REKLAMA

Opłata celna za samochód z USA – ile wynosi i kiedy należy ją opłacić?

Autor: Materiał partnera · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 29 kwietnia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Cło za auto z USA, czyli opłata celna, to koszt jaki należy ponieść za sprowadzony do Polski samochodów. Ile wynosi cło za auto z USA, kiedy cła nie trzeba płacić za samochód i czy opłata celna dotyczy też motocykli? Na te wszystkie pytanie odpowiedzą profesjonaliści z firmy BidCars.

Jednym z głównych powodów rosnącego zainteresowania w Polsce importem amerykańskich wozów jest ich atrakcyjna cena. Używane, popularne na naszym kontynencie modele pojazdów w Ameryce nierzadko kosztują o wiele mniej. Różnica jest na tyle duża, że nawet doliczając koszt sprowadzenia auta z USA, a więc jego transportu, zakup wciąż jest opłacalny. Jeśli Ty także się do niego przymierzasz, musisz jednak wziąć pod uwagę jeszcze jeden wydatek – opłatę celną. Sprawdź już teraz, czym jest cło na samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych oraz jaka jest jego wysokość.

Czym jest opłata celna?

Opłata celna jest podatkiem funkcjonującym pod różnymi nazwami w wielu krajach świata. Dotyczy obrotu gospodarczego i jego celem jest ochrona poszczególnych państw przed nielegalnym wwożeniem różnych towarów. W Polsce, która jest częścią Unii Europejskiej, danina ta jest pobierana w ramach tzw. unii celnej. W efekcie zwolnione są z niej rzeczy przewożone pomiędzy krajami należącymi do wspólnoty. Nalicza się ją dopiero w momencie, gdy import realizowany jest spoza UE. Do objętych nią dóbr zalicza się m.in. auta, a to oznacza, że samochody sprowadzane z Ameryki muszą być oclone.

Warto tutaj podkreślić, że istnieją pewne wyjątki od reguły. Cło nie jest naliczane w przypadku sprowadzenia z USA pojazdu:

  1. zabytkowego – musi mieć minimum 30 lat i większość części oryginalnych,
  2. kolekcjonerskiego – to bardzo wąska grupa samochodów obejmująca np. modele rzadkie (z krótkich serii produkcyjnych) lub ważne z punktu widzenia historycznego, związane z istotnymi wydarzeniami,
  3. będącego tzw. mieniem przesiedleńczym, czyli należącym do osoby, która migruje do danego kraju.

Jak naliczane jest cło za auta sprowadzone z USA?

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że cło na samochody z USA stanowi pewien procent ich wartości. Wysokość podatku naliczana jest od kwoty z faktury sprzedaży – aktualna wartość rynkowa nie ma znaczenia. Biorąc pod uwagę auta sprowadzane z Ameryki, opłata celna zawsze wynosi 10%. Jest ona wyższa tylko w przypadku pojazdów ciężarowych i wynosi 22%.

Zobacz: Test Ford Mustang GT 5.0 V8 Facelifting

Jeśli chcesz poznać koszt importu danego pojazdu ze Stanów Zjednoczonych do Polski, najlepiej skontaktuj się z dobrym pośrednikiem. Co więcej, na stronach internetowych wielu takich firm znajdziesz proste w obsłudze kalkulatory. Korzystając z nich, szybko wyliczysz orientacyjną cenę transportu oraz wysokość opłat związanych z podatkami.

Czy motocykle ze Stanów są objęte opłatą celną?

Z USA najczęściej sprowadzane są samochody, jednak niektóre osoby szukają w Ameryce motorów. Amerykańskie jednoślady również w wielu przypadkach są dużo tańsze od swoich odpowiedników sprzedawanych w Europie. Jeśli jesteś ich miłośnikiem i zastanawiasz się nad importem ze Stanów, do ogólnych kosztów także musisz doliczyć opłatę celną.

Zobacz: Jak wybrać i dopasować kurtkę motocyklową?

Jednak w tym przypadku stawka cła jest niższa od tej naliczanej dla aut, gdyż wynosi 8% lub 6%. Wyższa z nich dotyczy motocykli wyposażonych w silnik o pojemności powyżej 250 cm3, a niższa wszystkich pozostałych.

Wysokość opłaty celnej

Zastanawiasz się, czy np. auta sprowadzane z USA do Niemiec, a potem przewożone już drogą lądową do Polski objęte są inną stawką cła? W przypadku Unii Europejskiej nie ma to żadnego znaczenia. Polityka celna obejmuje swym zasięgiem całą wspólnotę i podatek ten jest dla niej ujednolicony. W efekcie niezależnie od tego, do jakiego portu w UE zostanie dostarczony samochód, opłata będzie identyczna.

Zobacz: Jakie używane auta najłatwiej sprzedać w Polsce?

Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach związanych ze sprowadzeniem pojazdu, powinieneś skupić się na innej daninie. Jest nią VAT, który także należy zapłacić w związku z importem auta z Ameryki. W tym przypadku stawki mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. Na przykład w Polsce jest to 23%, a z kolei w Niemczech 19%.

Wybór profesjonalnej firmy

Nawet po doliczeniu cła, VAT-u oraz kosztów transportu, import auta z USA w wielu przypadkach jest bardzo opłacalny. Jednak, aby tak było, powinieneś zdać się na wsparcie specjalistów z branży. Sprowadzenie samochodu z Ameryki najlepiej zostaw w rękach doświadczonego pośrednika, takiego jak np. firma BidCars. Tanio kupi Twój wymarzony wóz na aukcji w Stanach, zorganizuje transport do Polski i załatwi wszystkie formalności.

Zobacz: Skąd najczęściej sprowadzane są samochody do Polski?

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AndrzejMarekKurczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

Tak, a później oszuści naliczają Ci jakąś magiczną opłatę za przechowywanie. Mój wujek, który był gotowy w każdym momencie odebrać auto z Gdyni właśnie został poinformowany o opłacie 10 tys. zł za przechowywanie. Auto zwolnione z cła bo mienie przesiedleńcze. Sprawa skończy się w sądzi. Uwaga na oszustó

Kurczak
Gość
Kurczak

Opłaca się z USA kupować zwłaszcza mazdy 6. Kupiłem o 45 tyś taniej niż w Polsce. Lekko przytarty błotnik i lampa peknieta.

Marek
Gość
Marek

Dokładnie to samo uważam. Nie tkniete są prawie tak samo drogie jak w EU. Ale przetarty bok i za 50 tys zł można mieć auto warte u nas 100 tyś zł. Celuje w CTS-V dla siebie ale narazie wstrzymuje sie z zakupem przez inflacje

Aktualności