REKLAMA

W jakim miesiącu wymienić opony letnie na zimowe?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 10 listopada 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kiedy najlepiej wymienić opony na zimowe? Jaki miesiąc wydaje się najlepszy do tego? Czy warto w ogóle uzależniać moment wymiany opon na zimowe od miesiąca kalendarzowego? I tak, i nie. Aby to jednak wyjaśnić rzućcie okiem na kilka statystyk.

Wymiana opon letnich na zimowe w samochodzie to temat „wałkowany” od lat w prasie i innych mediach motoryzacyjnych. Wiele źródeł powiela utarte schematy, nie bacząc na ich sensowność. Jednym z nich jest najlepsza pora na wymianę opon letnich na zimowe. Najczęściej „magicznym” symbolem, którego powinni wyczekiwać kierowcy niczym trzej królowie gwiazdy na niebie jest spadek temperatury poniżej 7° Celsjusza. Dlaczego? Bo rzekomo w takich warunkach opona letnia traci swoje właściwości jezdne. Pogarsza się wyraźnie przyczepność, wydłuża droga hamowania itd. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że nie jest to prawda, a teza ta dotyczy czegoś zupełnie innego. Testy nowego VW Golfa R wykonywałem przy temperaturze 5° C i wyniki pomiarów dynamiki auta zupełnie nie potwierdziły tej zasady. Przyspieszenie było dokładnie takie jakie deklaruje producent, a droga hamowania ze 100 km/h wyniosła rewelacyjne 35 metrów. O tym kiedy i dlaczego moim zdaniem warto wymienić opony na zimowe, oraz czego dotyczy termiczna bariera 7° C przeczytacie w poniższym materiale:

Zobacz: Kiedy najlepiej wymienić opony na zimowe?

Ale oprócz temperatury pewną wskazówką dla kierowców dotyczącą momentu zmiany opon z letnich na zimowe może być pora roku. Mówiąc precyzyjniej, konkretny miesiąc kalendarzowy. Wielu kierowców zakłada nadejście zimy w określonym czasie i z wyprzedzeniem dokonuje wymiany opon. I paradoksalnie takie działanie moim zdaniem ma większy sens niż wyczekiwanie na nadejście spadku temperatury. O ile tylko w tym wszystkim nie zabraknie zdrowego rozsądku.

Zobacz: Koło zapasowe czy zestaw naprawczy do opon – co lepiej mieć w samochodzie?

Dzisiejsze opony zimowe spokojnie wytrzymują jazdę przy temperaturach dochodzących do 20° C (spokojną, płynną), dobrze spisują się na mokrej nawierzchni, a przy tym oferują nieopisaną wręcz trakcję w porównaniu z letnim ogumieniem w trakcie porannej jazdy na kilku stopniowym mrozie. Pytanie zatem w jakim miesiącu najlepiej wymienić opony na zimowe?

Najlepszy miesiąc na wymianę opon letnich na zimowe

Polscy kierowcy najczęściej wymieniają opony letnie na zimowe albo w październiku, albo w listopadzie. Tak przynajmniej wynika z raportu Moto Data wykonanego w marcu 2017 roku. Według niego 95% kierowców, którzy wymieniają opony letnie na zimowe czyni to od października do stycznia. Co ciekawe, pozostała cześć z nich czyni to w innych miesiącach. Myślę, że w tym przypadku mowa jest m.in. osobach które mieszkają w terenach górzystych, gdzie już we wrześniu można spotkać się z opadami śniegu i lokalnymi przymrozkami. W badaniach Moto Data dotyczących terminu dostosowania ogumienia do pory roku, odpowiedzi prezentowały się następująco:

  1. Październik – 31%
  2. Listopad – 54%
  3. Grudzień – 9%
  4. Styczeń – 1%
  5. Inna odpowiedź – 5%

Warto zauważyć, że nie wszyscy kierowcy deklarują, że wymieniają opony letnie na zimowe. Robi tak 76% badanych. Pozostała cześć z nich nie widzi w tym sensu z wielu powodów, nie tylko ekonomicznych. Skoro podróżują np. wyłącznie w mieście, które jest regularnie odśnieżane, to w ich przypadku faktycznie warto pomyśleć o dobrych oponach całorocznych. Jak je rozpoznać? Musza mieć one homologację zimową. Informuje o tym specjalny symbol na oponie. O tym jak on wygląda i gdzie go szukać przeczytacie poniżej:

Zobacz: Płatek śniegu na oponie – co oznacza?

Jeśli jednak na co dzień jeździsz mocnym daily driverem, to raczej unikaj kompromisów w zakresie ogumienia. Wszelkie oszczędności w tym zakresie mogą Ci dość szybko odbić się czkawką. Nie dość, że auto będzie miało nie tylko większe problemy na zakrętach czy w trakcie hamowania, ale nawet trywialna czynność jaką jest ruszania spod świateł stanie się męczarnią. Zatem w trosce o komfort i bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, do mocnych samochodów warto stosować odpowiednie do danej pory roku ogumienie. Nie zapominając o właściwym ciśnieniu opon zimowych!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności