaniu?

Tankując do pełna swoją Fiestę ST200 zaoszczędzicie ok. 10 zł, Audi RS6 Performance 15 zł, a muskularnego Jeepa Grand Cherokee STR8 prawie 20 zł. Może wydawać się Wam to niewiele, ale jeśli zwrócicie uwagę na programy lojalnościowe jakie oferują stacje paliw to okaże się, że na tej obniżce więcej skorzystacie niż zbierając przez pół roku punkty na swoją kartę. Chyba warto, co nie?

 Zobacz: Nowe stacje szybkiego ładowania aut elektrycznych w Polsce!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności