REKLAMA

Jakie auta kupują Polacy w zależności od regionu Polski?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 10 października 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jakie auta Polacy kupują najchętniej? Opel Astra, VW Passat, Audi A4 i VW Golf to cztery najczęściej rejestrowane modele samochodów. Regularność w ich wyborze wśród Polaków można zaobserwować na mapie kraju. Da się też na niej zauważyć różnicę w średnich cenach OC dla regionalnych stolic.

Dane dotyczące popularności danego modelu samochodu w Polsce można określić za pomocą liczby rejestracji aut oraz zawieranych na nie umów ubezpieczeniowych. W końcu polisy OC są w naszym kraju obowiązkowe. Na podstawie tych danych można zauważyć bardzo ciekawe wnioski. Jak się bowiem okazuje, w niektórych rejonach Polski auta klasy wyższej nie zawsze są objęte najwyższymi składkami ubezpieczeniowymi, przez co zaskakuje też ich duża liczba.

Jakie auta kupują Polacy?

Największą popularnością w zachodniej części Polski cieszył się VW Golf, a dokładnie na Dolnym Śląsku, Pomorzu, w Wielkopolsce i w województwie lubuskim. Opel Astra zdominował Centralną Polskę, szczególnie województwa: mazowieckie, łódzkie, kujawsko – pomorskie, śląskie i małopolskie. Lubelszczyzna, Podlasie i Podkarpacie oraz województwo świętokrzyskie należały do Audi A4 i tylko VW Passat znalazł się na dwóch biegunach kraju – na Opolszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. Regularność w wyborze mieszkańców województw, można zobaczyć na mapie Polski:

Najczęściej ubezpieczane auta w Polsce

Niższe stawki za OC dla wschodniej części kraju sprawiają, że ubezpieczenie Audi A4 jest akceptowalnym obciążeniem dla domowego budżetu – mimo mocnego silnika o dużej pojemności pod maską auta. Podobnie jest w województwach opolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie najczęściej ubezpieczano Volkswageny Passaty. W centrum i na południu Polski kierowcy uważniej przyglądają się kosztom utrzymania pojazdów, wybierając modele z mniejszymi silnikami – np. Opla Astrę. Podobnie wygląda sytuacja w zachodniej części kraju, tam popularny jest Golf

– komentuje Łukasz Szewczyk z magazynu “Motor”.

Poniżej prezentujemy pozostałe dwa najpopularniejsze modele w regionach:

 województwa 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
dolnośląskie VW Golf Audi A4 Opel Astra
kujawsko – pomorskie Opel Astra VW Golf Audi A4
lubelskie Audi A4 VW Passat Opel Astra
lubuskie VW Golf Ford Focus Audi A4
łódzkie Opel Astra VW Golf Audi A4
małopolskie Opel Astra VW Golf Audi A4
mazowieckie Opel Astra VW Passat Ford Focus
opolskie VW Passat Audi A4 Opel Astra
podkarpackie Audi A4 Opel Astra VW Golf
podlaskie Audi A4 VW Passat Opel Astra
pomorskie VW Golf Audi A4 Opel Astra
śląskie Opel Astra VW Golf Audi A4
świętokrzyskie Audi A4 Opel Astra VW Golf
warmińsko – mazurskie VW Passat Audi A4 Opel Astra
wielkopolskie VW Golf Opel Astra Ford Focus
zachodniopomorskie VW Golf Opel Astra Ford Focus

Dane te pokrywają się w zasadzie z mapą aut sprowadzanych najczęściej do Polski. Nie da się ukryć, że wszystkie cztery modele samochodów, są od lat najchętniej wybieranymi przez Polaków. Więcej na ten temat znajdziecie w poniższym artykule:

Zobacz: Najczęściej sprowadzane auta do Polski w 2018 roku

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Robert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Widać, że w większości ludzie podchodzą do samochodów praktycznie. Wybierają to co znają, czyli popularne marki. Brakuje mi tu tylko np. informacji czy to auta nowe, czy używane. A jeśli używane, to gdzie kupowane. Ja jestem akura zwolennikiem kupowania samochodów używanych z Polski, a nie sprowadzać je z zagranicy. Tym bardziej, że w Polsce naprawdę można już kupić fajne i dobre auto z drugiej ręki. Chociażby te po kontraktach leasingowych. One były serwisowane w ASO i na pewno mają pewny przebieg. Tym bardziej, że można je spokojnie już dostać w kilku firmach (np. Master1) lub autoryzowanych salonach.

Aktualności