REKLAMA

Kubełkowe fotele z odpadów morskich? Cupra stawia na recykling

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Cupra · Dodane: 14 kwietnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Cupra prezentuje fotele kubełkowe wykonane ze śmieci wyłowionych z Morza Śródziemnego. Recykling surowców pozwolił wykorzystać je do produkcji nowych siedzeń dla elektrycznego modelu sporowego Cupra Born.

Jak przekonują przedstawiciele marki, Cupra od samego początku skupia się na zrównoważonym rozwoju oraz innowacyjnym i nowoczesnym designie. Jednym z przykładów zaangażowania w te kwestie jest partnerstwo z Seaqual Initiative – organizacją, która współpracuje z rybakami, władzami oraz lokalnymi społecznościami w celu oczyszczenia mórz, oceanów i rzek. W ramach wspólnego projektu z  Seaqual Initiative, hiszpańska marka przyczynia się do usuwania zanieczyszczeń z zagrożonych źródeł wody. Efektem tej niekonwencjonalnej kooperacji są nowoczesne fotele kubełkowe, które można znaleźć w modelu Born. Do ich produkcji wykorzystano zrównoważone materiały, pochodzące z dna Morza Śródziemnego.

Sportowe fotele z odpadów morskich

Fotele kubełkowe w pierwszym modelu elektrycznym marki wykonano z tkaniny Sequal Yarn, która zawiera włókna polimerowe z recyklingu materiałów wyłowionych z Morza Śródziemnego, innych zbiorników wodnych oraz plaż. Materiał ten jest niemalże nierozróżnialny od zwykłych włókien poliestrowych. Plastik, który został w ten sposób pozyskany, jest poddawany procesowi czyszczenia i przetwarzania, a następnie ponownie trafia do fabryk, gdzie tworzy się z niego nowe, zrównoważone produkty. Celem partnerstwa Cupry z Seaqual Initiative jest wspieranie innowacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, jednocześnie zachowując zasoby Morza Śródziemnego.

Model CUPRA Born jest produkowany w Zwickau (Niemcy) na modularnej platformie elektrycznej (MEB). W całym łańcuchu dostaw i produkcji surowców wykorzystywana jest energia pochodząca z odnawialnych źródeł. Pozostałe emisje są kompensowane przez inwestycje środowiskowe i projektowe, certyfikowane zgodnie z najwyższymi standardami.

Zobacz: Cupra Formentor VZ5 – tanio już było, czyli cennik podano!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności