Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 31 stycznia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zakup auta z ubezpieczeniem OC rodzi pytanie o legalne korzystanie z polisy. Czy można korzystać z OC auta jego poprzedniego właściciela? Czy polisa OC samochodu przechodzi na nowego właściciela? Czy kupując używane auto trzeba wykupić nowe ubezpieczenie OC?

Posiadacze pojazdów mechanicznych mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Wątpliwości wśród kierowców budzi możliwość przeniesienia ubezpieczenia OC na nowego właściciela samochodu. Czy ubezpieczenie OC przechodzi na kupującego po sprzedaży samochodu? Jakie możliwości dotyczące ubezpieczenia OC ma sprzedający i kupujący samochód?

Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku przejścia lub przeniesienia prawa własności ubezpieczonego samochodu, na nowego kupującego przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z umowy ubezpieczenia OC. Umowa ta ulega rozwiązaniu dopiero z upływem okresu, na który została zawarta. Sprzedaż samochodu nie ma wpływu na obowiązywanie umowy ubezpieczenia. W związku z tym nowy właściciel samochodu może wykorzystać pozostały okres ubezpieczenia.

Obowiązek sprzedającego samochód dotyczący OC

Kierowca, który sprzedał swój samochód, jest zobowiązany do przekazania kupującemu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (polisy). Ma on także obowiązek powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych osoby, na którą przeniesiono prawo własności pojazdu.

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC jest ważne mimo niezapłacenia drugiej raty składki?

Terminy na powiadomienie zakładu ubezpieczeń różnią się w zależności od daty zawarcia umowy ubezpieczenia. W przypadku umów zawartych przed 10 lutym 2012 r. termin ten wynosi 30 dni od dnia sprzedaży samochodu. W przypadku umów zawartych od dnia 11 lutego 2012 r. termin ten wynosi 14 dni. W powiadomieniu należy umieścić dane kupującego, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (o ile został nadany) lub nazwę, siedzibę i numer REGON – w przypadku nabywcy będącym np. spółką.

Zobacz: Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie AC?

Niepoinformowanie zakładu ubezpieczeń o sprzedaży samochodu wiąże się z sankcją tzw. odpowiedzialności solidarnej wraz z nowym właścicielem wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń, za okres od dnia przeniesienia własności pojazdu do dnia powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń pojazdu. Oznacza to, że ubezpieczyciel może skutecznie żądać od byłego już właściciela samochodu zapłaty składki za ubezpieczenie pojazdu, którego nie jest już właścicielem.

Ważne:

Należy jednak wyraźnie wskazać, że w sytuacji, gdy nowy właściciel samochodu spowoduje wypadek jeszcze przed zgłoszeniem przez poprzedniego właściciela faktu przeniesienia własności, skutki tego wypadku w postaci wyrządzenia szkody nie obciążają już zbywcy tego pojazdu.

Wypowiedzenie OC przez nowego właściciela

Nowy właściciel może z różnych powodów nie chcieć korzystać z ubezpieczenia, które zostało zawarte przez poprzedniego właściciela. W tej sytuacji osoba taka powinna złożyć pisemne wypowiedzenie do zakładu ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był poprzedni właściciel samochodu.

Zobacz: Kto może parkować na kopercie? Nowa karta parkingowa 2016

W przypadku umów zawartych przed 10 lutym 2012 r. pisemne wypowiedzenie musi dotrzeć do zakładu ubezpieczeń przed upływem 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu. W przypadku wypowiedzenia umowy w tym trybie, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu. Oznacza to, że nawet jeśli wypowiedzenie wysłano tego samego dnia, co dzień, w którym zakupiono samochód, to umowa ubezpieczenia jest ważna przez 30 dni od dnia zakupu.

Zobacz: Abonament RTV za radio w samochodzie – kto musi płacić?

Umowy ubezpieczenia zawarte od dnia 11 lutego 2012 r., ulegają rozwiązaniu z upływem okresu, na które zostały zawarte, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności samochodu, wypowie ją na piśmie. Okres w którym można wypowiedzieć umowę związaną z nabytym pojazdem nie jest już ograniczony, lecz trwa do końca okresu na który umowa została zawarta. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia.

Zobacz: Co można prowadzić mając prawo jazdy kat. B?

Należy jednak pamiętać, że po wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia należy dopełnić obowiązku posiadania ubezpieczenia OC i zawrzeć nową umowę.

Rekalkulacja składki OC

Po zakupie samochodu dochodzi również do zmiany osoby, którą obejmuje ochrona na mocy polisy OC. W związku z tą zmianą, ubezpieczycielowi przysługuje prawo ponownego naliczenia wysokości składki, tzw. rekalkulacji składki OC. Podczas rekalkulacji ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiek nowego właściciela pojazdu, doświadczenie jako kierowca oraz dotychczas spowodowane szkody. Po rekalkulacji może się okazać, że na nowym właścicielu spocznie obowiązek dopłacenia pewnej kwoty na rzecz składki OC.

Kierowca może uniknąć rekalkulacji składki, jeżeli rozwiąże umowę ubezpieczenia OC w terminach i zgodnie z zasadami opisanymi powyżej.

Podsumujmy przykładem

Dla lepszego zrozumienia opisanych kwestii warto posłużyć się przykładem.

Pytanie: W sierpniu 2015 roku pan Maciek kupił roczne OC dla swojego samochodu. W listopadzie trafiła się okazja na korzystną transakcję i na mocy umowy sprzedaży nowym właścicielem samochodu stał się pan Wacław. Kiedy pan Wacław będzie mógł zmienić kupione razem z samochodem OC?

Odpowiedź: Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym pan Wacław ma czas na zmianę kupionego razem z samochodem OC aż do sierpnia 2016 roku. Jednak może on wypowiedzieć przedmiotową polisę i przestanie ona obowiązywać w dniu złożenia pisemnego wypowiedzenia ubezpieczycielowi. Jeżeli pan Wacław nie zachce zmieniać OC może spokojnie do sierpnia 2016 jeździć z zakupionym wraz z samochodem OC – w tym czasie może jednak dojść do rekalkulacji składki. Co ważne polisa nabyta wraz z samochodem nie zostanie odnowiona automatycznie.

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC jest ważne mimo niezapłacenia drugiej raty składki?

Dodaj komentarz

10 komentarzy do "Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Adam
Gość

Pytanko.w pazdzierniku 2017 kupilem auto,które na ubezpieczenie do sierpnia 2018. Jednak w lutym jest do zaplacenia II rata. Bede musial zaplacic II rate na ubezpieczenie poprzedniegp wlasciciela,czy ubezpieczyciel naliczy mi nową?

Daily Driver
Editor

W zależności od konkretnej sytuacji. Dlatego trzeba to skonsultować z ubezpieczycielem. Każda firma nieco inaczej podchodzi do takiej sytuacji.

Martyna
Gość

Ok, czyli rozumiem że po zakupie auta nie musze zgłaszac się do ubezpieczalni, przed upływem ważnosci polisy. Nie chce zadnych rekalkulacji składki itp. Składka oplacona jest do lutego, wiec puki co mam spokój, tak??

Daily Driver
Editor

Warto sprawdzić, czy poprzedni właściciel czegoś „nie majstrował” przy niej.

Maria
Gość

Sprzedałem auto w umowie nie ma nic na temat polisy OC, czy mogę odzyskać zwrot z ubezpieczenia

Marcin
Gość

A co ma polisa OC do umowy sprzedaży pojazdu ? Zwrot ubezpieczenia możesz odzyskać tylko w sytuacji, o której mowa w artykule tzn. jeśli nowy właściciel nie będzie chciał skorzystać z „Twojego” ubezpieczenia.

grazyna
Gość

Witam.Mam pytanie.Chcę kupić skuter.Właściciel pojazdu kupił go w 2009 i go zarejestrował ale nie ubezpieczył.Chciałabym wiedzieć czy jak kupię ten pojazd i go ubezpieczę ,to czy nie będę musiała płacić żadnej kary wstecz lub tym podobnie.

Daniel
Gość

Nie bedzie Pani placic. Ma Pani obowiazek ibezpieczyc od daty kiedy Pani kupila, ewentualne kary zostana nalozone na poprzedniego wlasciciela, i jest to kosz z tego co sie orientuje 1/3 najnizszej krajowej (2000zl)

Owner
Gość

Dzieki Panowie za ten tekst. Wyjatkowo zyciowy. Zawsze myslalem ze jak sprzedaje auto to OC nie przechodzi na nowego wlasciciela bo w koncu zglaszam ten fakt w ubezpieczalni. Teraz jak beda juz te nowe składki OC to bedzie to bardzo wazny element negocjacji przy zakupie auta 😀

wpDiscuz

Aktualności