REKLAMA

W Chorzowie odbył się XV zlot fanów Forda Mustanga!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Ford · Dodane: 17 kwietnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dziś 59 rocznica powstania Forda Mustanga. Z tej okazji społeczność Mustangów świętuje urodziny jednego z najbardziej kultowych i legendarnych samochodów w historii motoryzacji. Auto miało swój debiut w 1964 roku i do dziś Mustang to symbol siły i wolności. Przez ostatnią dekadę był też najlepiej sprzedającym się sportowym coupe na świecie.

17 kwietnia to szczególny dzień dla społeczności miłośników Forda Mustanga, ponieważ właśnie w ten dzień obchodzone są urodziny tego kultowego samochodu. Mustang to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych modeli w historii motoryzacji, którego premiera miała miejsce 59 lat temu, w 1964 roku. Nazwa Mustang została zaczerpnięta od rasy dzikich koni, symbolizujących siłę i wolność, a także od myśliwca P-51 Mustang, którego był fanem jeden z projektantów tego samochodu, John Najjar.

XV zlot fanów Forda Mustanga w Polsce

W Polsce Mustang Klub Polska, zrzeszający miłośników tego modelu, zorganizował już piętnaście Ogólnopolskich Zlotów Mustangów. Pierwszy zlot odbył się w 2009 roku i wtedy pojawiło się 72 samochody. W 2023 roku, na piętnastym zlocie, który odbył się w Chorzowie, liczba załóg przekroczyła 400 Mustangów. W tym roku organizatorzy zlotu przygotowali liczne konkursy i zabawy dla uczestników oraz zaprezentowali wiele interesujących modeli z gamy Forda, w tym Mustangi Mach-E, których właściciele zapewnili, że zadbają o elektryfikację zlotu.

Zobacz: Test Ford Mustang 5.0 V8 GT

Odwiedzający zlot mieli również okazję zobaczyć wiele klasycznych i zabytkowych modeli Mustanga, które nierzadko miały ponad 50 lat. Warto zaznaczyć, że w tym roku po raz pierwszy na zlocie pojawiły się również Mustangi Mach-E napędzane energią elektryczną. Ford Polska, który był jednym z partnerów zlotu, zaprezentował swoją szeroką gamę modeli, w tym terenowego Bronco, potężnego Rangera Raptor i emocjonującego Pumę ST.

Zobacz: Darmowe ładowanie auta elektrycznego – sprawdzamy jak to działa

W trakcie zlotu odwiedzający mieli również możliwość skorzystania z ładowarek GreenWay, które umożliwiają ładowanie elektrycznych Mustangów Mach-E. GreenWay posiada prawie 700 ładowarek na terenie Polski, a ich sieć stanowi część Blue OvalTM, jednej z największych publicznych sieci ładowania w Europie. Właściciele elektrycznych Fordów, korzystający z subskrypcji Ford Pass, mogą ładować swoje samochody na ponad 300 000 publicznych stacjach ładowania w całej Europie.

Popularność Forda Mustanga w Polsce

Ford Mustang to nie tylko kultowy samochód, ale również jedna z najbardziej popularnych marek na świecie. Według danych dostarczonych przez producenta, Mustang jest najlepiej sprzedającym się sportowym coupe na świecie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar dostarczył dane dotyczące liczby zarejestrowanych Fordów Mustangów w Polsce. Zgodnie z tymi danymi, liczba zarejestrowanych Mustangów wynosi ponad 14 300, z czego 1121 to elektryczne Mustangi Mach-E. Najstarsze Mustangi pochodzą z 1964 roku i jest ich tylko 25. Najczęściej rejestrowaną generacją jest szósta odsłona modelu, z ponad 8 tysiącami zarejestrowanych egzemplarzy. Najpopularniejszym silnikiem w tym modelu jest V8, który występuje w 53% modeli. Największą popularnością cieszą się roczniki z lat 2015 (1684 sztuki), 2016 (1627 sztuki) oraz 2017 (1186).

Zobacz: Test Ford Mustang GT 5.0 V8 Facelifting

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności