REKLAMA

Porsche kupuje udziały w Rimac! Tworzy on sportowe elektryki!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Rimac · Dodane: 1 października 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Porsche kupiło kolejne udziały w firmie Rimac, która produkuje sportowe auta elektryczne. Jej najnowsze auto ma prawie 2000 KM mocy i osiąga 412 km/h! Ale Rimac zajmuje się też opracowywaniem konkretnych rozwiązań z zakresu elektromobilności i Porsche chce tę wiedzę wykorzystać. Niemiecki koncern wyraźnie ustępuję technologią Rimacowi, którego założycielem jest 31-latek, dlatego braki te chce szybko nadrobić.

Żeby przyspieszyć prace nad samochodami elektrycznymi Porsche zakupiło kolejny pakiet udziałów w Rimac Automobili zwiększając je do 15,5 procent. W czerwcu 2018 roku niemiecki koncern nabył 10% jej akcji, a teraz wzmacnia nawiązaną wcześniej współpracę. Rimac to ekspert w dziedzinie elektromobilności, który projektuje i wytwarza komponenty m.in. do pojazdów elektrycznych, a także samodzielnie produkuje sportowe samochody z napędem elektrycznym. Porsche zainicjowało partnerstwo na rzecz rozwoju z tą chorwacką firmą na fali swojej ofensywny w segmencie elektrycznej mobilności. wyjaśnia Lutz Meschke, wiceprezes zarządu Porsche AG i członek zarządu odpowiedzialny za finanse oraz IT.

Porsche już od roku wspiera Rimaca i jego pozytywny rozwójSzybko zdaliśmy sobie sprawę, że Porsche i Rimac mogą się wiele od siebie nauczyć. A ponieważ wierzymy w to, co Mate Rimac i jego firma mają do zaoferowania, zwiększyliśmy właśnie nasze udziały i zamierzamy zintensyfikować naszą współpracę w dziedzinie technologii akumulatorów.

Firma Rimac ma niezwykle krótki staż na rynku, a mimo to zawstydza swoją technologią niemieckie Porsche. Braki tego koncernu w dziedzinie są jak widać ogromne, skoro Rimac będący na rynku zaledwie 10 lat, będzie uczył Porsche tworzyć lepsze i bardziej wydajne samochody na prąd.

Rimac powstał w garażu i w 10 lat przegonił Porsche

Trzydziestojednoletni Mate Rimac, założyciel chorwackiej firmy, zaczął rozwijać własną wizję szybkiego auta sportowego z napędem elektrycznym w 2009 r., w garażu. W marcu 2018 roku, podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, Rimac zaprezentował swój najnowszy samochód elektryczny – C Two.

Oto elektryczny hypercar Rimac C TWO, który może rozpędzić się do ponad 400 km/h!

Dwumiejscowy pojazd generuje moc prawie 2000 KM i osiąga prędkość maksymalną 412 km/h. Jego zasięg wynosi 650 km (cykl NEDC), a dzięki systemowi szybkiego ładowania o mocy 250 kW „tankowanie” do 80% pełnej pojemności akumulatora może trwać pół godziny. Ponadto firma rozwija i produkuje wysokowydajne napędy elektryczne oraz systemy akumulatorów.

Trzydziestolatek z Chorwacji rzucił świat elektrycznych aut na kolana, ale nawet dziś pozostaje skromny i skoncentrowany na przyszłości. Jak wyjaśnia:

Pozyskanie Porsche jako udziałowca było jednym z najważniejszych kamieni milowych w naszej historii. Fakt, że teraz Porsche zwiększa swoje udziały, jest najlepszym potwierdzeniem dla naszego partnerstwa i stanowi podstawy dla jeszcze bliższych relacji. Jesteśmy dopiero na początku naszej wspólnej drogi, ale zdążaliśmy już spełnić swoje wysokie oczekiwania. Mamy wiele pomysłów na dalszą współpracę i w przyszłości chcemy je zrealizować. Podstawowy cel to zapewnienie obu partnerom korzyści i zaoferowanie naszym końcowym klientom wartości dodanej – dzięki tworzeniu ekscytujących, zelektryfikowanych aut.

Rimac, dynamicznie rozwijająca się firma z siedzibą w Zagrzebiu, zatrudnia około 550 pracowników. Koncentruje się na technologii akumulatorów wysokiego napięcia, elektrycznych układach napędowych i opracowywaniu cyfrowych interfejsów pomiędzy ludźmi a maszynami (HMI). Ponadto projektuje i produkuje rowery elektryczne. Ta część działalności została założona w 2013 r., w formie siostrzanej firmy Greyp Bikes.

Zobacz: Nowa Tesla S nieoficjalnie bije rekord Nurburgring i czas Porsche Taycana!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności