REKLAMA

Co grozi za zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 22 sierpnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zasłanianie tablic rejestracyjnych to proceder, który z każdym rokiem rośnie na popularności. Grozi za niego jednak nie tylko mandat, ale i punkty karne. W niektórych przypadkach Policjant może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny auta. Dlaczego?

Odkąd na polskich drogach zagościły stacjonarne fotoradary, Polacy śmiało zaczęli sięgać po różne sposoby, aby się przed nimi uchronić. Tym bardziej, że oprócz klasycznych fotoradarów, czyhają na nich także odcinkowe pomiary prędkości. Najczęściej praktykowaną metodą, a zarazem też najprostszą i najtańszą okazało się zakrywanie tablic rejestracyjnych. Wykorzystywane do tego są najczęściej specjalne przysłony sterowane pilotem z kabiny auta, albo większych rozmiarów sztuczne liście przyklejane do tablic. Oczywiście podejmując się takiego czynu, kierowca naraża się na sankcje karne. Czym grozi zasłanianie tablic rejestracyjnych?

Zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat i punkty karne

Aby ustalić konsekwencje jakie grożą kierowcy za ograniczanie czytelności tablic rejestracyjnych w pojeździe, wystarczy sięgnąć po Kodeks Drogowy – Prawo o Ruchu Drogowym. W dziale II pt. Ruch Drogowy, w rozdziale piątym Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach zostało to dokładnie opisane. Kara jaką przewiduje za to wykroczenie Taryfikator mandatów jest mandat w kwocie 100 zł.

Zobacz: Trzecia tablica rejestracyjna – ile kosztuje i jak ją wyrobić?

Oprócz mandatu pieniężnego, kierowca naraża się na dopisanie do jego konta punktów karnych. Są one przypisane do tego wykroczenia, więc zostają automatyczne dodane do mandatu. Nie ma zatem co liczyć na żadne targowanie  się z Policjantem. Musi on je bowiem obligatoryjnie nałożyć na kierującego.

Zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne -> 3 punkty karne

Warto przy tym zauważyć, że wielu kierowców zakrywając zakrywając tablice pojazdu, zapomina zasłonić naklejki rejestracyjnej. Dzięki temu pracownicy ITD nie mają problemu z oczytaniem numerów pojazdu nawet jeśli kierowca zasłoni je przysłoną. Pamiętajcie też, że jeśli auto jest tak brudne, że tablice są nieczytelne, to Policjant nałoży na Was mandat według powyższego wzoru. W sytuacji ekstremalnej, gdy na aucie zamontowane są przysłony do tablic, funkcjonariusz może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować samochód na przegląd techniczny.

Zobacz: Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych – co robić dalej?

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
RenataDaily DriverDudjdjdjdRoman Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Renata
Gość
Renata

Chce kupić synom naklejki na rejestrację z ich imieniem, oczywiście tylko mowa o jednej z tablic,, przód lub tył,, czy to dozwolone? Pozdrawiam.

Dudjdjdjd
Gość
Dudjdjdjd

A ile tych punktow to juz nie napisali

Roman
Gość
Roman

A co z kierowcami niektórych (powtarzam niektórych) samochodów sportowych, którzy po prostu nie mają zainstalowanej przedniej tablicy rejestracyjnej, bo ponoć nie ma miejsca na jej umocowanie, gdyż fabryka tego nie przewidziała (takie są po prostu ich tłumaczenia). Mimo, że przynajmniej we wszystkich krajach UE posiadanie tablic rejestracyjnych zarówno z przodu jak i tyłu pojazdu jest obowiązkowe.

Aktualności