REKLAMA

Jakie drogi powstaną na Śląsku w przyszłości?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Internet · Dodane: 25 października 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

W ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 na Śląsku powstanie ok. 200 km dróg ekspresowych i autostrad. W planach jest także wybudowanie ponad 20 km nowej drogi krajowej i kilkadziesiąt inwestycji mających  na celu poprawić bezpieczeństwo na istniejących trasach.

Autostrada A1

Najważniejszym projektem, określanym mianem sztandarowego, w województwie śląskim jest dalsze kontynuowanie budowy autostrady A1. Łącznie ma powstać niecałe 57 km betonowej drogi pomiędzy Częstochową a Pyrzowicami.

Zobacz: Odcinki pozbawione kategorii dróg krajowych w 2016 roku

Budowa autostrady został podzielona na kilka odcinków:

  1. odcinek F od węzła Rząsawa do węzła Blachownia (ok. 20,3 km; projekt i budowa),
  2. odcinek G od węzła Blachownia do węzła Zawodzie (4,7 km; projekt i budowa),
  3. odcinek H od węzła Zawodzie do węzła Woźniki (16,7 km; tylko budowa);
  4. odcinek I od węzła Woźniki do węzła Pyrzowice (ok. 15,2 km; tylko budowa).

Pozostały do zbudowania 80-kilometrowy fragment autostrady A1 na odcinku Częstochowa- Tuszyn biegnący wzdłuż istniejącej dwujezdniowej drogi nr 1, zostanie zrealizowany w formule drogowej spółki specjalnego przeznaczenia. Cechą tej formuły jest pozyskanie kapitału na budowę drogi z rynku kapitałowego.

Zobacz: Obwodnica Wałbrzycha – umowa na jej budowę podpisana

Poszerzenie jednopasmowej drogi S1

Istotnym elementem Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 realizowanym na terenie Śląska jest poszerzenie jednopasmowej drogi S1 zapewniającej komunikację z lotniskiem Katowice. 7 października katowicki oddział GDDKiA ogłosił przetarg na budowę tej drogi. Termin składania wniosków to 19 listopada 2015 roku, a podpisanie umowy przewidywane jest na grudzień 2016 r.

Zobacz: Koszt odholowania pojazdu w 2016 roku

W latach 2018-2021 zrealizowana ma zostać także budowa liczącej 8,5 km obejścia Węgierskiej Górki czyli fragmentu drogi S69 z Bielska-Białej do słowackiej granicy w Zwardoniu. Inwestycja ta będzie o tyle trudna, że obejmuje budowę dwóch dwukomorowych tuneli. Dwa lata temu (2013r.) wojewoda śląski zawiesił postępowanie ws. zezwolenia na realizację tej inwestycji drogowej, ale w 2015 roku projekt miał zostać  zaktualizowany pod katem nowego stanu prawnego w zakresie hałasu, zanieczyszczenia powietrza oraz gospodarki odpadami.

Zobacz: Dopuszczalna prędkość na drodze w 2015 roku

Droga ekspresowa S1 Mysłowice – Bielsko-Biała

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 uwzględnia także budowę na śląsku ok. 40 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 z Mysłowic do Bielska-Białej, mający połączyć istniejące fragmenty ekspresowej trasy z Cieszyna do Bielska-Białej oraz z Mysłowic do Dąbrowy Górniczej.

Droga ekspresowa S11

Oprócz tego w 2017 roku powinny ruszyć prace związane z budową w województwie śląskim dwujezdniowej drogi ekspresowej S11. Trasa ta ma w założeniach biec od węzła z autostradą A1 aż do granicy województwa opolskiego.

Na terenie województwa śląskiego założenia rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 przewidują także budowę jeszcze jednej z ponad 50 obwodnic jakie powstać na terenie naszego kraju. Wiele wskazuje na to, że może być to obejście Zawiercia i pobliskiej Poręby (długość 24, 3 km), o które od lat walczą mieszkańcy. Inwestycja miałaby zostać oddana do użytku w 2021 roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności