W jakim wieku można zrobić prawo jazdy na motocykl lub na samochód? Czy osoba niepełnoletnia może mieć prawo jazdy? W jakim wieku można najwcześniej zrobić prawo jazdy?
Wybór motocykl czy samochód nie zmieni faktu, że by otrzymać prawo jazdy musimy zdać egzamin, a wcześniej spełnić wymagania formalne. Bez względu na wybór kategorii musimy posiadać orzeczenie lekarskie, które potwierdzi brak albo wskażę istnienie przeciwwskazań do prowadzania pojazdów.
Minimalny wiek kierowcy (motocykl/samochód)
Kolejnym wymogiem jest wiek. O różne kategorie możemy się ubiegać w różnym wieku. Kategorie wiekowe, które są dopuszczalne dla osób poniżej 18 roku życia, dodatkowo wymagają przedstawienia zgody rodziców.
Zobacz: Jak długo ważny jest kurs na prawo jazdy?
Egzamin na kategorię AM można zdawać w wieku 14 lat. Ta najniższa kategoria pozwala na poruszanie się pojazdami dwu, trzy i czterokołowymi, które mają ograniczenie prędkości do 45 km/h. Występuje również ograniczenie masy – czterokołowce nie mogą przekraczać masy 350 kg i mocy 4 kW dla silników elektrycznych i 50 cm3 pojemności dla silników spalinowych.
Zobacz: Prawo jazdy według nowych zasad od 2017 roku
W wieku 16 lat można starać się o dwie kategorie, motocyklową A1 i samochodową B1. Pozytywne zaliczenie egzaminu na te kategorie daje również uprawnienia do prowadzenia pojazdów określonych kategorią AM. Kategoria A1 pozwala na prowadzenie motocykli o mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW oraz motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW. Natomiast kategoria B1 zezwala na prowadzenie pojazdu samochodowego o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg przy przewozie rzeczy lub 400 kg przy przewozie osób.
Prawo jazdy kat. B
W przypadku pojazdów osobowych kolejnym krokiem jest zdobycie prawa jazdy kategorii B. Można się o nią ubiegać w wieku 18 lat, a dokładniej – po ukończeniu 18 roku życia można podejść do egzaminu, kurs można rozpocząć wcześniej. Posiadając kategorię B, możemy kierować pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Zobacz: Co można prowadzić mając prawo jazdy kat. B?
Posiadanie tego prawa jazdy daje również możliwość kierowania pojazdem z lekką przyczepą do 750 kg. Jeśli posiadamy uprawnienia na kategorię B minimum 3 lata, możemy również jeździć motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW. Pełną listę maszyn, którymi można prowadzić mając prawo jazdy kat. B znajdziecie tutaj.
Zobacz: Czy prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania traktorem?
W przypadku motocykli sytuacja jest bardziej skomplikowana. W wieku 18 lat możemy ubiegać się o prawo jazdy na kategorię A2. Pozwala ona na prowadzenie motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg, a także na prowadzenie motocykla trójkołowego o mocy nieprzekraczające 15 kW.
Zobacz: Czy pochodzenie kierowcy ma wpływ na jego styl jazdy autem?
W przypadku motocykli sytuacja jest bardziej skomplikowana. W wieku 18 lat możemy ubiegać się o prawo jazdy na kategorię A2. Pozwala ona na prowadzenie motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg, a także na prowadzenie motocykla trójkołowego o mocy nieprzekraczające 15 kW.
Egzamin praktyczny składa się z dwóch części, z egzaminu na placu manewrowym i jazdy w ruchu drogowym.
Po zdanym egzaminie wystarczy udać się do Wydziału Komunikacji po dokument, a później już tylko mądrze i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa korzystać ze zdobytych uprawnień.
Jak długo ważny jest kurs nauki jazdy?
Przystępując do nauki jazdy danym typem pojazdu, trzeba mieć też na uwadze inną rzecz – termin ważności kursu na prawo jazdy. A ten w zależności od tego kiedy został przez Nas ukończony może być ważny lub nie. Cześć z osób, które odpuściły sobie kolejne próby podchodzenia do egzaminu na prawo jazdy może mieć też problem z odnalezieniem swoich dokumentów potwierdzających zaliczenie kursu nauki jazdy. Odpowiedzi na te kwestie znajdziecie w poniższym artykule:
Zobacz: Jak długo ważny jest kurs na prawo jazdy?
Źródło: materiały prasowe Szkoły Auto Skoda
Poruszacie w swoim artykule bardzo ciekawy temat jakim właśnie jest wiek w którym można zrobić prawo jazdy. Jako, że prowadzę szkołę nauki jazdy chciałbym dodać swoje 3 grosze do tematu: Nie trzeba czekać do swoich urodzin aby zapisać się na kurs prawa jazdy i zdać egzamin państwowy. Każdy kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku, egzamin państwowy można zdać za to na miesiąc przed osiągnięciem wymaganego wieku. Dla przykładu – Mam urodziny 6.09 to kurs mogę rozpocząć najwcześniej 06.06 a egzamin zdawać 06.08. Dopiero samo prawo jazdy jako dokument (plastik) odebrać mogę najwcześniej w dniu urodzin. Pamiętając… Czytaj więcej »
Bardzo inspirujący komentarz Kornelu! Ciekawe kwestie poruszyłeś, trzeba to przelać na „papier”. Jeśli chciałbyś coś dodać jeszcze do artykułu, to pisz na redakcja@dailydriver.pl
Mamy pewien pomysł.
Lipa z motocyklami
A jeżeli mam 17 lat i jestem po zawarciu związku małżeńskiego to czy mogę już prubować zdawać prawo jazdy w świetle prawa gdyż jestem traktowana jako osoba pełnoletnia???
Tacy ludzie jak ty ktorzy nie znaja ortografii i pisza „prubowac” na pewno nie sa dorosli 😛
Co ma ortografia do wieku?
Człowieku zastanów się trochę.
Poza tym, w świetle prawa, kobieta może wyjść za mąż w wieku 18 lat a mężczyzna w wieku 21 lat. Więc i ortografia i twoje dane się nie kleją 😉
mężczyzna jak wychodzi za mąż durniu jest gejem.
Nie popieram tego, ale w świetle prawa przy zdobyciu odpowiednich papierów i zgody rodziców możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego będąc poniżej osiemnastego roku życia. (W przypadku kobiet możn A ubiegać się o coś takiego w wieku 16 lat)
Poczytaj zanim kogoś pocisniesz ślub przez sąd może mieć i jest to za zgodą rodzica i jest w świetle prawa traktowana jako dorosła a jak pisze to nic Ci do tego ludzie mają dyslekcje a Ty nie krytykuj polonist?