REKLAMA

Które używane auta najłatwiej sprzedać?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 9 kwietnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Sprzedaż używanego samochodu nie jest zadaniem łatwym. O tym jak szybko znajdzie on nowego nabywcę, decyduje nie tylko jego stan techniczny czy cena, ale także jego marka. Jak pokazują dane z rynku brytyjskiego, auta niektórych producentów jest dużo trudniej sprzedać. Które samochody najłatwiej odprzedać?

Podobno człowiek dwa razy cieszy się ze swojego samochodu – gdy go kupuje i wtedy, gdy go sprzedaje. Sęk w tym, że nie wszystkie auta cieszą się takim samym powodzeniem na rynku wtórnym. Jedne modele bardzo szybko znajdują nowych właścicieli, inne często tygodniami zalegają na portalach aukcyjnych czy w komisach samochodowych. Według statystyk brytyjskiego portalu Wizzle, zajmującego się pośrednictwem w sprzedaży samochodów, czas jaki mija od momentu wystawienia oferty do znalezienia nabywcy używanego auta jest silnie uzależniony od jego marki. Z zebranych przez serwis danych wynika, że np. samochody marki Lexus są łatwe w odsprzedaży i szybko znajdują nowych właścicieli. Według tego samego portalu, najwięcej kłopotów ze sprzedażą swego samochodu mają posiadacze Citroenów.

Zobacz: Które samochody kompaktowe tracą najmniej na wartości?

Zdaniem Wizzle, średni czas oczekiwania na transakcję na rynku brytyjskim, to 4,2 dnia. W przypadku samochodów marki Lexus, nowy właściciel znajdują się w ciągu zaledwie 24 godzin! Sprzedawcy Citroenów musza natomiast czekać na zawarcie transakcji aż 11 dni (średnio!). Co ciekawe, siostrzana marka francuskiego koncernu czyli Peugeot dużo lepiej radzi sobie na rynku wtórnym. Już po 4,1 dnia powinien znaleźć się klient na auto tej marki. Warto zauważyć przy tym, że najczęściej sprzedawane za pośrednictwem tego portalu Fordy, miały wynik trzeci od końca – 6,2 dnia. Oznacza to, że na szybkość zawarcia transakcji duży wpływ ma także popularność danego modelu. Im więcej jest egzemplarzy danego auta na rynku, tym większa jest konkurencja, a ta wydłuża czas sprzedaży.

Zobacz: Test Lexus RC 200t F Sport – pozory mylą!

Zdaniem przedstawicieli serwisu Wizzle, trudności ze sprzedażą auta wynikają w dużej mierze ze zbyt wygórowanych oczekiwań właścicieli w stosunku do ceny, jaką chcieliby uzyskać. Co ciekawe, Lexusy należą do  samochodów, które utrzymują wysoką  wartość rezydualną i mało tracą na wartości przy odsprzedaży. W tegorocznym rankingu Kelley Blue Book, firmy specjalizującej się w ocenie wartości samochodów, modele Lexusa zwyciężyły w największej liczbie kategorii. Wśród popularnych aut luksusowych pierwsze miejsce zajęło sportowe coupé Lexus RC. Najlepszy wśród samochodów luksusowych okazał się sedan Lexus GS. W kategorii SUV/crossover średniej wielkości zwyciężył Lexus RX, a w kategorii dużych SUV-ów/crossoverów – Lexus LX.

Najbardziej poszukiwane auta w Polsce

Warto zauważyć jednak, że powyższy raport dotyczy wyłącznie rynku brytyjskiego. W Polsce zupełnie inne auta cieszą popularnością, a tym samym odmienne modele samochodów łatwiej jest sprzedać. O tym jakie auta są najbardziej poszukiwane przez Polaków przeczytacie w poniższym materiale:

Zobacz: Najbardziej poszukiwane auta używane w Polsce!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności