Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 17 kwietnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak sprawdzić ilość punktów karnych? Kto może sprawdzić ich liczbę? Czy można sprawdzić liczbę punktów przez Internet? Jak jest dopuszczalna liczba punktów karnych?

Przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych skutkuje utratą prawa jazdy. Kierowca, który nie jest pewny ile posiada punktów karnych, może w prosty sposób uzyskać potrzebną mu informację. W jaki sposób sprawdzić ilość punktów karnych? Czy ilość punktów karnych można sprawdzić przez Internet?

Maksymalna liczba punktów karnych

Każdy kierowca musi pamiętać, że jeśli w ciągu 12 miesięcy dostanie 24 lub więcej punktów karnych, straci prawo jazdy. Najczęstszą przyczyną otrzymania przez kierowcę punktów karnych jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

Zobacz: Zatrzymane prawo jazdy za niepłacone alimenty

Kto może sprawdzić liczbę punktów karnych?

Ilość punktów karnych może sprawdzić każda osoba, która posiada prawo jazdy. Co istotne można sprawdzić wyłącznie ilość swoich punktów karnych. Zgodnie z obowiązującym prawem nie ma możliwości sprawdzenia ilości punktów karnych innej osoby. Oznacza to, że żona nie może sprawdzić ile punktów karnych ma mąż, a Ty drogi czytelniku nie możesz sprawdzić ile punktów karnych ma Twój sąsiad.

Zaświadczenie o liczbie punktów karnych

W obecnej chwili jedynym sposobem uzyskania informacji na temat posiadanych punktów karnych jest udanie się na najbliższy komisariat policji i zapytanie policjanta o liczbę posiadanych punktów karnych. Policjant powinien udzielić takiej informacji od ręki.

Zobacz: Co można prowadzić mając prawo jazdy kat. B?

Kierowca ma możliwość otrzymania zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o liczbie punktów karnych na koncie kierowcy. Zaświadczenie takie jest często wymagane przez pracodawców, udostępniających pracownikowi służbowy samochód.

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Otrzymanie zaświadczenia o ilości punktów karnych wiąże się z dokonaniem opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Opłatę tą należy uiścić w urzędzie gminy, na terenie której znajduje się komisariat, lub zrobić przelew na konto urzędu gminy. Aby przyśpieszyć całą procedurę opłatę warto zrobić już przed wizytą w komisariacie, a ze sobą zabrać potwierdzenie wpłaty. Informacji o ilości punktów karnych nie można uzyskać telefonicznie lub mailowo. Konieczne jest osobiste stawienie się na komisariacie. Należy również posiadać dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Sprawdzanie punktów karnych przez Internet

W tej chwili nie ma możliwości sprawdzenia ilości punktów karnych przez Internet. W Internecie funkcjonuje wiele stron, które oferują takie usługi, za podaniem numeru PESEL. Ostrzegamy jednak, że strony takie nie mogą udzielić takiej informacji (nie ma takiej fizycznej i prawnej możliwości), a jedynym ich celem jest wyłudzenie danych osobowych kierowców, które mogą być później wykorzystane w celu wzięcia pożyczki czy choćby telefonu na abonament.

Zobacz: Zdjęcie z fotoradaru a utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Resort cyfryzacji pracuje nad wprowadzeniem kolejnych bezpłatnych e-usług, w ramach systemu CEPIK, dzięki którym każdy kierowca będzie mógł sprawdzić m.in. liczbę własnych punktów karnych czy opłacić mandat online. Zgodnie z zapowiedziami ułatwienia mają zostać wprowadzone już w bieżącym roku.

W tym momencie CEPIK obejmuje centralną ewidencję kierowców oraz centralną ewidencję pojazdów. W centralnej ewidencji pojazdów gromadzone są dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, takie jak:

  1. dane pojazdu (na przykład marka, model)
  2. dane techniczne (na przykład pojemność i moc silnika, liczba miejsc),
  3. informacje o dokumentach pojazdu,
  4. dane o obecnym i poprzednich właścicielach i posiadaczach pojazdu,
  5. informacje o takich zdarzeniach jak: kradzież, odnalezienie, wyrejestrowanie czy zbycie pojazdu,
  6. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC,
  7. informacje o badaniu technicznym i odnotowanym podczas badania stanie licznika.

Zobacz: Jak uniknąć kary za niewskazanie kierującego pojazdem?

W centralnej ewidencji kierowców gromadzone są dane o:

  1. osobach, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi,
  2. osobach, którym cofnięto uprawnienia,
  3. osobach nieposiadających uprawnień, które mają zakaz prowadzenia pojazdów,

takie jak: dane osobowe, informacje o dokumentach prawa jazdy, czy dodatkowych uprawnieniach (na przykład do przewozu niebezpiecznych towarów).

Zobacz: Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wydanego przed 18 maja 2015 roku

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności